-2 C
Rīga
svētdien, novembris 28, 2021

Video pirmizrāde: Barikāžu pirmā diena 13.01.1991. Pulcēšanās krastmalā un Doma laukumā (+VIDEO)

Dieviete.lv
 

Noskaties ekskluzīvu video materiālu no pirmās Barikāžu dienas! Ja video redzi sevi vai kādu sev pazīstamu personu, tad, lūdzu, komentārā uzraksti video redzamās personas vārdu uzvārdu un laiku video, kad minētā persona ir redzama! Šis video vēl nekur iepriekš nav publicēts un rada īpašu tā brīža sajūtu.

Barikāžu atceres dienas latvieši labprāt piemin kā laiku, kad miermīlīgā veidā civiliedzīvotājiem izdevās nosargāt Latvijas brīvību. Barikāžu veidošana sākās 13. janvāra rītā, pēc tam, kad PSRS karaspēks bija uzbrucis Viļņas Televīzijas torņa aizstāvjiem. Reaģējot uz notikušo, Latvijas Tautas frontes vadītāji Dainis Īvāns un Romualds Ražuks Latvijas Radio aicināja Latvijas iedzīvotājus pulcēties Doma laukumā. Rīdzinieki sāka spontāni veidot barikādes šaurajās Vecrīgas ielās.

Video

Latvijas Republikas Ministru padomes priekšsēdētājs Ivars Godmanis deva rīkojumu ievest Rīgā smago lauksaimniecības un celtniecības tehniku, lai bloķētu pieeju barikādēm. Drīz vien no laukiem un mazpilsētām Rīgā ieradās liels daudzums smagsvara automašīnu ar piekabēm, kas bija pildītas ar baļķiem, betona bluķiem, šķembām un citiem celtniecības materiāliem. Automašīnas izvietoja šaurajās Vecrīgas ielās skujiņveidā, lai tankiem padarītu neiespējamu to nostumšanu malā. Galvenie pretinieka uzbrukumi bija plānoti no Daugavmalas cauri Doma laukumam, no Bastejkalna gar Pulvertorni un no Torņa ielas caur Jēkaba ielu galā. Šajos virzienos bija izlikti arī prettanku eži, ko atveda Vecmīlgrāvja zvejnieki. Tāpat tanku slazdus metināja arī uz vietas. Visvājākā vieta bija platais Kaļķu ielas sākums no „Laimas” pulksteņa puses. Galvenie apsargājamie objekti bija Latvijas Republikas Augstākā Padome, LR Ministru padome, Radionams Doma laukumā, Telefona un telegrāfa centrāle Dzirnavu ielā, Radio un televīzijas centrs Zaķusalā, kā arī tilti. Barikādes izveidoja arī Liepājā, Kuldīgā un pie Ulbrokas.

Pārskats:

00:01 – Brīvības piemineklis

00:40 – Doma laukums

04:25 – Krastmala

07:55 – Ministru padome

08:23 – Brīvības piemineklis

08:46 – Krastmala

12:53 – Vecrīga un Brīvības piemineklis

21:35 – Ziedu tirgus iepretim Saktai

22:37 – K.Barona iela

26:51 – Operas nams

28:35 – Krastmala

Leopolds Ozoliņš režisors, operators

Pauls Ozoliņš operators

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!