2.2 C
Rīga
pirmdien, 23 decembris, 2024

Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos!

Mēness aptieka
 

Mūsu imunitāti novājina kondicioniera radīta strauja organisma temperatūras maiņa, tā var provocēt arī saaukstēšanos. Lielākoties tas notiek tieši tad, kad temperatūra telpā ar kondicionieri būtiski atšķiras no āra temperatūras,” saka „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs, aicinot paturēt prātā, ka tik ierastais no karstuma glābjošais gaisa kondicionieris var sagādāt arī pārbaudījumu mūsu veselībai.

 „Jā,  atvēsinošā, veldzējošā un karstajā laikā labākai pašsajūtai tik noderīgā iekārta tomēr var izraisīt veselības problēmas, ja lietojam to pavirši un nerēķinoties ar iespējamām savām un līdzcilvēku veselības problēmām,” atgādina Vadims Brižaņs atzīstot, ka karstā laikā bieži dzirdama frāze:  „Plecu vai sprandu savilka kondicionieris.  Parādījies kaut kāds aizsmakums un pat kakls sāp…”  

Kondicioniera radīto veselības problēmu loks ir diezgan plašs. 

Tās var būt:

  • ausu un kakla iekaisumi,
  • saaukstēšanās,
  • novājināta imunitāte,
  • galvassāpes, kakla, pleca, elkoņa sāpes, iekaisumi,
  • trīszaru nervu kairinājums, 
  • starpribu nervu sāpes,
  • Leģionāru slimība jeb legioneloze.

Lielākoties gaisa kondicioniera izraisītās veselības problēmas ir saistāmas ar nepareizu tā izmantošanu. Ja nozīmīgi atšķiras gaisa temperatūra telpā, kur darbojas kondicionieris, un ārpus tās,  tas izraisa strauju organisma temperatūras maiņu, kas savukārt novājina cilvēka imunitāti un provocē saaukstēšanos. Gaisa kondicionieri nereti arī sausina gaisu, kas padara sausu cilvēka ādu un gļotādas – tādējādi tās kļūst uzņēmīgas pret infekcijām. Novājināts cilvēka organisms ir labvēlīga vide vīrusiem un baktērijām, kas atrodas telpā, uz cilvēka ādas, elpošanas ceļos.  Vīrusi un baktērijas var radīt visdažādākās saslimšanas, piemēram, herpes zoster vīrusu, kas ir jebkura pieauguša cilvēka veselā organismā, var radīt trīszaru nerva kairinājumu un starpribu nervu sāpes. 

Ilgstoša auksta gaisa plūsma uz kādu noteiktu ķermeņa daļu var savilkt skausta muskuļus, kakla daļas muskuļus, pleca, elkoņa daļas muskuļus un saites, kas rada galvassāpes, kakla, pleca, elkoņa sāpes, iekaisumus.

Ieteikumi veselīgai lietošanai

  • Trīs līdz pieci grādi pēc Celsija ir ieteicamā temperatūras starpība ārpus telpas un telpā, kur darbojas kondicionieris. 
  • Ja nākas ilgstoši uzturēties telpās, kur darbojas gaisa kondicionieris, ieteicams neatrasties aukstā gaisa plūsmā, kas var izraisīt sasaldēšanos. 
  • Lielākoties kondicionieriem iespējams regulēt gaisa plūsmu, to novirzot uz tām telpas vietām, kur nav cilvēku. 
  • Regulāri mainīt kondicioniera filtrus un izmantot speciālus kondicionieru sistēmu tīrīšanas aerosolos (lai izvairītos no baktērijām un pelējumiem). 
  • Īsos braucienos ar automašīnu tomēr labāk atvērt logu. 

Nepaļauties, ka pāries tāpat

No nopietnāku komplikāciju rašanās var izvairīties, reaģējot uzreiz pēc tam, kad sajusts kondicioniera radīts diskomforts, nekavējoties konsultēties ar farmaceitu par savām sūdzībām aptiekā – teic „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs un atgādina: „Saskaroties siltajam un aukstajam gaisam, kondicionierī rodas mitrums! Tā ir arī labvēlīga vide dažādiem mikroorganismiem – savukārt – tos ieelpojot, var rasties dažādas slimības.”

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.