15.8 C
Rīga
otrdien, jūnijs 6, 2023

Kas ir temperatūru regulējoša gultas veļa un kāpēc Tev tā nepieciešama?

Ksenukai 16/02/2023 12:34
 
Foto: Pexels.com/Lina Kivaka

Ir vakars. Tu iekārtojies savā ērtajā gultā, Tavu ķermeni maigi ieskauj vēsa, smaržīga gultas veļa, un jau pavisam drīz Tu ļaujies sapņu valstības piedzīvojumiem. Līdz brīdim, kad uztrūksties no miega, jo ir šausmīgi karsti. Tu nosedz segu, atdziesti, uzsedz to atpakaļ, atkal aizmiedz, no rīta pamostoties slapjām pēdām, sasvīdis, diskomfortā.

Vai šī situācija Tev ir pazīstama? Ja jā, neraizējies, ar to nav jāsadzīvo, to patiesībā var atrisināt pavisam ātri un bez sarežģījumiem – vienkārši jānomaina esošā gultas veļa uz tādu, kurai ir termoregulācijas īpašība. Ko tas nozīmē un kādu gultas veļu meklēt veikalā, uzzini turpinājumā!

Kas īsti ir termoregulējoša gultas veļa?

Kā jau nosaukums saka priekšā, tie ir gultas veļas komplekti – palagi, segas pārvalki un spilvendrānas, kas kontrolē Tavu temperatūru miega laikā, pateicoties auduma šķiedru spējai ātri novadīt mitrumu no Tava ķermeņa, kā arī spējai absorbēt ķermeņa izstaroto siltumu, kad esi pārlieku uzkarsis, un to atbrīvot, kad esi pārlieku atdzisis.

Kā darbojas temperatūru regulējoši gultas veļas komplekti?

Ir 5 aspekti, kas nodrošina gultas veļas termoregulācijas funkciju:

  1. mitruma novadīšanas spēja;
  2. materiāla elpotspēja;
  3. auduma tips;
  4. auduma pavedienu skaits;
  5. auduma materiāls.

Par katru no šiem punktiem nedaudz vairāk turpinājumā.

1. Mitruma novadīšanas spēja

Tas, cik ātri un efektīvi audums spēj novadīt mitrumu, nosaka, cik efektīvi tas spēs pasargāt Tevi no svīšanas miegā un saglabāt svaiguma sajūtu visas nakts garumā. Šis ir arī galvenais faktors, kas piešķir gultas veļai temperatūras regulācijas īpašību, jo spēja ātri un efektīvi novadīt lieko mitrumu palīdz pazemināt ķermeņa temperatūru, kas, savukārt, ir svarīgi kvalitatīvam miegam.

2. Materiāla elpotspēja

Otrs svarīgākais faktors aiz mitruma absorbētspējas un novadīšanas no ķermeņa ir tas, vai un cik elpojošs ir gultas veļas materiāls. Ne vienmēr tie palagi un segu pārvalki, kas lieliski uzsūc mitrumu, ir elpojoši. Tas var kalpot par nakts svīšanu pastiprinošu faktoru. Ķermenis veic termoregulāciju ar svīšanas palīdzību, un ir grūti kvalitatīvi izpildīt šo uzdevumu, ja ādai piespiedies mitrs, neelpojošs audums.

3. Auduma pinuma tips

Ar auduma pinuma tipu mēs domājam – veidu, kā austs, izgatavots audums. Dažādas aušanas metodes viena un tā paša materiāla audumam var piešķirt atšķirīgus gaisa caurlaidības līmeņus (līdz ar to – termoregulācijas spēju), nemaz nerunājot par gultas veļas izskatu un sajūtu, kad tā pieskaras ādai. Piemēram, kokvilnas gultas veļa var būt austa satīna paņēmienā ar 1 apakšējo pavedienu un 3–5 augšējiem, radot maigāku gultas veļu, kas aiztur siltumu, līdz ar to būs piemērota, ja Tu parasti miegā salsti. Savukārt perkala auduma (1 apakšējais un 1 augšējais diegs) palags un segas pārvalks no tādām pašām kokvilnas šķiedrām būs “cietāks”, ne tik maigs pieskārienam, bet būs lieliski piemērots, ja Tev pa nakti ir karsti, jo šis pinums labi dzesē ķermeni.

Foto: Pexels.com/maadhuri g

4. Auduma pavedienu skaits

Kaut arī šis nav galvenais faktors, kas nosaka, cik kvalitatīva gultas veļa ir Tavās rokās, tam ir nozīme temperatūras regulēšanas kontekstā: audums ar mazāku pavedienu skaitu aizturēs ķermeņa izstaroto siltumu, savukārt, ja pavedienu skaits ir no 200 līdz 400, audums radīs dzesējošu efektu.

