22.9 C
Rīga
sestdien, augusts 20, 2022

Ar kādiem sirdi sildošiem labdarības darbiem nodarbojas princis Harijs?

 

Garīgās veselības jautājums kļūst arvien aktuālākās. Tiek rīkoti neskaitāmi projekti, lekcijas, semināri, lai veicinātu 21.gadsimta problēmas risināšanu. Lūk, arī karaliskajās aprindās ir radies viedoklis par šo tēmu.

Princis Harijs šonedēļ trešdien piedalījās bērnu baleta nodarbībās,  apmeklējot labdarības projektu YMCA South Ealing Londonā. Attēlos ir redzams, kā princis sniedz paraugdemonstrējumu un dejo kopā ar jauniešiem. Saseksas hercogs apciemoja YMCA, lai piedalītos diskusijā par garīgo veselību un uzzinātu vairāk par paša YMCA darbību – palīdzības sniegšanu jauniešiem.

Foto

View this post on Instagram

#WellChildAwards winner Matilda, aged seven – Matilda has Spina Bifida and is paralysed from the chest down, she spent her early years in hospital and has had brain surgery seven times among more than 40 operations. Despite all this Matilda has a great zest for life and impresses everyone that she meets with her great courage, strength and determination. When she grows up her dream is to become a nurse. ______________________________________________________ The Duke and Duchess of Sussex met young winners of the 2018 @WellChild Awards, which celebrate the inspiring qualities of some of the country’s seriously ill young people and the dedication of those who go the extra mile to keep children healthy and happy. The Duke of Sussex has been Patron of WellChild, the national charity for seriously ill children and their families, since 2007.

A post shared by Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal) on

View this post on Instagram

The Duke of Sussex has proudly been patron of UK based organization Well Child since 2007. Over 100,000 children and young people are living with serious illness or exceptional health needs across the UK. Many spend months, even years in hospital vs at home because there is no support enabling them to leave. Well Child’s vision is for every child and young person living with serious health needs to have the best chance to thrive properly supported at home with their families. Both the Duke and Duchess attended the Well Child Awards in the winter of 2018, supporting the incredible families and children who benefit from the Well Child programs. For those who have inquired, The Duke and Duchess of Sussex ask that you consider supporting @wellchild and three other select charities in lieu of sending baby gifts for their upcoming arrival. Thank you for the support and kindness! Photos via: @wellchild #worldhealthday

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

View this post on Instagram

What an incredibly special surprise the grassroots led #globalsussexbabyshower was last Sunday! The Duke and Duchess of Sussex are immensely grateful for the outpouring of love and support in anticipation of the birth of their first child. In lieu of sending gifts, the couple have long planned to encourage members of the public to make donations to select charities for children and parents in need. If you already made a donation, the couple send you their greatest thanks. If you are thinking about it, they ask that you kindly consider the following organisations they’ve selected, which we will highlight here over the next few days: @thelunchboxfund @littlevillagehq @wellchild @baby2baby The Duke and Duchess remain appreciative for your warm wishes and kindness during this especially happy time in their lives! Thank you for sharing the love ❤️

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

 

“Vēl joprojām ir vērojama tendence garīgās veselības jautājumu uzskatīt par kauna traipu, tomēr turpināsim par to diskutēt,” apgalvo Harijs. “Turpināsim iedrošināt viens otru un atgādināt, ka ir pavisam dabiski kādreiz nejusties labi (sometimes it’s okay not to be okei), un klausīties vienam otrā. Jo lai vai kā – tas, ko mēs domājam, iespaido mūsu rīcību, sajūtas, kā arī to, kā mēs izturamies pret sevi un apkārtējiem.”

Apmeklējuma laikā Harijs, kura sieva Megana Mārkla šobrīd ir pirmdzimtā bērna gaidībās, sasveicinājās ar 3 mēnešus veco bērniņu Nazu un viņa māti Maria Ahmad.

Videoklipā, kas ievietots sociālajos medijos, ir redzams, kā princis Harijs pieliecas, lai sasveicinātos ar smaidīgo bērnu, jautājot mātei, vai bērns pietiekami guļ. “Dažreiz”, atbildēja Maria Ahmad.                

Vēlāk bērna māte žurnālistiem sniedza intervija stāstīdama: ”Viņš bija tik satraukts un priecīgs par bērnu. Viņš jautāja par viņas miegu. Es domāju, ka viņš bija noraizējies par to, vai bērns guļ nakts laikā.” Arī Megana Mārkla šobrīd ir gaidībās. “Es domāju, ka nav nepieciešami komentāri. Viņa ir neticama,” kanāla E! News Intervijā apgalvo Meganas draudzene, bijusī seriāla “Suits” aktrise Abigaila Spensere. “Viņa ir vienreizīga un gaidāmajam bērniņam ir ļoti paveicies, ka viņam būs tādi vecāki.”

 Autors: Anete Meistere speciāli Dieviete.lv

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here