Respektējot ārkārtas stāvokļa noteiktās prasības sociāli distancēties, cilvēki dodas turp, kur mazāks pūlis: vairāk ļaužu nekā parasti dodas iepazīt vietējos mežus un pastaigu takas. Apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) atgādina – vismaz divu metru distanci ieteicams ievērot ne tikai no cilvēkiem, bet arī no ērcēm, ar kuru kodumu izraisītām slimībām pērn saslimuši vairāk nekā 700 cilvēku.
Ar katru gadu Latvijā pieaug to slimību skaits, kuras izraisījis ērces kodums. Pērn atlīdzībās par ērču izraisītām slimībām BALTA izmaksājusi vairāk nekā 31 000 eiro, kas ir par 63% vairāk nekā gadu iepriekš. Par ērču izraisīto slimību skaita pieaugumu liecina arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati: 2018. gadā ar ērču encefalītu saslimuši 238 cilvēki, 2019. gadā – 293, bet kopumā ik gadu Latvijā tiek vidēji fiksēts vairāk nekā 700 saslimšanu ar ērču izraisītām slimībām, visbiežāk – ar Laimas boreliozi jeb Laimas slimību, pret kuru nav vakcīnas. 2019. gadā reģistrēti 439 ar Laimas slimību saslimušie.
Laikā, kad sociālās distancēšanās apstākļos vienīgā izklaide ārpus mājas daudziem ir pastaigas brīvā dabā, izvairīšanās no ērces koduma un nodrošināšanās pret tā radītajām iespējamām finansiālajām sekām kļūst sevišķi aktuāla.
“Pavadot vairāk laika brīvā dabā, noteikti jādara viss, lai pasargātu sevi no ērces piesūkšanās, īpašu uzmanību pievēršot arī mājdzīvniekiem, kas ērces var ienest mājā. Ir maldīgi uzskatīt, ka ērces piesūcas tikai mežā, brikšņos vai aizaugušās pļavās – tās sastopamas arī pilsētā, parkos. Diemžēl vakcīna nepasargā no visām ērču izraisītām saslimšanām, un šopavasar jau trīs cilvēki vērsušies pie apdrošinātāja saistībā ar ērces koduma izraisīto Laimas slimību. Tās ārstēšana ir ilgstoša un dārga, tādēļ finansiālais atbalsts, ko sniedz apdrošinātājs, ir īpaši noderīgs šādos gadījumos,” atgādina BALTA Personu apdrošināšanas produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.
Aizvadītā neraksturīgi siltā ziema nav mazinājusi ērču aktivitāti. Gaisam iesilstot līdz +5 grādiem, ērces kļūst aktīvas – šobrīd tās vairāk pieķeras mājdzīvniekiem, taču ziņas par ērču aktivitāti jau tiek saņemtas no visiem Latvijas reģioniem. Pērn BALTA saņemto atlīdzību pieteikumu skaits par ērču izraisītām slimībām teju divkāršojies, un arī šogad jau 8 cilvēki vērsušies pie apdrošinātāja pēc atlīdzības.
Katru gadu SPKC publicē tā saukto endēmisko teritoriju sarakstu, kur ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju. Pēdējos četros gados tas reģistrēts Kurzemē: par bīstamākajiem rajoniem atzīti Pāvilostas, Alsungas un Dundagas novadi.
Lai gan apdrošināšana no ērces kodiena nepasargā, tomēr tā var sniegt atbalstu saslimšanas gadījumā. Ludmila Ščegoļeva norāda, ka iedzīvotāju interese par apdrošināšanu turpina pakāpeniski pieaugt, arvien vairāk apzinoties augsto risku, ko ietver šī kukaiņa kodums. Cilvēki biežāk izvēlas šo risku iekļaut savās nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs, kur atlīdzību summas svārstās no 200 līdz 700 eiro. Tāpat iespējams iegādāties to kā atsevišķu polisi, kas gadā maksā vien 5 eiro, bet paredz atlīdzību 400 eiro apmērā.
Lai izvairītos no ērces piesūkšanās, BALTA aicina ievērot piesardzības pasākumus, dodoties brīvā dabā:
- nodrošinies, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, krekls jāliek biksēs;
- valkā gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas, tādējādi samazinās iespēja, ka tās pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa;
- pastaigas laikā ik pa brīdim aplūko apģērbu, lai laikus notrauktu pamanīto ērci. Tāpat arī pēc pastaigas mājās ieteicams pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav ērču;
- svarīgi pārbaudīt arī mājdzīvniekus, vai to kažokā nav ieķērusies vai jau piesūkusies ērce;
- izmanto arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus;
- ja ērce tomēr piesūkusies, tā uzmanīgi jānoņem – bit.ly/2pGxYgR
Autors: Apdrošināšanas sabiedrību BALTA