23 C
Rīga
svētdien, jūlijs 3, 2022

Latvijā nav nepieciešams nodrošināt vakcināciju pret pērtiķu baku vīrusu (+VIDEO)

Nozare.lv/Panorāma 23/05/2022 09:35
 

Nodibinājums “Fonds “Nāc līdzās!”” sācis projektu par taktilā objekta – miniatūra Brīvības pieminekļa – izveidi bronzā un novietošanu netālu no Brīvības pieminekļa Rīgā, un tam ir nepieciešams sabiedrības atbalsts.

Kā aģentūru LETA informēja nodibinājuma pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska, lai Brīvības pieminekli varētu beidzot “ieraudzīt” arī neredzīgie cilvēki, tas taps par līdzekļiem, kas patlaban tiek vākti ziedojumu veidā.

Viņa atzīmē, ka daudzās pasaules valstīs ir prakse, ka ievērojamākās arhitektūras būves vai pieminekļi ir atveidoti miniatūrā formātā, lai tos ar taktilās taustes palīdzību varētu “redzēt” neredzīgi un ļoti tuvu apskatīt vājredzīgi cilvēki. Taktilie modeļi sniedz iespēju izprast vietas, telpas, ēkas vai pieminekļa kopskatu. Neredzīgiem cilvēkiem tas ir būtiski, jo tikai ar tausti viņi spēj aptvert kāda objekta telpiskumu, figūru kontūras, novietojumu.

Video

Paredzēts, ka uz pieminekļa postamenta būs bronzas plāksne, kurā būs teksts braila rakstā “Brīvības piemineklis” un “Tēvzemei un brīvībai”. Plāksnē būs arī kvadrātkods, kuru noskenējot, būs pieejama informācija arī par tēlnieka Kārļa Zāles Brīvības pieminekļa vēsturi latviešu un angļu valodā. Lai labāk varētu nokļūt pie taktilā pieminekļa, tiks veikta invalīdu stāvvietas pārvietošana tuvāk objektam, ietvē no tās tiks uzstādītas taktilās joslas.

Projekta radošā komandā strādā tēlnieks Ivars Miķelsons, arhitekte Ilze Rukmane-Poča, Brīvības pieminekļa un Rīgas brāļu kapu padomes priekšsēdētājs Valdis Zatlers un “Fonda “Nāc līdzās!”” valdes priekšsēdētāja un idejas autore Sarma Freiberga.

Projekta gaitā jau veikta pieminekļa izprintēšana 3D formātā, tā testēšana neredzīgajiem jauniešiem, veikta arī modelēšana dabā un turpinās daudzie saskaņošanas darbi ar dažādām institūcijām.

Taktilā Brīvības pieminekļa izveidei, tāpat kā Zāles Brīvības piemineklim, tiks vākti ziedojumi. Fonds aicina ikvienu, savu iespēju robežās, atbalstīt ieceri ar ziedojumu.

Ziedojumu var veikt “Fonda “Nāc līdzās!”” “Swedbank” bankas kontā “LV35HABA0551031999299” mērķī norādot – Taktilajam Brīvības piemineklim. Tāpat var ziedot arī portālā “Ziedot.lv”, sekojot saitei “ziedot.lv/brivibas-piemineklis-neredzigiem-cilvekiem-4198”.

Ziedotāju vārdi tiks publicēti fonda mājaslapā projekta noslēgumā jeb pieminekļa atklāšanas brīdī, Baltā spieķa dienā, kad pasaule atzīmē neredzīgo cilvēku dienu.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here