12.8 C
Rīga
sestdien, 27 aprīlis, 2024

Akne: Ne tikai pusaudžu, bet arī pieaugušo bieds!

Veselības centra 4 / Mesoestetic
 

Ar izsitumiem klāta sejas āda pusaudžu vecumā vairs nešķiet nekas neparasts, tomēr aizvien biežāk arī pieaugušajiem sastopama tā saucamā vēlīnā akne, kad tīņu gadi jau sen aiz muguras. Kāpēc tā rodas un kā to novērst – skaidro Veselības centra 4 dermatoloģe Diana Plise un Mesoestetic eksperti.

Kā rodas akne?

Akne ir tauku dziedzeru iekaisums, kas tipiski parādās pusaudžu vecumā, kad organismā notiek straujš vīrišķo hormonu līmeņa kāpums, tauku dziedzeri ādā sāk aktīvāk strādāt, un līdz ar to arī nosprostojas to izvadkanāliņi. Vienlaikus akne var skart arī pieaugušus cilvēkus pat vecumā pēc 25-30 gadiem.

Akne pēc būtības ir ādas slimība, kas jāārstē, savukārt, ja pinnes ilgst vairāk nekā pusgadu, tad noteikti jādodas pie dermatologa. Cilvēkiem, kuriem ir akne, citi dažkārt pārmet netīrību, lai gan nereti viņi, gluži otrādi, pat pārcenšas – pārāk bieži mazgā sejas ādu, par daudz to berzē un mehāniski traumē. Citi sāk pārlieku sausināt ādu ar dažādām tinktūrām, spirtu saturošiem līdzekļiem un panāk, ka āda, cenšoties regulēt mitruma līmeni, taukojas vēl vairāk, tauku dziedzeri iekaist un cilvēks iegūst taukainu ādu ar sausiem plankumiem, kas savukārt rada citas problēmas.

Akne nav lipīga slimība, noslieci uz tās veidošanos nosaka ādas tips. Saldumi, tāpat kā gāzēti cukuroti dzērieni un miltu izstrādājumi, gan paši par sevi neizraisa akni, bet var stāvokli pasliktināt – mainās ādas pH, un baktērijas, kuras dzīvo uz ādas virsmas, tādā vidē jūtas ļoti labi, līdz ar to iekaisums pieaug. Nav gan tā, ka jebkurš, apēdis šokolādes batoniņu un uzdzēris saldinātu dzērienu, no rīta būs pumpains, bet pacientiem, kuriem ir nosliece uz šīm problēmām, saasinājumi noteikti būs biežāki, ja regulāri “grēkos” veselīga uztura jautājumos.

Kas var veicināt akni?

Ir vairāki faktori, kas var veicināt jaunu sejas ādas izsitumu rašanos. Katram individuāli nepieciešams pievērst uzmanību savam dzīvesveidam un paradumiem, meklējot vienu vai pat vairākus iemeslus, kas var veicināt aknes parādīšanos. Akni var veicināt: augsts stresa līmenis, miega trūkums, pastiprināta svīšana, nepiemērota sejas kopšanas līdzekļu lietošana, kā arī aknes ārstēšana ar pārāk agresīviem līdzekļiem. Tāpat akni var veicināt arī smēķēšana, jo cigarešu dūmu ķīmiskais sastāvs toksiski iedarbojas uz ādu un var veicina tauku dziedzeru iekaisumu.

Tāpat ikdienā ieteicams pievērst uzmanību šķietami nebūtiskām ikdienas darbībām vai priekšmetiem. Piemēram, mobilais telefons –  vairums cilvēku neaizdomājas, cik patiesībā tas ir netīrs. To ikdienā novietojam uz dažādām virsmām, arī publiskās vietās, un pēcāk to turam piespiestu sejas ādai, radot iespēju baktērijām nonākt uz ādas, un tādējādi arī baktēriju nokļūšanu ādā. Lai no tā izvairītos, ieteicams atcerēties par regulāru telefona tīrīšanu ar dezinficējošiem, bet ādai saudzīgiem līdzekļiem.

