-3 C
Rīga
pirmdien, marts 8, 2021

Mūžībā devies ārsts un politiķis Leopolds Ozoliņš (1937 – 2021)

13/01/2021
 

“Liepas satumst, lapās apklust vēji,

Savāds gurdums zāli lejup māc.”

Tieši šai Aleksandra Čaka dzejai mūziku 50. gadu sākumā sakomponēja Leopolds Ozoliņš.

Dziļās skumjās paziņojam, ka 2021. gada 11. janvāra vakarā P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā pēc ilgas un grūtas slimības mūžībā aizgāja ārsts, zinātnieks, politiķis, Latvijas patriots un mākslinieks Leopolds Ozoliņš (26.06.1937-11.01.2021).

Leopolds Ozoliņš mācījies Leona Paegles 1. vidusskolā (tagad – Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), no 1954. līdz 1960. gadam studēja Rīgas Medicīnas institūtā (tagad – Rīgas Stradiņa universitāte). Lielāko dzīves daļu strādāja Latvijas Traumatoloģijas un ortopēdijas zinātniskās pētniecības institūtā (tagad – Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca), kur viņš veica sarežģītas un novatoriskas operācijas. Ar sanitāro aviāciju lidoja uz Latvijas novadu slimnīcām, lai sniegtu palīdzību cilvēkiem ar smagiem apdegumiem un traumām.

1991. gadā līdz ar atjaunoto Latvijas valsti dibina uzņēmumu “Dr. Leopolds” (tas darbojas joprojām), kur uzsāka paša izgudroto ārstniecības līdzekļu ražošanu “Comsi” un “Amicos”. Dr. Leopolds Ozoliņš ir saņēmis septiņas LPSR zinātniskās autorapliecības un vairākas racionalizācijas priekšlikumu apliecības. Apdegumu un inficētu brūču ārstējošais putu aerosols “Olazols” joprojām tiek ražots Krievijā un Ukrainā.

Dr. Leopolds Ozoliņš 1988. gada devās palīgā Armēnijas zemestrīcē cietušajiem, vedot līdzi paša izgudrotās zāles, kā arī 1989. gadā piedalījies glābšanas darbos pēc Ufas dzelzceļa katastrofas. 1991. gada janvārī piedalījās barikādēs un tās aizstāvjus apgādāja ar paša izgudrotajiem medikamentiem pirmajai palīdzībai.

L. Ozoliņa aktīvā politiskā darbība aizsākās ar vides objektu aizsardzības projektiem. 1989. gadā pirmajās brīvajās vēlēšanās Padomju Savienībā kā neatkarīgais kandidāts tika ievēlēts par PSRS Tautas deputātu no Latvijas.

Interesants fakts notika 1989. gada 14. decembrī, kad fotogrāfija ar Leopoldu Ozoliņu no PSRS Tautas deputātu sēdes tika publicēta lielākajos pasaules medijos, kā “International Herald Tribune”, “Chicago Tribune”, “The Times Today`Word”, “Комсомольская правда” un citos izdevumos uz pirmā vāka. Fotogrāfija brīvajā presē tika parakstīta, ka latvieši jau jūtas brīvi PSRS.

Bija ievēlēts kā deputāts 6. Saeimā (“Tēvzemei un Brīvībai”, vēlāk – Tautas kopas “Brīvība” frakcijā), 8. un 9. Saeimā (pārstāvēja ZZS) un Jūrmalas domē. 

2010. gadā par īpašiem nopelniem Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanā periodā “Tautas deputāti no 1989. gada līdz 1991. gadam” Leopolds Ozoliņš tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni un iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.

Atvadīšanās no Leopolda Ozoliņa notiks šo sestdien, 16. janvārī, no pulksten 13 Jūrmalā, Jaundubultu kapsētā. Vairāk informācijas, kā arī iespēja dalīties savās atmiņās ir šajā interneta vietnē: https://ej.uz/Leopolds 

Leopolda Ozoliņa dzīvesbiedre Ieva, dēli Pauls un Māris

Leopolds Ozoliņš
Leopolds Ozoliņš
Leopolds Ozoliņš
Leopolds Ozoliņš ar dēlu Paulu
Leopolds Ozoliņš ar dzīvesbiedri Ievu Ozoliņu
 

1 KOMENTĀRS

  1. Izsaku visdziļāko līdzjūtību Leopolda ģimenei! Manas ģimenes skaistākie brīži, kas palikuši atmiņās – vasaras prieki un atklājumi manā bērnībā ir saistīti ar Leopoldu un viņa ģimeni. Arī visvisādi negadījumi un sarežģītas situācijas tika atrisinātas, jo bija padomdevējs un Skolotājs. Un viņam bija vairākas misijas – pašaizliedzīga ārsta, zāļu izgudrotāja un Latvijas valsts patriota. Leopolds dzīvi dzīvoja aumaļām – enerģiski, piesātināti, skaisti. Un dalījās cilvēkmīlestībā, dabas mīlestībā un valsts mīlestībā – dāsni un talantīgi. Paldies viņam no mums visiem!

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!