Katrā ģimenē ir tradīcijas un dažādas nodarbes, kuras kļuvušas par neatņemamu ikdienas un brīvā laika pavadīšanas veidu. Viena no spēlēm, kas ir iecienīta daudzās ģimenēs ir šahs. No kāda vecumposma būtu ieteicams šo spēli sākt apgūt, kā arī, kādiem soļiem ir jāpievērš uzmanība uzsākot šaha spēle, īsi ieskicēsim šajā rakstā.
Pirmkārt, vēlamies uzsvērt, ka nav tāda vecumposma, kad būtu par vēlu sākt mācīties spēlēt šahu. Arī pieaugušā vecumā ikviens var sākt spēlēt šaha spēli, ja ir tāda vēlēšanās. Ir veikts ne viens vien pētījums, kas pierāda un apstiprina, ka šahs lieliski trenē, attīsta un uzlabo loģisko domāšanu un citas prāta prasmes, kas var palīdzēt ikvienā dzīves jomā un situācijā.
Piemēram, Armēnijā no 2011. gada šaha nodarbības un tā apgūšana ir obligāta bērniem no 6 – 8 gadiem. Šajā valstī šahs ir ļoti lielā cieņā, kā arī šīs valsts pārstāvji bieži vien ieņem godalgotas vietas dažādās šaha sacensībās un turnīros.
Otrkārt, būs sarežģīti pieradināt bērnu spēlēt šahu, ja to nedarīs kāds no vecākiem, jo vislabākais veids, kā bērni kaut ko apgūst, ir darot to kopā ar vecākiem.
Treškārt, saturīgs un pārdomāts kopā pavadīts brīvais laiks visai ģimenei ir liela vērtība un gluži kā investīcija, kas bērniem paliks atmiņā pat pēc daudziem, daudziem gadiem.
Bērniem, kas šahu sāk spēlēt 3 – 8 gadu vecumā ir krietni vien labākas sekmes skolā, kā arī daudz vieglāk ir apgūt un izprast skolas mācību priekšmetus.
Atceraties, ka uzsākot bērnam mācīt šahu, dienā tam nevajadzētu veltīt vairāk, kā 20 min., lai šis process bērnu nenogurdinātu.
Pirmā iepazīšanās ar šahu
Kā jau minēts, būs sarežģīti apmācīt bērnu šaha spēlē, ja Jums nebūs skaidri spēlēšanas nosacījumi. Pirmo soli, lai iepazītos ar šahu varat veikt arī kopā, vai arī pirms tam to izdarīt pašam un pēc tam to ierādīt bērnam.
Pirmajā reizē uzreiz nebūs iespējams ķerties pie nopietnas spēlēšanas, bet tā drīzāk būs iepazīšanās ar šaha galdiņu un visām šaha figūrām, kuras ir iesaistītas šaha spēlē. Tā kā katra šaha figūra ir atšķirīga, tad bērniem šo figūru apgūšanas process parasti ir ļoti ātrs.
Stāsts par šaha valstību
Bērniem patīk klausīties stāstus un pasakas, jo tā nav tikai izklaide, bet caur pasakām lieliski var daudz ko iemācīties. Varat izmēģināt savam bērniem šaha pasauli un noteikumus ierādīt caur pasaku vai stāstu par divām karaļvalstīm, kur dzīvo karalis, karaliene un citi karaļvalsts iedzīvotāji.
Varat minēt, ka šīs abas karaļvalstis savā starpā sacenšas un bērns ir tas, kas šo karaļvalsti vada jeb rīko, lai sasniegtu uzvaru.
Katra šaha kauliņa nozīme spēlē
Kā pirmo no visiem spēles kauliņiem varat ierādīt bandinieku, uzsverot ka šīs figūras galvenā funkcija ir aizsargāt pārējās spēles figūras. Noteikti stāstiet, kā bandinieks pārvietojas, kas pamazām ļaus izprast šaha spēles nosacījumus.
Pirmās spēlēšanas reizes varētu būt gluži kā taustīšanās, bet varam droši apgalvot, ka regulāri spēlējot bērns ātri vien apgūs un sapratīs šīs spēles nosacījumus.
Ja esat nolēmuši apgūt vai iemācīt bērnam spēlēt šahu, tad visu, kas nepieciešamas, lai spēlētu šahu mājas apstākļos, varat atrast un iegādāties e- veikalā 220.lv, kur atradīsiet gan dažādu ražotāju šaha galdiņus, gan šaha pulksteņus visdažādākajās cenu kategorijās, lai katram tas būtu pa kabatai.