2.8 C
Rīga
trešdien, 25 decembris, 2024

Pārbaudi redzi ārpus poliklīnikas rindām!

Optio/Vizionette 01/03/2023 17:35
 

Lai tiktu skaidrībā par savu redzi, par briļļu vai lēcu nepieciešamību, var izvairīties no garām rindām pie acu ārsta, tālu poliklīniku vai ārstniecības centru apmeklējumiem, jo optometristi ir daudz tuvāk pieejami. Optometristi arī noteiks, vai nepieciešama vizīte pie acu ārsta.

Pirmās vizītes notiek vēl bērnībā pie acu ārsta – viena, trīs un sešu gadu vecumā. Vēlāk, neatkarīgi no vecuma, profilaktisku redzes pārbaudi ieteicams veikt reizi gadā un to var izdarīt pie optometrista, kurš profesionāli noteiks acu veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā ieteiks kādu no redzes korekcijas līdzekļiem un izrakstīs briļļu vai kontaktlēcu recepti.

Pirmais apmeklējums var būt mulsinošs, jo ir neziņa par to, kā viss noritēs. Turklāt optometrists turklāt spēs konstatēt, vai varētu būt kādas aizdomas par problēmām ar acu veselību un vai ir nepieciešama vizīte pie acu ārsta, kurš diagnosticē slimību un nozīmē terapiju. Plašāk par redzes veselību, stāsta “Optio” optometriste Jolanta Laugale un “Vizionette” optometriste Ilze Eriksone.

Primārais redzes aprūpes speciālists

Optometrists ir redzes aprūpes speciālists, kura uzdevums ir novērtēt redzes kvalitāti – gan redzes funkcijas, gan acs struktūru, lai nepieciešamības gadījumā ieteiktu piemērotus redzes korekcijas līdzekļus.

“Mēs ne tikai brilles un kontaktlēcas izrakstām, bet arī vērtējam acs priekšējo un mugurējo daļu, mērām acs spiedienu. Un, ja būs kādas problēmas, nosūtīsim tālāk pie acu ārsta uz diagnozes uzstādīšanu, terapijas piemeklēšanu un ārstēšanu.” skaidro optometriste Ilze Eriksone. 

“Optometrista kabinetā noskaidro jūsu sūdzības, kārtīgi pārbauda tāluma un tuvuma funkcijas, kā arī acs vispārējo veselības stāvokli, un beigās jums piemeklēs labāko iespējamo risinājumu jūsu problēmai,” papildina Jolanta Laugale.

Redzes “plusi” un “mīnusi”

“Mēs izrakstām visu veidu brilles. Cilvēkiem, kam ir miopija jeb tuvredzība, ir šis “mīnuss”, kad bez brillēm labi redz tuvumā, bet tālumā neredz. Savukārt hipermetropija jeb tālredzība cilvēkam ir “plusi”, kad ir grūtības ar tuvuma darbiem, bet tālumā redze ir laba. Gadījumos, kad cilvēkam ir lieli plusi, viņš brilles nēsās jau no bērnības. Izrakstām arī sarežģītākas receptes, kam ir gan lieli plusi, gan lieli mīnusi un astigmātisms, kad nepieciešams papildu stiprums vienā virzienā. Pēc 40 gadiem bieži vienas brilles vajag tuvumā, citas tālumam, citas – datoram. Tad rakstām tā saucamās progresīvās brilles, ar kurām var labi redzēt visos attālumos,” skaidro Ilze Eriksone.

Pirmās pārmaiņas ārpus redzes pārbaudēm cilvēks var pamanīt arī savā ikdienā. Piemēram, filmas subtitri televizora ekrāna apakšā… Ja šiem titriem uz augšu stiepjas ēniņas, tie plūst, tad ir pamats jautājumam, vai tu tiešām skaidri redzi. Jādodas pārbaudīt redzi. Tāpat laiks doties, ja mājās, lasot grāmatu, prasās rokas pabīdīt tālāk, lai saskatītu tekstu. Vai ja datorā gribas palielināt burtus un ciparus, uzsver optometriste Jolanta Laugale.

Optometriste skaidro, ka tālredzības pluss mēdz būt gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem un tas ir tāpēc, ka acs ābols ir nedaudz īsāks, un attēls veidojas aiz tīklenes. Ārpus vecumu īpatnībām parasti šādu cilvēku ir daudz mazāk, bet toties vairāk izplatīta ir miopija, kas ir tuvredzība jeb tā saucamais mīnuss, kad acs ābols ir izstiepies un attēls veidojas pirms tīklenes,  un līdz ar to ir grūtāk saskatīt tālus objektus. Diemžēl miopija strauji progresē, un, pēc aktuālajiem pētījumiem un tajos balstītajām prognozēm, uz 2050. gadu, visticamāk, pasaulē būs 50 procenti iedzīvotāju ar miopiju – ar mīnuss brillēm. Patlaban tādu ir aptuveni 30 – 35 procenti.

Pēc 40 palielinās acu slimību riski

Pēc 40 gadu vecuma palielinās risks uz dažādām acu slimībām – tādām kā katarakta, glaukoma, mākulas deģenerācija. “Tās ir trīs lielākās, smagākās saslimšanas, kas izraisa aklumu. Tās arī mēs – optometristi – ieraugām, bet acu ārsti apstiprina un ārstē,” skaidro optometriste Jolanta Laugale. 

Vajadzība pēc optometrista kļūst izplatītāka un biežāka, jo tad sākas presbiopijas vecums jeb vecuma tālredzība, kad rodas grūtības tuvumā saskatīt, piemēram, avīzi, telefonu vai grūtības veikt citus tuvuma darbus, un tad rodas nepieciešamība pēc pirmajām tuvuma brillēm jeb tā saucamajām lasāmbrillēm. 

Optiku pieejamība 

Lai gan mūsdienās daļa sabiedrības nav informēta par iespēju veikt redzes pārbaudi optikās un saskaroties ar redzes problēmām priekšroku dod apmeklējumam pie acu ārsta. Taču der atecerēties, ka izvēloties apmeklēt optiku, tas nodrošinās iespēju ātrāk saņemt nepieciešamo redzes korekciju, kā arī  optometrists sniegs padomus, kā ikdienā rūpēties par savu redzes veselību, savukārt optiku izplatība un pieejamība aptver visu valsti. 

Optiku tīkli ir pieejami ne tikai Rīgā, bet arī visās lielākās pilsētās – Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Tukumā, Talsos, Bauskā, Cēsīs, Madonā, Rēzeknē, Jēkabpilī, Valmierā, Daugavpilī.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.