6.8 C
Rīga
ceturtdien, 25 aprīlis, 2024

5 ieteikumi, lai labojot vai mainot viedtālruni, nosargātu savu personīgo informāciju  

Bite 07/09/2022 13:50
 

Viedtālruņu īpašnieki, kuri kaut reizi dzīvē ir pazaudējuši mobilajā ierīcē uzglabāto informāciju, visbiežāk atceras, cik nepatīkami ir zaudēt gadu gadiem uzkrātus fotoattēlus, video, ziņas, kā arī – vērtīgu kontaktu sarakstu. Tieši nedroša datu glabāšana ir visizplatītākais veids, kā viedtālruņu lietotāji pazaudē savu personīgo informāciju. IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite” ir apkopojis 5 ieteikumus, kā rīkoties, lai personīgā informācija mobilajā ierīcē tiktu uzglabāta droši un tā netiktu pazaudēta telefona remonta vai maiņas gadījumā. 

#1 Datu ievainojamība 

Mūsdienās personīgie dati ir unikāla vērtība, tieši tāpēc krāpnieki meklē dažādus veidus, kā iegūt mūsu datus un padarīt tos ievainojamus. Krāpnieki uzlauž lietotāju paroles vai piekļūst lietotāju datiem caur dažādām ļaunprātīgām lietotnēm un programmatūrām, tādā veidā mērķtiecīgi izmantojot mobilās ierīces īpašnieka datus ļauniem nodomiem, piemēram, piekļūstot bankas kontiem un izkrāpjot naudu. Visbiežāk dati tiek nozagti ar pikšķerēšanas metodi, kad mobilā tālruņa lietotājam it kā zvana banka un lūdz autorizēt maksājumu, jo šobrīd ar paroli vien nepietiek, lai nozagtu naudu. Visbiežāk, ja lietotājam ir nozagta nauda, viņš ir apstiprinājis kādu maksājumu, domājot, ka tā ir banka, policija vai kāda cita svarīga iestāde.

Datu drošības speciālisti iesaka izmantot divpakāpju autentifikāciju, lai pat tad, ja nozagta e-pasta parole, krāpnieki nevarētu piekļūt kontam. Arī Google brīdina, ja e-pasta dati ir noplūduši internetā. 

#2 Informācijas dublēšana un sinhronizācija 

Ierīces satura dublēšana mūsdienās ir lieta Nr.1, kas savlaicīgi jāpaveic pirms savos viedtālruņus uzglabāt svarīgu informāciju. Tieši šis ir klupšanas akmens mobilo ierīču lietotājiem, domājot par savas viedierīces satura drošu uzglabāšanu. 

Iphone lietotājiem izstrādātājs piedāvā 5GB bezmaksas krātuvi iCloud, ko var izmantot dokumentu, datu, fotoattēlu un video dublēšanai. Veicot attiecīgus iestatījumus, dublēšana tiek veikta automātiski, kad ir ieslēgts Wi-Fi savienojums. Nepieciešamības gadījumā krātuves apjomu var palielināt par maksu. Apple iespējams sinhronizēt kontaktus arī no Google konta. 

Android ierīcēm izstrādātājs piedāvā 15GB bezmaksas krātuvi, kas pievienota Google kontam.  Veicot iestatījumus un pievienojot savu Google kontu, tālrunis dublē datus Google diskā. Nepieciešamības gadījumā krātuves apjomu par maksu var palielināt. 

#3 Datu aizsardzība ikdienā 

Mobilais telefons ir kļuvis par multifunkcionālu ierīci, kas faktiski aizstāj datoru – tajā tiek lietots e-pasts, veikti norēķini, uzglabāti foto un video faili u.tml., līdz ar to palielinās arī ar šo ierīču lietošanu saistītie drošības riski. Drošai mobilo ierīču lietošanai ieteicams izmantot divpakāpju autentifikāciju; drošas paroles ar burtiem, simboliem un cipariem; regulāri atjaunot ierīces programmatūru, kad to piedāvā ražotājs; pārskatīt lietotnēm piešķirtās atļaujas, kā arī izmantot antivīrusa programmu. 

Mobilajā ierīcē var ieinstalēt antivīrusa programmu, kas savlaicīgi atpazīs vīrusu un neļaus piekļūt lietotāja identitātei, tostarp finanšu informācijai. Lielākā daļa Android vīrusu ierīcēs nonāk, instalējot tos no kādas interneta vietnes. Pēc noklusējuma Android neļauj instalēt lietotnes no citiem avotiem kā tikai no Google Play veikala, pasargājot lietotāju no iespējas nejauši ieinstalēt kādu ļaunprātīgu lietotni. Arī Apple izstrādātajai programmatūrai ir stingra aizsardzības sistēma,  lai pasargātu no vīrusiem, tomēr antivīrusa programma sniegs pilnu drošības sajūtu un pasargās no nejaušībām. 

