Televizora iegāde nekad nav bijusi vienkārša – desmitiem dažādi ražotāji, simtiem modeļu, sarežģītā terminoloģija un tūkstošiem tehnoloģisku parametru bieži vien sagādā grūtības pat tehnoloģiju lietpratējiem. Ievērojot šos trīs vienkāršus padomus, ikviens varēs ērti un ātri piemeklēt sev piemērotāko televizoru.
1.SOLIS – EKRĀNA IZMĒRS
Izmēram ir nozīme, un tieši ar šo atziņu ir jāsākas ideālā televizora meklējumiem. Izvēloties izmēru, pirmkārt jāņem vērā skatīšanas attālums – proti, cik tālu no televizora sēdēsiet. Taču vērts atcerēties, ka modernie, plānie televizori aizņem krietni mazāk vietas nekā parasti liekas, tāpēc bieži vien jaunais televizors var beigās atrasties tālāk no skatīšanās vietas nekā sākotnēji rēķināts, padarot attēla izmēra mazāku. Turklāt, pretēji vecākiem lielāka ekrāna televizoriem, modernie televizori ar UHD tehnoloģiju garantē teicamu kvalitāti lielākā ekrānā pat tuvplānos. Bet, ja pārsvarā plānojiet skatīties saturu standarta izšķirtspējā, ir svarīgi zināt, ka – jo lielāks būs ekrāns, jo sliktāka būs attēla kvalitāte. Ideālo ekrāna izmēru iespējams aprēķināt, reizinot sēdēšanas distanci no ekrāna (collās) ar 0,535 un iegūto skaitli noapaļojot līdz tuvākajam televizora izmēram. Piemēram, ja televizors atrodas divus metrus (80 collu) attālumā, ideālais ekrāna izmērs ir 42 collas (80 x 0.535 = 42). Alternatīvi var vadīties pēc vispārpieņemtiem standartiem:
- Mazākām istabām, piemēram, virtuvei – 29 collas un mazāk.
- Guļamistabai – no 32 līdz 42 collām.
- Viesistabai – sākot no 42 collām un līdz pēc iespējas lielākam ekrāna izmēram. Kinoteātra apmeklējumam līdzīgu pieredzi iespējams iegūt, sākot ar ekrānu no vismaz 55 collām.
2.SOLIS – EKRĀNA VEIDS
Nākamais solis ir ekrāna veida izvēle atbilstoši individuālām vajadzībām un budžetam. Kopā pastāv četri veidi no kuriem izvēlēties – LCD vai LED, LED ar uzlabotu pārklājumu, OLED un plazmas televizori.
Lai arī joprojām populāri, plazmas televizori jau ir kļuvuši par pagātni. No 2015.gada visi lielākie ražotāji pārtraukuši plazmas televizoru izgatavošanu, tāpēc viss, kas šobrīd vēl ir pieejams veikalu plauktos, jau ir novecojis. Plazmas televizori savu atzinību ieguva, pateicoties krāsu kvalitātei, augstai kontrasta attiecībai un plašam skatīšanās leņķim. Taču attēls mēdz būt tumšs ar ekrāna atspīdumu spoži izgaismotās istabās, kā arī tā tehnoloģija patērē vairāk enerģijas un pašas ierīces mēdz būt smagākas nekā citas.
Šobrīd tirgū vispopulārākie ir LED televizori ar plašu modeļu klāstu ikvienai gaumei un budžetiem. Salīdzinot ar plazmas televizoriem, LED ir košāki, rada mazāku ekrāna atspīdumu, patērē mazāk enerģijas un ir gaišāki. Taču LED vājās vietas ir zema kontrasta attiecība, vāja dziļo, melno toņu atveidošana, šaurāks skatīšanās leņķis un nepietiekami laba kustību uztveršana, kas ir īpaši svarīga kvalitatīvo sporta pārraižu nodrošināšanai.
LED ar uzlabotu pārklājumu ir tradicionālās LCD tehnoloģijas modifikācija. LCD fona apgaismojuma priekšā novietojot pārklājumu, tiek panākti ievērojami uzlabojumi krāsu atveidošanas intensitātes un vispārīgā gaišuma ziņā, salīdzinot ar standarta LED televizoriem. Ir divi veidu pārklājumi jeb filtri – IPS Quantum Display un Quantum Dot. Īsumā, LED televizori ar uzlabotu pārklājumu ir šobrīd labākie LED televizori tirgū, taču arī ievērojami dārgāki.
OLED jeb Organisko gaismas diožu televizori ir pilnībā atšķirīga ekrānu tehnoloģija, kas apvieno plazmas un LCD ekrānu priekšrocības, vienlaicīgi novēršot to trūkumus. OLED televizoru pikseļi ir pašizgaismojoši, kā plazmas televizoros izmantotais fosfors, un rada dzīvīgas krāsas, nodrošina augstāko kontrasta attiecību un ideālu melno toni, ko nespēj neviens LED ekrāns. Eksperti norāda, ka spēja radīt dziļu melno toni, ir svarīgākā laba attēla sastāvdaļa. Turklāt OLED tehnoloģija ļauj veidot jebkādas formas ekrānus, kas vienlaikus ir plānāki par LED. Īsumā, OLED televizori nodrošina labāko attēla kvalitāti, kāda šobrīd pieejama tirgū, pilnīgi attaisnojot salīdzinoši augstāko cenu.
3.SOLIS – IZŠĶIRTSPĒJA
Televizoriem ar HD izšķirtspēju jāspēj attēlot vismaz 720p attēls un parasti ir ekrāna izšķirtspēja ar 1366 x 768 pikseļiem. Full HD televizoriem ir augstāka izšķirtspēja ar 1920 x 1080 pikseļiem. Stingri ieteicams mūsdienās neizvēlēties neko vājāku par Full HD. Ultra HD izšķirtspēja ir tieši četras reizes lielāka par Full HD – 3840 x 2160, kas nozīmē krietni detalizētāku attēlu un tā ir nākotne. 4K televizori spēj gan kvalitatīvi paaugstināt HD video uz Ultra HD, gan arī šobrīd jau ir pieejamas vairākas iespējas, lai skatītos dabisku 4K saturu, tostarp YouTube, Netflix, Google Play filmas, ar viedtālruni uzņemtus attēlus un video.
CITI SVARĪGI PARAMETRI
Lai arī kādu ekrāna izmēru un veidu izvēlētos, meklējiet televizoru, kas aprīkots ar IPS tehnoloģiju, jo tā maksimizē ekrāna skatīšanās leņķi, tādējādi atvieglojot iespēju vairākiem cilvēkiem vienlaikus skatīties skaidru attēlu no dažādām pusēm.
Lai arī bieži vien šķiet, ka no šīs papildu funkcijas var atteikties, ir vērts izvēlieties televizoru ar Smart TV funkciju. Vienkārši runājot, tā paplašina jebkura televizora robežas un funkcionalitāti, apvienojot datoru, televizorus un citu papildu ierīču funkcijas vienā iekārtā:
- Ļauj savienot savu viedtālruni, planšetdatoru vai datoru ar televizoru, neizmantojot vadus, lai straumētu un pārlūkotu saturu.
- Paplašina pieejamā satura klāstu, sniedzot tādus VoD pakalpojumus kā YouTube, Netflix un Megogo, interneta pārlūkošanu, nebeidzamas izklaides un spēļu iespējas.
- Ļauj lietotājiem izvēlēties ko un kad skatīties, personalizējot pieejamo saturu.