7.9 C
Rīga
svētdien, jūnijs 4, 2023

Klasiskās mūzikas festivāls “LNSO vasarnīca” jau nākamnedēļ priecēs Rēzeknē

 
Attēls: Publicitātes

Četru ģēniju mūzika, divas muzikālas izrādes bērniem un pusaudžiem, kā arī sarunas, kino, radošās darbnīcas un spēles. Šādi varam raksturot ceturto klasiskās mūzikas festivālu “LNSO vasarnīca”, kas no 24. līdz 26.augustam norisināsies Rēzeknē – Latgales vēstniecībā GORS.Jau sākotnēji festivāla ideja bija doties prom no galvaspilsētas, tuvāk citu Latvijas koncertzāļu klausītājiem. Tādēļ šogad tas dodas uz pašu Latgales sirdi.

Šogad festivālā organizētāji ir parūpējušies ne tikai daudzpusēju un piesātinātu programmu, bet arī pieaicinājuši lielisku mākslinieku sastāvu.Piektdien, 24. augustā, plkst. 19.00 izskanēs festivāla atklāšanas koncerts “Bahs un Mocarts”. Koncertā piedalīsies viens no Latvijas lepnumiem, pasaulslavenā klavesīniste Ieva Saliete, kas vairāk nekā 15 gadus dzīvojusi unstrādājusi Vācijā, bet pēdējos gados kopā ar savu vīru – podnieku Andri Ušpeli –dzīvo Pocelujevkā, Rēzeknes novadā, joprojām turpinot koncertēt ar pasaulslaveniem ansambļiem. Kopā ar Salieti koncertā uzstāsies ne mazāk spožais Georgs Sarkisjans – Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncertmeistars. 2017. gadā Sarkisjans par solokoncertu tika nominēts Lielajai mūzikas balvai 2016 kategorijā “Par izcilu sniegumu kamermūzikā”. Nozīmīga dzīves daļa Georgam ir darbs paša un domubiedru izveidotajā Diseldorfas mūzikas skolā Akademiefür Musikam Rhein. Vakara gaitā Baha vijolmūziku ģitāras skaņās ietērps Matīss Čudars – viens no vadošajiem jaunās paaudzes Latvijas ģitāristiem. Mākslinieks aktīvi koncertē visā Eiropā un ir vairāku prestižu konkursu laureāts. Koncertā piedalīsies arī viens no ievērojamākajiem Latvijas mūziķiem, LNSO pirmā oboja Egils Upatnieks un LNSOI vijoļu grupas koncertmeistara vietniece DarjaSmirnova, kas regulāri piedalās jauniešu projektos kā pasniedzēja un orķestra koncertmeistare, un jaunākais pasākums šajā jomā – “Latvijas simtgades jauniešu orķestris” un programma “Dzimuši Latvijā”. Vakara diriģents – Guntis Kuzma. Šajā programmā likta divu ģēniju mūzika, kas ir populāra, tomēr Latvijā nemaz tik bieži neskan. Šie Baha un Mocarta šedevri aiznesīs jūs dzīvesprieka pilnā pasaulē, un pēc koncerta ir brīnumlaba sajūta, kāda rodas, bērnišķi vērojot gaismas zibšņus ideāli noslīpētā dārgakmenī. Latgales vēstniecības GORS dzidrā, perfektā akustika Baha un Mocarta mūzikai piešķirs sevišķu spožumu un vieglumu.

Zīmīgi, ka solistu skaitā ir divi ar Latgali cieši saistīti mūziķi – Ieva Saliete un Matīss Čudars.

Pēc koncerta plkst.21.00Latgales vēstniecības GORS “Jumta terasē” ar skaistu skatu uz Rēzekni interesenti aicināti uz Matīsa Čudara soloprogrammu un šogad Kannu kinofestivālā plašu ievērību guvušās režisora Rolanda Kalniņafilmas “Četri balti krekli” seansu.Kaut arī GORA cilvēki būs parūpējušies par sildošajām lampām un plediem, tomēr aicinām apmeklētājus ģērbties iespējami silti. Ierobežotā vietu skaita dēļ aicinām biļetes iegādāties laikus.

Sestdien, 25.augustā, plkst. 18.00 GORA Lielajā zālē maestro Andra Pogas vadībā tiks svinēta ģeniālā amerikāņu diriģenta un komponista Leonarda Bernsteina 100. jubileja. Bernsteina vārdu ir dzirdējis katrs, bet ne katrs zina, ar ko viņš ir atpazīstams. Bernsteins bija autors mūziklam “Vestsaidas stāsts”, komiskajai operetei “Kandids”, vairākām simfonijām, baletam, dziesmām u.c. Kopš 1954. gada viņš pirmais pasaulē TV ēterā sāka lasīt lekcijas par klasisko mūziku un turpināja to darīt gandrīz līdz pat savai nāves dienai 1990. gadā. Bernsteins saņēmis neskaitāmus apbalvojumus, to skaitā Grammy balvu par mūža ieguldījumu.“Vasarnīcā” Bernsteina jubileja tiks atzīmēta,atskaņojot dziesmas un dejas no viņa slavenajiem mūzikliem“Vestsaidas stāsts”, “Brīnišķā pilsēta” un “Kandids”.Koncerta goda viešņa būs mūziklos rūdītā, asprātīgā un enerģiskā amerikāņu dziedātāja un aktrise Kima Krisvela, kas savu karjeru aizsāka Ņujorkas Brodvejā un turpināja Londonā, Berlīnē un citviet, atskaņojot Bernsteina mūziku ievērojamā maestro Saimona Retla vadībā. Koncerta pirmajā daļā skanēs Sergeja Rahmaņinova Ceturtais klavierkoncerts, kurā solo spēlēs izcilais latviešu pianists Andrejs Osokins.Koncerts norisinās sadarbībā ar Amerikas Savienoto Valstu vēstniecību Latvijā.