Domājot par savu datu drošību, ja ierīce tiek pēkšņi pazaudēta vai nozagta, ir svarīgi veikt proaktīvas darbības, lai šādos gadījumos datus varētu aizsargāt vai izdzēst attālināti. 

Android lietotājiem jāpārliecinās, ka telefonā ir ieinstalēta lietotne Find my Device, jāiespējo opcija “atrast telefonu” un jāļauj lietotnei piekļūt ierīces atrašanās vietai. Ja telefons ir pazudis, personīgajai informācijai var piekļūt caur citu Android ierīci, atverot lietotni Find My Device. Līdzīgi soļi jāveic arī iPhone lietotājiem, kuriem ierīcē jau ir pieejama lietotne Find my iPhone, taču ir jāpārliecinās, vai meklēšanas funkcija ir ieslēgta. Ja ierīce nozaudēta, nepieciešams atvērt lietotni Find my iPhone citā iPhone telefonā. 

Pēc ielogošanās lietotne mēģinās atrast pazudušo ierīci. Ja telefons ir ieslēgts un var noteikt signālu, atrašanās vieta tiks parādīta kartē un tiks piedāvātas trīs opcijas – piezvanīt, bloķēt vai attālināti iztīrīt ierīci. Ja ierīce nav ieslēgta vai nevar noteikt signālu, lietotne ziņos par tās atrašanās vietu, kad telefons atkal būs ieslēgts un izveidos savienojumu ar Wi-Fi vai mobilo tīklu. 

#4 Dati, kamēr labo telefonu 

Pirms telefona nodošanas īslaicīgā remontā ir svarīgi parūpēties par savu datu drošību. Lietotāji pirms ierīces nodošanas remontā var izrakstīties no visiem kontiem un lietotnēm savā ierīcē vai izmantot lietotni, kas bloķē noteiktus failus, piemēram, fotoattēlus un ziņojumus tālrunī, lai tiem nevarētu piekļūt bez paroles. Tomēr vislabāk pirms ierīces nodošanas remontā to atiestatīt uz rūpnīcas iestatījumiem.  Vienmēr jāizņem SIM karte, kā arī jebkura ārējā atmiņa, piemēram, microSD karte, kurā glabājas faili. 

Pirms nodot tālruni remontā, ir jāpārliecinās, ka ir veikta pilna tālruņa informācijas dublēšana. Gan Apple, gan Android ierīces piedāvā ātru datu dublēšanu un atjaunošanu tālrunī pēc veikta remonta, lai tajā atkal būtu pieejama visa personīgā  informācija. Tomēr, ņemot vērā, ka pieejamais bezmaksas apjoms krātuvē ir neliels, datus var saglabāt datorā, piemēram, iPhone lietotāji to var izdarīt lietotnē iTunes, un pēc remonta datus atjaunot no šīs pašas lietotnes, savukārt Android tālruņiem ražotāji piedāvā atšķirīgus risinājumus, piemēram, Samsung telefonos ir pieejams SmartSwitch, kas nodrošina šo pašu funkciju. 

Arī lietotnes WhatsApp sarakstes ir iespējams sinhronizēt, lai jaunajā tālrunī visa informācija būtu saglabāta. 

#5 Datu pārcelšana jaunā telefonā 

Iegādājoties jaunu telefonu, lietotāji vēlas visu iepriekš uzkrāto informāciju pārnest uz jauno ierīci. Mobilo ierīču izstrādātāji ir parūpējušies, lai to būtu iespējams izdarīt pēc iespējas vienkāršāk, pašu spēkiem.  

Piemēram, no vecā Android telefona uz jauno Android ierīci to var izdarīt, ieslēdzot savu jauno ierīci, izveidojot Wi-Fi savienojumu, un, izvēloties kopēt programmas un datus no savas vecās ierīces. Fotoattēlus un videoklipus ir iespējams pārnest, piereģistrējoties ar savu Google kontu. Katrs mobilo telefonu ražotājs nodrošina savu pieeju datu pārcelšanai, piemēram, Samsung piedāvā SmartSwitch, viegli un ātri pārceļot datus no telefona uz telefonu. Savukārt Iphone lietotāji savus datus var atjaunot, izmantojot iCloud dublējumu, kur saglabāta visa iepriekš uzkrātā informācija. Datu pārcelšana ir ļoti vienkārša – blakus vecajai iPhone ierīcei jānovieto jaunais telefons, un to ieslēdzot, vecais iPhone uzreiz piedāvā kopēt datus. 

“Datu dublēšana ir svarīgs pamatprincips, lai parūpētos par savas personīgās informācijas drošu uzglabāšanu. Pēc dažādām rūgtām pieredzēm lietotāji kļūst uzmanīgāki, taču svarīgi ikvienam apzināties, ka datu glabāšana ir katra lietotāja paša rokās,” komentē Una Ahuna – Ozola, “Bite” Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.