Sportistiem ir ļoti svarīgi apgūt pareizo volejbola treniņu veidu. Galvenais jautājums ir – kāda veida treniņi ir nepieciešami volejbolistiem? Trenējoties ir jāattīsta tādas volejbola pamatprasmes kā sitieni, piespēles un bloķēšana. Tomēr volejbola treniņi ir atkarīgi arī no spēlētāja pozīcijas laukumā, tāpēc ir jāizveido tāds treniņa plāns, lai tas atbilstu katra spēlētāja unikālajām vajadzībām.
Iesildīšanās vingrinājumi
Volejbola treniņi vienmēr jāsāk ar iesildīšanās vingrinājumiem. Volejbolistiem ir jāveic iesildīšanās vingrinājumi traumu profilaksei. Tas ir lielisks veids, kā samazināt traumu risku, jo medaļa pludmales volejbolā un arī iekštelpās ir katra sportista sapnis, tāpēc traumu iegūšana nekādā gadījuma nav vēlama.
Spēks un fiziskā sagatavotība
Volejbolista treniņu programmā ir ļoti liela nozīme spēka un fiziskās sagatavotības vingrinājumiem. Volejbolistiem ir nepieciešama izturība un spēks, lai labi darbotos laukumā. Ir lietderīgi apmeklēt sporta zāli un veltīt laiku spēka nostiprināšanai. Svaru celšana palīdz uzkrāt daudz spēka un jaudas. Ja smagi strādāsiet sporta zālē, izdosies uzlabot savu sniegumu laukumā.
Volejbola sitieniem ir nepieciešama liela jauda un spēks. Pieņemsim, ka Jūsu komanda ir gatava veikt uzbrukuma sitienu. Šādā gadījumā sitējam ir ātri jāpārvietojas, pēc tam augstu jāuzlec gaisā. Ir vērts atzīmēt, ka spēka treniņi ļauj volejbolistiem attīstīt spēku, kas nepieciešams, lai augstu lēktu. Visbeidzot, bumba ir jāatsit ar spēku. Ja spēks tiek pārnests efektīvi, volejbolists var sasniegt labu atsitienu. Acīmredzot visiem šiem volejbola uzbrukuma elementiem ir nepieciešama izturība un spēks. Tāpēc volejbolistu treniņu programmā ir jāiekļauj spēka un fiziskās sagatavotības vingrinājumi.
To pašu var teikt par bloķēšanu volejbolā. Arī bloķēšana volejbolā prasa lielu spēku un izturību. Bloķējot volejbolistiem ir augstu jāizlec gaisā. Ir ārkārtīgi svarīgi attīstīt spēku ķermeņa augšdaļā. Sportistiem ir jābūt spēkam arī kājās. Šis spēks ļauj volejbolistiem lēkt augstu gaisā un ātri pārvietoties jebkurā laukuma virzienā. Tāpēc regulāri jāveic ātruma vingrinājumi.
Lēciena treniņš
Lēkšana ir īpaši svarīga volejbola bloķētājiem un uzbrucējiem. Augsts vertikālais lēciens volejbolistiem atvieglo papildu punktu gūšanu un lielā mērā veicina komandas panākumus. Tiesa, volejbola spēle ir ļoti neparedzama. Tas nozīmē, ka volejbolistiem jābūt gataviem lēkt augstu gaisā jebkurā brīdī, kad rodas šāda nepieciešamība. Lēciena treniņš ietver vingrinājumus, kas palīdz volejbolistiem nostiprināt kāju un gurnu muskuļus. Ja šāda veida vingrinājumus izpildīsiet regulāri, Jūsu vertikālais lēciens laika gaitā palielināsies.
Ātruma treniņš
Volejbolistiem ir jāspēj ātri pārvietoties laukumā. Tāpēc volejbolistiem ir ļoti svarīgi strādāt pie tik svarīga aspekta kā veiklība. Veiklība lielā mērā ir atkarīga no kājām. Tas nozīmē, ka volejbolisti varēs ātri pārvietoties laukumā, ja viņiem būs spēcīgas kājas. Tāpēc volejbolistam ir konsekventi jāveic vingrinājumi, kas stiprina kājas.
Izturības treniņš
Ir ļoti svarīgi labi darboties laukumā ilgu laiku. Tāpēc volejbolistiem būtu lieliski pievērsties izturības treniņiem. Ir daudz veidu, kā uzlabot izturību volejbolā. Piemēram, ir labi skriet. Ja volejbolists katru dienu no rīta noskrien vairākus kilometrus, laika gaitā izdosies uzlabot izturību. Vēl viens labs veids, kā uzlabot izturību volejbolā, ir veikt tā sauktos sprintus. Veicot šāda veida vingrinājumus, volejbolistiem jācenšas skriet pēc iespējas ātrāk. Tāpat starp sprintiem vajadzētu veikt pauzes. Pauzēm starp sprintiem vajadzētu ilgt aptuveni 15 – 30 sekundes. Šādas pauzes ļauj atpūsties.
Nav nekāds pārsteigums, ka lēkšana ar lecamauklu tiek izmantota daudzos sporta veidos. Piemēram, lecamauklu izmanto boksā. Arī volejbola treniņu programmā būtu lieliski pievienot vingrinājumus ar lecamauklu. Lieliski ir tas, ka vingrinājumi ar lecamauklu stiprina kājas un pozitīvi ietekmē volejbolista izturību.
Izstiepšanās vingrinājumi
Izstiepšanās ir lielisks veids, kā atslābināt muskuļus pēc spēles. Stiepšanās palielina muskuļu spēku un palīdz novērst traumas. Tāpēc būtu lieliski, ja volejbolisti pēc spēlēm un treniņiem veltītu laiku stiepšanās vingrinājumiem. Ja spēlējiet volejbolu, ir labi nodarboties ar jogu. Jogā ir daudz labu stiepšanās vingrinājumu.