Arī spilvendrāna uzkrāj dažādus netīrumus un atmirušās ādas šūnas, tādēļ gultas veļu ieteicams mainīt vismaz reizi nedēļā, jo biežāk – jo labāk. Papildu tam, aknes izraisošā baktērija vairojas, kamēr cilvēks guļ, un daudzas no šīm baktērijām paliek uz spilvendrānas. Regulāra spilvena pārvalka mazgāšana, kā arī gulēšana uz muguras var palīdzēt novērst jaunu izsitumu rašanos. Tāpat pievērsiet uzmanību tam, cik bieži un kādos gadījumos pieskarieties sejas ādai, un centieties to ierobežot, lai mazinātu iespējamu netīrumu un baktēriju nokļūšanu uz sejas.

Kā preventīvi izvairīties no izsitumu rašanās?

Ikdienā papildus sabalansētam uzturam, sportiskām aktivitātēm un pilnvērtīgam naktsmieram var lietot uztura bagātinātājus un vitamīnus sejas ādas uzlabošanai, piemēram, naktssveces eļļu, A un E vitamīnu saturošus preparātus, kā arī cinku.

Tāpat nepieciešams regulāri attīrīt un mazgāt sejas ādu. Pa dienu uz ādas sakrājas atmirušās šūnas, baktērijas, netīrumi, tauku dziedzeru saražotais sekrēts. Ja šo visu rūpīgi nenomazgā, iekaisums var tikai padziļināties. Būtiski – sejas ādu nepieciešams attīrīt saudzīgi, neizmantojot antibakteriālus un agresīvus attīrošos līdzekļus. Vienlaikus jāizvairās no sejas ādas sausinošiem losjoniem vai produktiem, kuru sastāvā ir spirts, kas var ādu var padarīt sausu un jutīgu.

Pieci ieteikumi, ko darīt, ja tomēr parādījušās pumpas

Ja gadījumā parādījusies pumpa, lai arī cik sāpīga tā būtu – svarīgi to nespiest. Kamēr tā sāp, tajā ir iekaisums, ko izspiešanas gadījumā var izplatīt un veicināt jaunu pumpu rašanos. Taču ko darīt?

1. Attīri. Ja parādījušās pumpas, nedrīkst aizmirst par regulāru sejas ādas attīrīšanu no rīta un vakarā, ko ieteicams veikt ar attīrošām putām, kas paredzētas problemātiskai ādai. Būtiska kļūda, ja izvēlas pārāk agresīvus ādu attaukojošus līdzekļus – tie lieki kairinās ādu un tā kļūst taukaina un jutīga, padarot pinņu ārstēšanu ievērojami grūtāku.

2. Atjauno. Pēc sejas ādas attīrīšanas ieteicams izmantot toniku, kas līdzsvaros ādas pH līmeni. Izvēloties sejas ādai piemērotu toniku, svarīgi pievērst uzmanību, lai tā sastāvā nebūtu spirts.

3. Mitrini. Pēc tam ieteicams uzklāt mitrinošu sejas krēmu, kura sastāvā ir aktīvās vielas, kas mazina iekaisumu un baktēriju vairošanos. Tas var būt arī mitrinošs gēls, kas iedarbosies tieši pret tauku dziedzerīšu pastiprināto aktivitāti, atjaunos ādas virsējos slāņus un neļaus uz ādas virsmas attīstīties kairinājumam un baktērijām.

4. Ārstē. Gadījumā, ja ir pat strutojoši izsitumi, ieteicams izmantot līdzekļus, kas ne tikai ārstē, bet arī nomaskē izsitumus. Viena no galvenajām šo produktu sastāvdaļām ir salicilskābe, kas veicina ādas atmirušo šūnu ātrāku atdalīšanos, stimulē jaunu ādas šūnu veidošanos, mazina poru aizsprostojumus un iedarbojas antibakteriāli.

5. Apmeklē. Ja tomēr paša spēkiem nav iespējams mazināt vai novērst radušos izsitumus, tad ieteicams doties pie skaistumkopšanas speciālista – kosmētiķa vai pie dermatologa. Apmeklējuma laikā iespējams konkrēti noteikt, kāds ir izsitumu cēlonis, jo tos var radīt arī dažādi citi procesi ādā. Iespējams, vien ar ādu kopjošiem līdzekļiem ir par maz un nepieciešami recepšu medikamenti, ko nozīmēt varēs tikai speciālists.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.