10.3 C
Rīga
otrdien, septembris 27, 2022

Galvassāpes – to veidi un mazināšana

InternetAptieka.lv 16/07/2022 08:15
 

Galvassāpes mēdz būt dažādas, reizi pa reizei tās piemeklē gandrīz katru. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas statistikas1 datiem pēdējā gada laikā galvassāpes ir jutusi puse no visiem mūsu planētas pieaugušajiem. Daļā gadījumu tās viegli pāriet un nerada lielus traucējumus, tomēr ir situācijas, kad nepieciešama medikamentoza palīdzība vai ārsta izmeklējumi. Kādi ir izplatītākie galvassāpju veidi, kā izprast šīs sāpes un kā ar tām cīnīties, par to turpinājumā.

Foto: Mikael Blomkvist, Pexels.com

Kā atšķirt dažādu veidu galvassāpes?

Pat vienkāršākie ikdienas uzdevumi var kļūt ļoti sarežģīti, ja cilvēks jūt biežas galvassāpes. Lai veiksmīgi novērstu diskomfortu, ir svarīgi tās atpazīt un izprast. Starptautiskajā galvassāpju klasifikatorā2 ir norādīti vairāk kā 150 dažādi galvassāpju paveidi, tie visi tiek iedalīti divās lielās pamatgrupās: 

·      par primārām galvassāpēm uzskata migrēnu, stresa un lēkmjveida galvassāpes;

·    par sekundārām galvassāpēm sauc tādas, kuru izraisītājs ir ārējs cēlonis, piemēram, galvas trauma vai pēkšņa atteikšanās no kofeīna.

Nošķirt šos divus veidus ir ļoti svarīgi, lai atrastu efektīvāko ceļu kā mazināt galvassāpes, jo katram no tiem nepieciešama cita pieeja. Turpinājumā vairāk par izplatītiem galvassāpju veidiem – migrēnu un spriedzes izraisītām galvassāpēm.

Kas ir migrēna?

Migrēna ir intensīvas, pulsējošas, stipras galvassāpes vienā galvas pusē. Tās lēkme var ilgt no dažām stundām līdz pat vairākām dienām. Migrēnas laikā cilvēks var izjust paaugstinātu jutību pret gaismu, skaņām un smaržām. Izplatītas migrēnas pazīmes ir galvassāpju rosināta slikta dūša un vemšana.

Vai migrēnas lēkmes tuvošanos var paredzēt?

PubMed Central apgalvots, ka 25%3 no visiem, kas cieš no migrēnas, spēj paredzēt lēkmes tuvošanos pēc sekojošām pazīmēm:

·      daļējs redzes zudums;

·      tirpšana;

·      muskuļu vājums;

·      grūtības runāt vai atrast vārdus;

·      un citas pazīmes.

Ir jāņem vērā, ka šādi simptomi var liecināt arī par citām saslimšanām, tāpēc ikvienam, kas ar tām saskaras pirmo reizi, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Kā tikt vaļā no migrēnas?

Katrs, kas ar to saskāries zina, ka nav viena vienkārša veida, kā atvieglot migrēnas sāpes. Migrēnas cēloņus atklāt nevar, tāpat to nav iespējams pilnībā ārstēt, tikai atvieglot lēkmes simptomus. Migrēnas lēkmi var atvieglot:

  • atpūta tumšā, klusā vietā;
  • ledus maisiņa vai aukstas drānas uzlikšana uz pieres;
  • dzeramais ūdens;
  • pretsāpju medikamenti.

Ja sāpju lēkmes notiek regulāri un ietver arī sliktu dūšu un vemšanu, noteikti jākonsultējas ar ārstu vai veselības aprūpes speciālistu. Šādā gadījumā ārsts var noteikt, kā apturēt galvassāpes un kādi medikamenti nepieciešami, lai atvieglotu lēkmes norisi.

Spriedzes izraisītas galvassāpes

Vēl viens izplatīts primāro galvassāpju veids ir – spriedzes izraisītas galvassāpes. Biežākie šo sāpju izraisītāji ir stress, trauksme un depresija. Var droši apgalvot, ka tās skar lielāko daļu pieaugušu cilvēku. Tās izpaužas kā blāvas, pastāvīgas sāpes abās galvas pusēs. Biežākie simptomi:

·      sejas, galvas, kakla un plecu jutīgums;

·      spiediena sajūta aiz acīm;

·      jutība pret gaismu un skaņu.

Tiek lēsts, ka šo galvassāpju lēkme var ilgt no 30 minūtēm līdz vairākām stundām. Spriedzes izraisītu galvassāpju mazināšana iet roku rokā ar dzīvesveidu, kas mazina stresu:

·      pietiekošs miegs;

·      regulāras fiziskās aktivitātes, stiepšanās vingrinājumi;

·      pareiza stāja;

·      regulāra redzes pārbaude;

·      akupunktūra;

·      stresa pārvalde. 

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Kāpēc pretsāpju līdzekļus ir izdevīgi iegādāties InternetAptieka.lv

Ārstniecības līdzekļi, bezrecepšu medikamenti, ar kuriem mazināt galvassāpes un migrēnu, ērti pieejami un nopērkami interneta aptiekā. InternetAptieka.lv priekšrocības attiecībā pret citām aptiekām ir:

  • plašs medikamentu un medicīnas līdzekļu klāsts;
  • labas cenas un atlaides gan jauniem, gan lojāliem klientiem;
  • bezmaksas piegāde visā Latvijā neatkarīgi no pasūtījuma vērtības;
  • iespēja iegādāties recepšu medikamentus.

Sazinieties ar InternetAptieka.lv farmaceitiem, ja vēlaties uzdot precizējošus jautājumus par ārstniecības līdzekļiem, kas nepieciešami, lai mazinātu galvassāpes!

Rūpējieties par savu veselību, neatstājiet galvassāpes bez ievērības! 

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Avoti: 

1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders

2. https://ichd-3.org

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554611/

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here