5. Auduma materiāls

Materiāls, izvēloties gultasveļu, ir svarīgs, jo tieši no tā ir atkarīgs, vai, cik daudz un kā audums uzsūks mitrumu un to novadīs, jo ar šo uzdevumu nodarbojas auduma šķiedras. Ir dažādas termoregulējošu materiālu opcijas, bet populārākās ir TENCEL liocels (eikalipta celulozes audums), bambuss un kokvilna. 

Kādu auduma materiālu izvēlēties?

Kā jau nupat lasīji, TENCEL, bambusa un kokvilnas gultas veļa spēj efektīvi regulēt temperatūru miega laikā. Turklāt šie ir 3 no labākajiem materiāliem cilvēkiem ar jutīgu ādu, jo tīri un sausi palagi nekairina ādu. Dabīgās un augu valsts šķiedras ir ieteicamas arī alerģiskiem cilvēkiem, jo tās ir izcili elpojošas, mitrumu novadošas, līdz ar to hipoalerģiskas, jo nerada baktērijām un sēnītēm tīkamu vidi. Turpinājumā nedaudz vairāk par katru no materiāliem.

Kokvilnas gultas veļa

Kokvilnas šķiedras ir dabiskas un dobas (ar tukšu vidu), līdz ar to izcili elpojošas un mīkstas, savukārt kokvilnas auduma spēja regulēt temperatūru ir atkarīga no aušanas metodes. Tipiski gultas veļai tiek izmantots jau iepriekš minētais perkals, kas nedaudz dzesē, un satīns, kas silda. Perkals ir burzīgāks un uz tausti ir cietāks, bet ar laiku, lietojot un mazgājot, kļūs mīkstāks. Satīns, savukārt, ir maigāks pieskārienam, nedaudz smagāks nekā perkals, un ne tik burzīgs.

Bambusa palagi un pārvalki

Bambusa šķiedras ir efektīvs termoregulējošs materiāls, jo tas ir ne tikai labi elpojošs, bet arī higroskopisks – mitrumu uzsūcošs. Tas nozīmē, ka miega laikā tiks uzturēts vēsums (un vajadzības gadījumā siltums), svīšanas laikā radušos mitrumu novadot prom no ķermeņa, beigu beigās to absorbējot, ļaujot ķermenim saglabāties sausam un komfortā. Turklāt bambusa šķiedras auduma izstrādājumi ir daudz elpojošāki, mīkstāki un elastīgāki nekā kokvilna, kā arī dabiski antibakteriāli un ar pretsēnīšu īpašībām, kādēļ ir vērts raudzīties, lai zīdaiņu un bērnu gultas veļa būtu no bambusa auduma.

Foto: Pexels.com/Yan Krukau

TENCEL liocela auduma veļa

TENCEL liocela gultas veļu ir vērts izvēlēties tiem, kam miegā vienmēr ir karsti. Pateicoties auduma izcilajai mitruma novadīšanas un augstajai elpošanas spējai, šī materiāla palagi un segu pārvalki lieliski dzesē ķermeni visas nakts garumā, kas nozīmē – vairs nekādas nakts svīšanas. Pateicoties šķiedras struktūrai, liocels ir īpaši populārs patīkamās sajūtas, pieskaroties ķermenim, dēļ – uz tausti materiāls ir sevišķi maigs un rada luksus sajūtu. Tas ir maigāks nekā kokvilna un lins, tāpēc zīdaiņu gultas veļa no liocela ir laba opcija mazuļa miegam vasarā. Tāpat liocels ir arī hipoalerģisks, līdz ar to – piemērots arī cilvēkiem ar jutīgu ādu un alerģiskiem cilvēkiem.

Kur iegādāties kvalitatīvu gultas veļu?

Kaut brīžiem šķiet, ka gultā nepavadām nemaz tik daudz laika, patiesībā šeit aizrit trešdaļa mūsu dzīves, kura vistiešākajā veidā ietekmē pārējās 2 trešdaļas. Tādēļ ir svarīgi, lai gultas veļa būtu piemērota Tava ķermeņa vajadzībām. Kur iegādāties kvalitatīvu gultas veļu un nepārmaksāt? Ksenukai.lv interneta veikalā! Šeit pieejama kvalitatīva, gaumīga, lēta gultas veļa gan lieliem, gan maziem gulētājiem. Ieskaties veikala piedāvājumā un uzdāvini sev patīkamu, kvalitatīvu miegu!

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here