2 C
Rīga
ceturtdien, janvāris 27, 2022

Par sirdi ir jārūpējas ik dienas – uzzini, kas tai patīk

 

Lai gan sirds veselība nav pašsaprotama un par to jārūpējas ik dienu, liela daļa Latvijas iedzīvotāju vēl aizvien neapzinās visus riska faktorus, kas ietekmē sirds veselību. Gan kardiologi, gan farmaceiti norāda, ka daudzus no sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem var novērst, izmainot dzīvesveidu vai ievērojot ārsta ieteikumus. “Veselības centrs 4” sadarbībā ar Euroaptieka projektu “Sirds veselības skolas” sniedz 8 ieteikumus, kas patiks Tavai sirdij!

1.Kontrolē asinsspiedienu!
Normāls asinsspiediens ir līdz 120/80 mmHg, savukārt jau paaugstināts – virs 140/90 mmHg var veicināt vai izraisīt sirds slimību, miokarda infarktu vai insultu.

2.Mēri pulsu!
“Sirds Veselības skolas” vēstnese un farmaceite Zane Melberga norāda, ka paātrināta sirdsdarbības frekvence – virs 60 sitieniem minūtē miera stāvoklī – vistiešākajā veidā saistīta ar hipertensijas, aterosklerozes un sirds un asinsvadu slimību rašanos.

3.Seko līdzi holesterīna līmenim asinīs!
Jo augstāks kopējā holesterīna (virs 5 mmol/l), triglicerīdu (virs 1,7 mmol/l) un ZBLH (virs 3 mmol/l) līmenis, jo lielāka varbūtība saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām. Atceries, ka pārbaudīt holesterīnu var ar ekspresdiagnostikas palīdzību ne tikai medicīnas iestādēs, bet arī lielākajā daļā aptieku!

4.Aktīvi kusties!
Enerģiskas pastaigas un fiziski vingrinājumi nozīmīgi samazina ne tikai svaru, bet arī kardiovaskulārās slimības. Ieteicams aktīvi kustēties, ātri iet vai skriet lēnā tempā vismaz 30 minūtes dienā! Diemžēl dārza ravēšana vai malkas skaldīšana netiek pieskaitīta fiziskām aktivitātēm, kas veicina sirds veselību, jo nenodrošina vienmērīgu elpošanu un slodzi sirdij!

5.Nosaki ĶMI!
Liekais svars un aptaukošanās ir nozīmīgs sirds slimības, hroniskas sirds mazspējas, insulta, aritmiju, kā arī cukura diabēta attīstības riska faktors. To, vai ir palielināts ķermeņa svars, var noteikt, aprēķinot ķermeņa masas indeksu (ĶMI), izmantojiet sekojošu formulu: ĶMI = svars (kg) / augums (m2). Ja skaitlis, ko iegūst, jeb indekss ir 18,5 – 24,99, tad ir normāla ķermeņa masa. Ja 25 – 29,99, tad ir lieka ķermeņa masa. Ja virs 30 – tev ir aptaukošanās, kas ļoti nopietni apdraud sirds veselību un dzīvību! Svarīgi ir izmērīt arī vidukļa apkārtmēru. Palielināts vidukļa apkārtmērs sievietēm ir virs 80 cm, bet vīriešiem – virs 94 cm.

6.Ēd un dzer gudrāk!
Lai samazinātu lieko svaru un holesterīna līmeni asinīs un palielinātu sirdsdarbības un dzīves kvalitāti, ēd veselīgu un sabalansētu pārtiku. Uzturā vairāk lieto dārzeņus, augļus, treknas jūras zivis, pilngraudu produktus, liesu gaļu, piena produktus ar pazeminātu tauku saturu. Izvairies no treknas gaļas, pilnpiena un trekniem piena produktiem, kūkām, smalkmaizītēm un produktiem ar palielinātu cukura daudzumu. Samazini sāls patēriņu! Labāk ēd mazāk nekā par daudz! Lieto 6 – 8 glāzes šķidruma dienā, bet alkoholu gan nelielos daudzumos.

7.Smaidi un atpūties!
Stress, negatīvas emocijas, trauksme, dusmas un depresija atsaucas graujoši uz cilvēka organismu, tajā skaitā uz sirds veselību. Atrodiet pozitīvu un veselīgu veidu, kā tikt galā ar emocionālo diskomfortu, atrodiet sev hobiju vai vairākus, dodieties pie dabas, pavadiet laiku ar cilvēkiem, kuri Jūs pozitīvi ietekmē, un atpūtieties adekvāti darbam!

8.Pārbaudi sirdi!
Atrodiet uzticamu ārstu un veiciet sirds veselības pārbaudi. Ir nepieciešams uzklausīt ārsta sniegtos padomus par piemērotāko dzīvesveidu un ieviest šos ieteikumus arī dzīvē. Ja parādās sāpes krūtīs pie slodzes vai citas nepatīkamas sajūtas – spiedošas, žņaudzošas, plēsošas vai dedzinošas sāpes krūtīs, aizdusa, elpas trūkums, slikta dūša, gremošanas traucējumi, galvas reiboņi, ģībšana, sirdsklauves, tirpšana miera stāvoklī, nekavējoties sazinies ar ārstu un lūdz padomu, kā rīkoties.

 

Autors: Euroaptieka 18.05.2018

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here