17 C
Rīga
otrdien, septembris 22, 2020

Alerģijas guļamistabā: Kā no tām izvairīties

 

Alerģiskiem cilvēkiem guļamistaba ir viena no problemātiskākajām telpām mājoklī, jo tur ir daudz tekstilizstrādājumu, kuros var mājot putekļu ērcītes – biežākais alerģiju cēlonis, saka alergoloģe Mārīte Poga. IKEA aptaujā* noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotājiem vairāk jārūpējas par savu guļamistabu, jo puse aptaujāto lieto spilvenus, kas ir vecāki par 4 gadiem, bet katram desmitajam matracis kalpo vairāk nekā 10 gadus. Par šo un citām tēmām sestdien diskusijā IKEA veikalā stāstīs alergoloģe Mārīte Poga, ergoterapeite Santa Silava un fizioterapeite Sandija Bergmane.

 Alergoloģe Mārīte Poga uzsver, ka spilvenu, segu un matraču kvalitāte ir nozīmīga ikdienas higiēnas daļa, un alerģiskiem cilvēkiem ir īpaši svarīgi par to pienācīgi rūpēties.

 “Latvijā putekļu ērcītes ir viens no biežāk sastopamajiem alerģiju izraisītājiem. Šie mikroskopiskie kukaiņi sastopami visos cilvēku mājokļos. Tie pārtiek no atmirušām ādas šūnām, kuru spilvenos, segās un matračos ir īpaši daudz, jo gultā pavadām apmēram trešo daļu dienas,” saka Mārīte Poga. Viņa atgādina – regulāri tīrot guļamistabu un guļamistabas tekstilizstrādājumus, var mazināt alerģijas simptomus un izvairīties no jaunu alerģiju rašanās.

IKEA Latvija interjera dizaina nodaļas vadītāja Baiba Freija stāsta par IKEA piedāvātajiem risinājumiem, matraču un spilvenu higiēniskas tīrības nodrošināšanai.

“Speciālisti uzskata, ka spilveni jāmazgā vismaz divas reizes gadā un jānomaina reizi 2–3 gados. Jauns matracis nepieciešams reizi 10 gados. Taču spilvenu un matraču mūžu var pagarināt, izmantojot speciālus pārvalkus. Īpaši spilvena pārvalki noder cilvēkiem, kas naktī pastiprināti svīst, jo pārvalku var noņemt un izmazgāt, bet pats spilvens paliek neskarts. Šādu pārvalku cena IKEA veikalā ir, sākot no 2,99 €. Matraču pārvalki pasargā matraci, ja uz tā kaut kas izlīst, un nodrošina tīrību un estētisku matrača izskatu daudzu gadu garumā,” paskaidro Baiba Freija. Viņa atgādina, ka IKEA matračiem ar 25 gadu garantiju šāda aizsardzība ir ļoti svarīga.

Latvijas iedzīvotāju guļamistabām raksturīga vēl kāda problēma. “Mēs katru gadu Latvijā apmeklējam vairākus desmitus mājokļu, lai saprastu, par ko sapņo Latvijas iedzīvotāji, ar kādiem izaicinājumiem viņi sastopas, iekārtojot mājokli, un kādus risinājumus varam piedāvāt. Ievērojām, ka daudzos mājokļos guļamistabā pietrūkst efektīvu risinājumu mantu glabāšanai. Viss, kas neatrodas slēgtās kastēs vai atvilktnēs, neizbēgami pieput un var kaitēt veselībai, turklāt ietekmē guļamistabas izskatu,” saka Baiba Freija.

Alergoloģe Mārīte Poga apkopojusi dažus padomus, kā padarīt guļamistabas vidi drošu pret alerģijām:

  1. Ja tev ir alerģijas, guļamistabu iekārto pēc iespējas minimālistiski, bez liekām mēbelēm un tekstilizstrādājumiem. Izvēlies tikai to, kas tiešām nepieciešams.
  2. Neliec guļamistabā paklājus – grīdai jāpaliek brīvai, lai to būtu vieglāk izmazgāt.
  3. Izvēlies skapjus ar durvīm, lai apģērbā un citās mantās nekrātos putekļi.
  4. Biezu, smagu aizkaru vietā izvēlies vieglākus, vai pieliec logiem viegli kopjamas žalūzijas.
  5. Pirms miega kārtīgi izvēdini istabu. Atkarībā no āra temperatūras telpa jāvēdina 5–15 minūtes. Lielāks skābekļa daudzums nodrošinās labāku miegu un elpošanu.
  6. Regulāri mazgā spilvenus un segas, jo tieši tur dzīvo putekļu ērcītes. Lai no tām atbrīvotos, Mārīte Poga iesaka mazgāt tekstilizstrādājumus vismaz 55 °C temperatūrā.
  7. Gultas veļu mazgā reizi nedēļā.
  8. Rūpējies par matraci. Ja sajūti nepatīkamu aromātu vai pamani pelējumu, ir laiks matraci nomainīt. Baktērijas un sēnītes uz matrača virsmas atrodas ļoti tuvu elpceļiem, tāpēc var izraisīt astmu un citas saslimšanas. Lieto matrača pārvalku, lai matracis kalpotu ilgāk.
  9. Alerģiskiem cilvēkiem vēlams izraudzīties sintētiska materiāla spilvenus un segas, jo tie ir vieglāk kopjami. Alerģiskiem cilvēkiem nav ieteicams izvēlēties vilnas, dūnu vai griķu spilvenus.

Autors: Ikea

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!

Iepriekšējais rakstsDieviete.lv Atziņa 330
Nākamais rakstsDieviete.lv Atziņa 331