-0.4 C
Rīga
piektdien, 22 novembris, 2024

Kā darbojas kontracepcijas tabletes -lietot vai nelietot?

 

Kas var un, kas nevar lietot kontracepcijas tabletes?

Kombinētās kontracepcijas tabletes var lietot ikviena pieaugusi sieviete auglīgajā vecumā, ja vien to atļāvis ginekologs. Kontracepcijas tabletes var lietot ne tikai no 18 gadu vecuma, bet, ja ir stabilas seksuālās attiecības un nepieciešama droša kontracepcija vai nepieciešams regulēt kādu veselības problēmu, arī agrāk. Ja veselības stāvoklis to atļauj, kontracepcijas tabletes var lietot līdz pat menopauzei (ap 50 gadu vecumu).

Pirms kontracepcijas izrakstīšanas ārsts iztaujās, izmeklēs un vajadzības gadījumā var nozīmēt citus izmeklējumus, tomēr, lai izrakstītu piemērotāko kontracepciju, visbiežāk ārstam nav nepieciešami citi izmeklējumi, jo pietiek ar sievietes sniegto informāciju par biežākajām saslimšanām sievietei pašai, veselības stāvokli, dzīvesveidu un ieradumiem, un citiem veselības aspektiem, kā arī par saslimšanām ģimenē.

Izvērtējot sievietes organisma individuālās īpatnības un veselības stāvokli, ārsts no visa kontracepcijas klāsta ieteiks piemērotāko – un mūsdienās tiešām ir no kā izvēlēties.  Svarīgi atcerēties, ka jebkuru medikamentu lietošanā, pat kontracepcijas izvēlē nedrīkst paļauties uz draudzeņu ieteikumiem, jo to, vai konkrētais medikaments ir piemērots, var pateikt tikai un vienīgi ārsts, kurš izvērtē visus veselības aspektus, kā arī riskus un paredzamos ieguvumus.

Ir slimības, kuru gadījumos kombinēto hormonālo kontracepciju (KOK) nevajadzētu lietot, piemēram, ir bijuši trombi (tromboze) kāju, plaušu asinsvados (embolija) vai citos orgānos, infarkts, insults u.c., tomēr ir arī virkne slimību un stāvokļu, kad kontracepcijas tabletes var lietot. Būtiskākais – neko neslēpt un izstāstīt ārstam par visām veselības problēmām, kas bijušas, pat, ja tās vairs nešķiet būtiskas.

Pilnīgi noteikti ārstam jāzina par smēķēšanu. KOK un smēķēšana nav savienojama, īpaši, ja sieviete ir vecāka par 35 gadiem.

Ja ārsts, izvērtējot veselības stāvokli, uzskata, ka KOK lietošana nav ieteicama, var apvaicāties par progestīna orālo kontracepciju jeb POK, tautā sauktas par minipilles.

POK var lietot sievietes, kuras nepanes vai nedrīkst lietot estrogēnus saturošās kombinētās orālās kontracepcijas tabletes, un sievietes, kuras baro bērnu ar krūti.

Lietojot hormonālo kontracepciju, tāpat kā citus medikamentus,  sievietei jābūt vērīgai un gadījumā, ja rodas kādas veselības problēmas, kas nav izpaudušās iepriekš, noteikti jāvēršas pie ārsta.

Ikvienai sievietei reizi gadā ir jādodas pie sava ginekologa, lai veiktu nepieciešamās veselības pārbaudes, kā arī izvērtētu izvēlētās kontracepcijas metodes piemērotību konkrētajā dzīves brīdī. 

 

Autors: Divi gani – sabiedriskās attiecības 22.06.2018

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.