Festivāla programmā ir iekļauti interesanti pasākumi arī jaunākajiem apmeklētājiem. Sestdien plkst. 16.00 GORA Mazajā zālē būs iespēja noskatīties muzikālu izrādi bērniem “Vējš vītolos”. Mūziku iestudējumam komponējis “Spēlmaņu nakts” balvas ieguvējs Edgars Mākens. Izrādes režisors – Leļļu teātra mākslinieciskais vadītājs Ģirts Šolis. Izrādē piedalās atraktīvie aktieri Mārtiņš Brūveris un Valdis Vanags. Pirms izrādes, plkst. 11 ir iespēja doties Meža ekspedīcijā, kas top sadarbībā ar „Latvijas Valsts mežiem”.

Svētdien, 26.augustā, plkst.14.00 Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē festivālu noslēgs muzikāla izrāde pusaudžiem “Zenīts”, kuras mūzikas autors – Jānis Šipkēvics, bet dzejas autors – Marts Pujāts. Izrādē piedalīsies Rīgas Doma kora skolas audzēkņi un “LNSO zenītansamblis” Gunta Kuzmas vadībā.

“Zenīts” vēsta par skolasgadiem kā maģisku pasauli, kurā spēlē rotaļīgs un aizkustinošs iztēles orķestris un divi dziedoši puikas atceras 90. gadu Domskolas gaiteņus, futbolu ar dzēšgumiju, picu pārtikas plēvē, skolotāju kurpju papēdīšu klikstoņu, Černi etīdes, Air Jordan un supervaroni Mario.

Izrādes režisors – Viesturs Meikšāns, scenogrāfe un tērpu māksliniece – Rūta Briede.

Festivāla “LNSO vasarnīca 2018” programmā iekļautas arī meistarklases ar Vari Klausītāju un “Muzikālā joga bērniem”.

Pirms abiem vakara koncertiem notiks “Pirmskoncerta sarunas”: piektdien plkst. 18.00 Ieva Saliete un Orests Silabriedis runās par Mocarta brīnumbērnību, savukārt sestdien plkst. 17.00 dzejnieks Raibīs jeb Oskars Orlovs iepazīstinās ar latgaliešu valodas brīnumiem.

Vakara koncertu gaitā koncertzālē darbosies radošā bērnistaba, kurā bērni varēs pavadīt laiku pieredzējušu audzinātāju uzraudzībā, kamēr vecāki klausās koncertu.

Uz festivālu “LNSO vasarnīca” no Rīgas varat doties gan ar vilcienu, gan ar autobusu. Vilcieni no Rīgas uz Rēzekni kursē vidēji 2 reizes dienā, bet autobusi līdz pat 6 reizēm dienā. Biļešu cenas svārstās no 7 līdz 10 EUR.

Sīkāka informācija par festivāla programmu, kā arī idejas potenciālajām naktsmītnēm, pusdienu vietām un apskates objektiem var atrast – http://vasarnica.lnso.lv AHS UN MRTS

Festivāla programma

 1. augusts
 • 00 – “PIRMSKONCERTA SARUNA. MOCARTA BRĪNUMBĒRNĪBA” AR IEVU SALIETI UN ORESTU SILABRIEDI
 • 00 – LNSO KONCERTS “BAHS UN MOCARTS”
 • 00 – MATĪSA ČUDARA SOLOPROGRAMMA UN FILMAS “ČETRI BALTI KREKLI” SEANSS
 1. augusts
 • 00 – MEŽA EKSPEDĪCIJA AR “LATVIJAS VALSTS MEŽIEM”
 • 00 – “MEISTARDARBNĪCA AR VARI KLAUSĪTĀJU”
 • 30 – ROTAĻA BĒRNIEM UN PIEAUGUŠAJIEM “ATRODI MŪZIKAS INSTRUMENTU!”
 • 00 – “PARALĒLAIS SLALOMS” AR RADIO NABA, JĒKABU NĪMANI UN DAMBI
 • 00 – IZRĀDE BĒRNIEM “VĒJŠ VĪTOLOS”
 • 00 – “PIRMSKONCERTA SARUNA. VAI ARĪ BERNSTEINS BIJA LATGALIETIS” AR DZEJNIEKU RAIBŪ UN ORESTU SILABRIEDI
 • 00 – LNSO KONCERTS HAPPY BIRTHDAY, MR. BERNSTEIN!
 • 30 – LEONARDA BERNSTEINA DZIMŠANAS DIENAS BALLĪTE SADARBĪBĀ AR VALMIERMUIŽU UN AR GRUPU BALTINOS
 1. augusts
 • 00 – “MUZIKĀLĀ SAJŪTUBĒŠANĀS” AR RADIO NABA
 • 30 – “MUZIKĀLĀ JOGA BĒRNIEM”
 • 00 – DZIESMU IZRĀDE PUSAUDŽIEM “ZENĪTS”

 

Autors: Ogilvy PR 15.08.2018

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here