6.8 C
Rīga
ceturtdien, 25 aprīlis, 2024

Ekspertu ieteikumi ādas un matu skaistumam un veselībai

 

Ādas un matu skaistums un veselība ir vienmēr bijis aktuāls jautājums. Izsenis ir pastāvējušas neskaitāmas ādas un matu skaistuma receptes. Kā pareizi kopt ādu un matus un kā izvēlēties tieši sev piemērotus kopšanas līdzekļus? Kādi ir ādas un matu kopšanas mīti, kuri joprojām ir populāri? Kā noskaidrot, kāds ir jūsu ādas un matu stāvoklis? Šos un citus būtiskos ādas un matu kopšanas jautājumus BENU Aptiekas rīkotajā diskusijā pārrunāja eksperti – ārste dermatoloģe dr.Lauma Valeine, ārste triholoģe dr. Inga Zemīte un BENU Aptiekas skaistumkopšanas speciāliste Natālija Gavriļčenko.

Biežāk pieļautās kļūdas ādas un matu kopšanā

Dermatoloģe Lauma Valeine stāsta, ka galvenās ādas kopšanas kļūdas ir vai nu ādas nekopšana vai gluži pretēji – ja āda tiek kopta pastiprināti, jo arī pārmērīga ādas tīrība ir problēma. Tā izpaužas kā pārāk bieža ādas mazgāšana, pārāk spēcīgu līdzekļu lietošana, kuru sastāvā ir daudz aktīvo vielu, kā rezultātā rodas ādas kairinājums un pastiprinās dažādas ādas problēmas, piemēram, alerģija. Mūsu ādu klāj hidrolipīdā barjera, kas ne tikai pasargā no ārējiem kaitīgiem faktoriem, piemēram, vēja, sala, baktērijām, bet arī palīdz uzturēt pareizu ādas mikrovidi – noturēt ādā ūdeni un lipīdus jeb barības vielas, tādējādi palīdzot ādai būt veselai. Ja šo slāni pārāk bieži un agresīvi noņemam, āda kļūst neaizsargāta un parādās ādas problēmas, tādēļ ar ādas attīrīšanu nevajadzētu pārspīlēt.

Šobrīd, kad ārā vēl ir auksts, lielākie agresori ārpus telpām ir vējš un aukstums, bet telpās – sausais gaiss, kā ietekmē āda pastiprināti zaudē mitrumu. To vajag kompensēt gan ārīgi, gan iekšķīgi – lietojot mitrinošus līdzekļus un dzerot ūdeni, vismaz 8 glāzes dienā.

Tāpat bieži kļūdāmies, izvēloties savam ādas tipam, stāvoklim un savam vecumam neatbilstošus produktus.

Līdzīgi kā ādu, arī matu veselību ietekmē vējš, UV starojums un aukstums, uzsver triholoģe Inga Zemīte. Taču mati kopumā ir spēcīga struktūra, un reizēm, cenšoties tos stiprināt ar dažādiem līdzekļiem un eļļām, mēs šo struktūru bojājam. Uz matiem uzklātā eļļa iesūcas mata kutikulas zvīņās un žūstot lauž mata struktūru, tādējādi bojājot matus. Tādēļ matu kopšanas līdzekļi jāizvēlas pārdomāti un jāsaprot, ar kādu nolūku jūs tos lietojat un kādu rezultātu tie sniegs.

Mīti ādas un matu kopšanā

I.Zemīte uzsver, ka joprojām ārsti ļoti bieži saskaras ar daudziem skaistumkopšanas un veselības mītiem, kam cilvēki joprojām tic. Taču šādi līdzekļi var būt ne vien neefektīvi, bet pat kaitīgi matu veselībai. Piemēram, izplatīts mīts ir sīpolu lietošana pret matu izkrišanu, kas nesniedz rezultātus, bet vienlaikus sīpolu sula var kaitināt galvas ādu, radīt iekaisumu un saasināt problēmas, ja tādas ir.

Šādu un līdzīgu mītu rašanās ir skaidrojama ļoti vienkārši – mīti rodas, jo pastāv daudzi faktori, kas ietekme matu izkrišanu, ko mēs neņemam vērā, piemēram, izslimota vīrusa infekcija, kuras dēļ liels daudzums matu pāriet izkrišanas fāzē. Savukārt pēc trīs mēnešiem mati dabīgi ataug, bet cilvēks to saista ar tiem faktoriem, kas viņu tajā brīdī ietekmē, piemēram, kādu līdzekli, ko tobrīd lieto. Taču jāņem vērā, ka matu ataugšana ir notikusi dabīga procesa rezultātā, nevis noteikta līdzekļa ietekmē. Diemžēl šādas situācijas var sekmēt un stiprināt pastāvošos mītus.

Tādēļ ārste aicina lietot matu kopšanas līdzekļus saprātīgi un ne vienmēr paļauties uz pastāvošajiem mītiem, jo joprojām liela problēma ir tā, ka mūsdienās mēdzam izmantot novecojušas un neefektīvas metodes, kas var izraisīt pat negatīvas sekas.

Attiecībā uz ādu viens no aukstajam laikam raksturīgajiem mītiem ir tas, ka ziemā nedrīkst lietot mitrinošos līdzekļus, stāsta L.Valeine. Tas nav pareizi. Mitrinošos līdzekļus drīkst un vajag lietot, vienīgi jāņem vērā, ka pēc uzklāšanas jāpaiet kādam laikam, līdz brīdim, kad ejat ārā salā. Papildus mitrināšanai ieteicami dažādi serumi un maskas.

