-1.1 C
Rīga
sestdien, 4 janvāris, 2025

Uztura padomi barojošām māmiņām

 

Brīdis, kad sievietei piedzimst bērns un viņa to pirmo reizi pieliek pie krūts, ir ļoti īpašs notikums gan mātei, gan bērnam. Mātes piens pēc savas bioloģiskās vērtības ir unikāls, jo tā sastāvs spēj pielāgoties mazuļa vecumam un zīdīšanas stadijai. Tomēr mātes piena sastāvu spēj ietekmēt arī uzturs, tāpēc jaunajai māmiņai jāpievērš uzmanību tam, vai ēdienreizēs tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas.

Pateicoties labdarības kampaņas Dod spēku vismazākajam!laikā saziedotajiem līdzekļiem Rimiveikalu ziedojumu kastītēs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā uzstādīts pirmais mātes piena analizators.  Ar tā palīdzību jaunajām māmiņām ir iespēja noskaidrot, cik pilnvērtīgu pienu mazulis saņem. Balstoties uz piena analīzes rezultātiem, speciālisti nepieciešamības gadījumā izstrādā bērniņam vai māmiņai atbilstošu uztura plānu.

Rimi veselīgas ēšanas eksperte, uztura speciāliste Olga Ļubina izstrādājusi ieteikumus, kas būtu jāņem vērā jaunajām māmiņām, kuras rūpējas par savu un mazuļu uzturu: “Galvenokārt nepieciešams raudzīties, lai ēdienkartē būtu produkti, kuru sastāvā ir taukskābes, selēns, jods un B grupas vitamīni. Neskatoties uz to, ka visas šīs vielas ir atrodamas mātes pienā arī gadījumā, ja uzturs ir nepiemērots, to koncentrācija tomēr būs zemāka, un bērna organisms saņems mazāk labo uzturvielu.”

Vērtīgās taukskābes

Augstāka taukskābju koncentrācija mātes pienā vairos labāku tauku vielmaiņu bērna organismā. Tas uzlabos bērna imunitāti, palīdzēs nervu sistēmas formēšanai un vairogdziedzera funkcionēšanai. Bagātināt mātes pienu ar labām taukskābēm palīdzēs zivju iekļaušana ēdienkartē. Priekšroku ieteicams dot tādām zivīm kā zandarts un varavīksnes forele.

Antioksidants selēns

Selēns ir mikroelements, kura koncentrācija mātes pienā ir tiešā veidā atkarīga no jaunās māmiņas uztura. Tas darbojas kā antioksidants un piedalās vairogdziedzera funkcionēšanā, jo ietilpst vairogdziedzera hormonu sastāvā. Produkti, kas bagātināti ar selēnu, ir jūras veltes, olas, pilngraudu produkti, pākšaugi un rieksti. Īpaši vērtīgi ir pilngraudu produkti, jo satur B grupas vitamīnus un šķiedrvielas. Olas dzeltenums satur ne tikai selēnu, bet arī A, K un E vitamīnus. 

Piena produkti – atļauts uzņemt ar uzmanību

Lai gan par piena produktu lietošanu ir pretrunīgi viedokļi, barojošas māmiņas uzturā piena produktus drīkst iekļaut. Tomēr jāatceras, ka labāk dot priekšroku liesiem skābpiena produktiem – tādiem kā kefīrs, bezpiedevu jogurti un biezpiens.

Pietiekams ūdens daudzums

Lai jaunās māmiņas izvairītos no dehidratācijas, nedrīkst aizmirst par ūdens dzeršanu pietiekamā daudzumā. Ieteicamā dienas deva, kas būtu jāizdzer barojošai mammai, ir aptuveni 2–3 litri dienā. Bet jāņem vērā, ka arī pārmērīga ūdens dzeršana – vairāk par 3 litriem dienā – nav vēlama. Tas var izjaukt elektrolītu (nātrija, kālija, kalcija, hlorīdu, fosfora, magnija utt.) daudzuma līdzsvaru organismā.

Lai gan māmiņām nebūtu vēlams pārāk aizrauties ar saldumiem, reizi pa reizei kāds našķis ir pieļaujams. Rimi GardēdeLiene Zemīte ir radījusi kūkas recepti, kas ir piemērota arī jaunajām māmiņām – grieķu jogurta kūka ar āboliem un brūklenēm būs gan veselīga, gan aplaimos garšas kārpiņas.

Nepieciešams:

Kviešu milti –  4 ēd.k.

Olas – 4 gab.

Cukurs – 4 ēd.k.

Kanēlis – šķipsna

Āboli– 2 gab. (lieli)

Brūnais cukurs (ābolu pārkaisīšanai)

Grieķu jogurts – 600 g

Saldais krējums – 150 g

Mascarpone siers – 150 g

Cukurs – 150 g

Želatīns – 12 g

Brūklenes – 300 g

Dekorēšanai – kaltēti āboli, brūklenes, pistācijas

 

Pagatavošana:

Nomizo ābolus un sagriež plānās šķēlītēs.

Gatavo biskvītu: atdala olu dzeltenumus no baltumiem. Pie baltumiem liek cukuru un to puto stingrās putās. Dzeltenumus saputo vieglās putās. Masas savieno, pievieno izsijātus miltus un visu viegli iecilā, kamēr veidojas viendabīga masa.

Iepriekš sagatavotās divās kūku formās (ieklāts pergaments un forma ietaukota) iekaisa brūno cukuru, uz tā liek sagrieztos ābolus. Pārkaisa kanēli un tad pāri uzlej biskvītu.

Cep iepriekš sakarsētā krāsnī 170 grādos aptuveni 20 min. Gatavību pārbauda ar koka irbulīti. Ja, iedurot biskvītā, pie tā nekas nelīp, tad ir gatavs.

Kad biskvīts gatavs, to atdzesē un apmet uz otru pusi, lai āboli būtu augšdaļā.

Gatavo jogurta krēmu: saldo krējumu, cukuru un mascarpone sieru puto stingrās putās, pievieno jogurtu, visu saputo. Ūdens peldē izkausē uzbriedinātu želatīnu un pievieno masai. Visu samaisa un lej uz ābola biskvīta, uz kura iepriekš pārkaisītas brūklenes. Izlīdzina un liek aukstumā, lai sastingst. Dekorē.

Vērienīgo labdarības kampaņu Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidei Dod spēku vismazākajam! pērn rīkoja Latvijas Neonatologu biedrība sadarbībā ar uzņēmumiem Nutricia un Rimi, Bērnu slimnīcas fondu un priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrību Esmu klāt! Izmantojot dažādus ziedošanas kanālus –  zvanot uz Bērnu slimnīcas fonda ziedojumu tālruni, iegādājoties Aptamil 2, 3 vai 4 piena maisījumus, ziedojot Rimiun Supernettoziedojumu kastītēs vai mājaslapā mansrimi.lv, – kopā tika saziedoti 35 427,17 eiro. Kampaņas organizatori pauž vissirsnīgāko pateicību visiem ziedojumu akcijas atbalstītājiem.

Dod spēku vismazākajam! ir labdarības kampaņa ar mērķi izveidot Latvijā pirmo piena banku. Kampaņas rīkotājs Latvijas Neonatologu biedrībasadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi Latvia, Nutriciaun priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrību Esmu klāt!, izmantojot dažādus ziedošanas kanālus, savāca 35 427,17 eiro. No tiem teju 20 tūkstoši eiro savākti projekta atbalstītāju, veikalu tīkla Rimiun Supernettoziedojumu kastītēs un Mans Riminaudas uzkrājumos.

 Autors: Rimi

15.11.2018.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.