3.5 C
Rīga
svētdien, 21 aprīlis, 2024

Aptaukošanās – mūsdienu satraucošā tendence!

 

Tam visam talkā var nākt dažādi uztura bagātinātāji un medikamenti. Šobrīd aptiekās pieejamo tievēšanas  līdzekļu klāsts ir samērā plašs. Vairumam no tiem nav nepieciešama recepte, tomēr pirms iegādes vajadzētu konsultēties ar speciālistu. Tādējādi pareizi izvēlēts tievēšanas līdzeklis var kļūt par uzticamu sabiedroto cīņai ar lieko svaru. Neviens uztura bagātinātājs vai medikaments nav brīnumlīdzeklis, tomēr tievēšanas procesā, ievērojot veselīgu, sabalansētu diētu un fiziskās aktivitātes, tas var ievērojami pāatrināt vēlamā rezultāta sasniegšanu. Galēji smagas aptaukošanās ārstēšanai pielieto arī ķirurģiskas operācijas, kuru mērķis ir samazināt kuņģa apjomu.

wcrs_alli_muesli1324_532

Mūsu dzīvesveids ir ļoti dažāds. Tāpat dažāda ir mūsu iedzimtība. Viena daļa cilvēku, kurus daba ir apveltījusi ar aktīvāku vielmaiņu, var atļauties visu, citiem organisms ir taupīgāks, un līdz ar to varbūtība iedzīvoties liekos kilogramos ir stipri lielāka. Tas, ka ir dažādi ķermeņa uzbūves tipi, ir absolūti normāli, ir slaidāki vīrieši un sievietes, ir druknāki kungi un mollīgākas dāmas. Ja šīs tendences ietilpst kaut kādos rāmjos un  tiek kontrolētas, tad tas ir pat jauki, jo dažādība vienmēr ir interesantāka par vienveidību,  un, galvenais, tas nav bīstami veselībai. 

Tomēr LR Veselības ministrijas Sabiedrības veslības aģentūras pētījumi par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošiem faktoriem atklāj satraucošu ainu. 2006. gadā apkopotie dati rāda, ka 12,3% vīriešu un 18,1% sieviešu ir aptaukojušies (ĶMI lielāks kā 30), bet vēl 32,2% vīriešu un 27,5% sieviešu ir lieks svars (ĶMI 25 – 30), kas arī var radīt veselības problēmas.

hero_shot1a_573

Daudzkārt, visā pasaulē veikti pētījumi apliecina to, ka lieks svars un aptaukošanās ir nopietns riska faktors daudzām hroniskām slimībām. Te būtu  jāmin paaugstināts asinsspiediens, otrā tipa cukura diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis asinīs un, protams, asinsvadu skleroze, kas skar gan sirds (infarkts), gan galvas smadzeņu (insults) asinsvadus. Arī locītavu un mugurkaula problēmas biežāk mēdz būt liekā svara īpašniekiem.   

wcrs_alli_cabillaud1426_1_430

Ja liekie kilogrami sāk nopietni apdraudēt veselību, tad rīcības programma ir jāveido.  Mērķis – uzlabot pašajūtu, būt aktīvam, paēdušam un, protams, kļūt slaidākam!

Jauna gada sākums ir laiks,  kad pieaug tendence īstenot apņemšanos. Gribētu novēlēt, lai šajā jautājumā pietiktu pacietība, izturība un veselīga attieksme pret savu ķermeni un veselību!

 

Dr. Andis Brēmanis

Neatkarīgais eksperts, dietologs

Latvijas Diētas ārstu asociācijas prezidents

wcrs_alli_fruit_salad1526_573

Vairāk informāciju par tievēšanu skatiet šeit.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Iepriekšējais rakstskaisle/mīlestība
Nākamais rakstsV. Lapčenoks