Kā noteikt savu ādas stāvokli un vajadzības

Ja saskaraties ar ādas un matu veselības problēmām, ir jāvēršas pie ārsta, tomēr, lai noteiktu ādas un matu stāvokli un noskaidrotu, kādi līdzekļi būs piemēroti jūsu ādas un matu kopšanai ikdienā, ir iespējams veikt īpašu pārbaudi uz vietas aptiekā. BENU Aptiekas skaistumkopšanas speciāliste Natālija Gavriļčenkostāsta – ādas un matu stāvokļa pārbaudē, ko veic aptiekā, var noteikt ādas tipu, mitruma līmeni, sebuma  līmeni, melanīna līmeni, ādas elasticitāti, grumbu dziļumu, galvas ādas vispārējo stāvokli, matu struktūru, matu problēmu būtību un cēloņus. Lai arī reizēm cilvēki ir pārliecināti, ka zina savu ādas tipu un visu mūžu ir iegādājušies kopšanas līdzekļus šī priekšstata iespaidā, pārbaudē mēdz atklāties, ka patiesībā cilvēkam ir citādāks ādas tips un attiecīgi nepieciešama cita kopšana.

Skaistumkopšanas speciāliste atklāj, ka šādas ādas un matu stāvokļa pārbaudes ir iecienījušas ne vien sievietes, kas grib parūpēties par savu izskatu. Piemēram, daudzas mammas atved pusaudžus, lai noskaidrotu, kā tikt galā ar šim vecumam raksturīgajām ādas problēmām. Uz pārbaudēm ir aicināts ikviens interesents, iepriekš piesakoties aptiekas mājaslapā.

Attēls: Publicitātes

Uzturs jūsu skaistumam

Drastiskas diētas ne tikai maina mūsu sejas formu un pasliktina ādas elasticitāti un kvalitāti, tās ietekmē arī to, ka mūsu āda tiek nepietiekami barota, skaidro L.Valeine. Turklāt āda ļoti cieš no svara zuduma. Lai neietekmētu ādas kvalitāti, svara zudums var būt ne vairāk kā pāris kg mēnesī.

Ādas veselībai ir nepieciešams daudzveidīgs uzturs, kas iekļauj dārzeņus, šķiedrvielas, olbaltumvielas un labos taukus. Mūsdienās cilvēki ļoti baidās no taukiem, bet tieši āda ļoti cieš no tā, ja mēs neuzņemam pietiekami daudz nepiesātinātās taukskābes –  Omega-3 (kas ir treknajās zivīs), Omega-6, Omega-9, ko var uzņemt ar augu valsts eļļām, avokado, dažādām sēklām un riekstiem.

I.Zemīte uzsver – mats ir keratinizēta struktūra, tas nozīmē, ka tam ir nepieciešamas aminoskābes. Ja cilvēks zaudē 15% svara, mats vienmēr no tā cietīs, jo cilvēka vielmaiņa pārkārtosies. Jābūt daudzveidīgam uzturam, jo, ja uzturs ir  nepietiekams, tās struktūras, kas nav svarīgas dzīvībai, netiek barotas. Problēma ir tajā, ka šādās situācijās šūnas aiziet bojā, pašiznīcinās, bet pēc tam tās vairs nav iespējams atjaunot. Tādēļ svars jānomet pārdomāti un kontrolēti, speciālista uzraudzībā.

Ja uzturs ir perfekti saplānots, papildus dzert vitamīnus nav vajadzības, tomēr dzīvē reti kad spējam visu sabalansēt, tādēļ drošāk un vienkāršāk ir sevi nodrošināt ar vajadzīgajām vielām, lietojot vitamīnus un uztura bagātinātājus.

N.Gavriļčenko novērojusi, ka cilvēki bieži vēršas aptiekās pēc uztura bagātinātājiem, kas domāti matu skaistumam. Tāpat populāri ir kompleksi, kas domāti ādas, matu un nagu veselībai.

Kad jāvēršas pie ārsta?

Ja jūtat diskomfortu un ja mati pastiprināti krīt ārā ilgāk par trim mēnešiem, ja tie izkrīt ļoti strauji vai laukumos vai ir parādījušās kādas ādas problēmas, ir jāvēršas pie speciālista, skaidro I.Zemīte. Atcerieties – daudz vieglāk ir saglabāt esošos matus nekā ataudzēt zaudēto matu apjomu.

Runājot par ādu, ir svarīgs ādas komforts. Normāli jābūt tā, ka pēc attīrīšanas un krēma uzklāšanas nav nekādas nepatīkamas sajūtas – velkošas, lobīšanās u.c. Veselai ādai ir neliels spīdums un komforta sajūta, skaidro L.Valeine.

N.Gavriļčenko atgādina, ka, veicot ādas un matu pārbaudes aptiekā, speciālists jūs pabrīdinās, ja problēmas ir nopietnākas, un nepieciešamības gadījumā aicinās vēties pie ārsta.

Diskusija tika organizēta BENU veselības un skaistuma akadēmijas lekciju cikla ietvaros. 

 

Autors: BENU aptieka 12.03.2018

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.