22.9 C
Rīga
sestdien, augusts 20, 2022

18. novembrī Likteņdārzs aicina uz saulrieta sagaidīšanu un sveču konkursa noslēguma pasākumu

 

18. novembrī Likteņdārza amfiteātrī tradicionāli tiek sagaidīts saulriets, kas debesis un mūsu likteņupi Daugavu iekrāso brīnišķīgās krāsās. Šogad par godu Latvijas Republikas simtgades svinībām Likteņdārzs organizēja skolēnu sveču konkursu, kas noslēdzās ar necerēti lielu atsaucību – 150 klases no 74 Latvijas skolām savāca 1704,18 kilogramus sveču materiāla, kas ar SIA „Baltic Candles” palīdzību tika izliets 826 jaunās lielās svecēs. Aicinām visus konkursa dalībniekus un Likteņdārza draugus 18. novembrīplkst. 15.00 uz pasākumu, kurā tiks apbalvoti konkursa uzvarētāji, godināti visi dalībnieki un aizdegtas no jauna izlietās sveces īpaši izveidotā piecu Latvijas reģionu sveču kompozīcijā.

Gatavojoties Latvijas Republikas simtgades svinībām, no 1. oktobra līdz 5. novembrim Likteņdārzs aicināja Latvijas skolu skolēnus veidot klasi pārstāvošās komandas, kopīgi vākt parafīnu un vecās sveces, lai piedalītos konkursā par lielāko reģiona sveci. Konkurss noslēdzās ar necerēti lielu atsaucību – tajā piedalījās 150 klases no 74 Latvijas skolām, kopā savācot 1704,18 kilogramus sveču materiāla.Vislielākā atsaucība bija no Zemgales reģiona skolēniem – 60 klases no 22 skolām kopā savāca 685,31 kg sveču materiāla, viņiem seko 51 klase no 20 Rīgas reģiona  skolām un 554,15 kg, Latgales reģiona 14 klases no 13 skolām ar 186,40 kg, Vidzemes reģiona 10 klases no 9 skolām ar 160,37 kg un Kurzemes reģiona 15 skolas no 10 klasēm ar 117,95 kg sveču materiāla. Pirmo vietu un īpašo balvu no Likteņdārza draugiem – hokeja kluba “Dinamo Rīga”- iespēju apmeklēt hokeja spēli un tikties ar hokejistiemsaņem Ādažu vidusskolas 4.a klase, kuras skolēni bija savākuši 121.39 kg sveču materiāla. Otrajā vietā ierindojās Bauskas sākumskolas 6.b klase ar savāktiem 110.75 kg sveču materiāla, bet trešajā vietā – Tērvetes novada Augstkalnes vidusskolas 5.klase ar 58.35 kilogramiem.

“Esam ļoti priecīgi un aizkustināti par skolēnu lielo atsaucību. Domāt “zaļi”, darboties komandā un nest gaismu Latvijai tik nozīmīgajā jubilejā – tāds bija mūsu aicinājums, kuram atsaucās ne tikai skolēni, bet arī viņu ģimenes, kas tika iesaistītas sveču vākšanā. Kāda vecmāmiņa sveces atveda ar autobusu, citi sūtīja pa pastu. Dažas klases bija padomājušas arī par sūtījuma noformēšanu, bet īpašs prieks par pavisam mazākajiem konkursa dalībniekiem – bērnudārzniekiem”, uzsver Likteņdārza administratīvā direktore Linda Galino. “Konkursa ideja – kopīgi darboties vienota mērķa sasniegšanā – cieši sasaucas ar Likteņdārza veidošanas ideju, kas ir Latvijas tautas kopīgi veidota piemiņas vieta. 18.novembrī redzot Likteņdārza amfiteātrī izvietotās reģionu sveču kompozīcijas, ikviens konkursa dalībnieks varēs justies patiesi lepns, ka ir devis savu artavu šajā Latvijas simtgades sveču projektā!”

Sveču kompozīcijas dizainu veido Likteņdārza idejas autora Viļa Vītola meita arhitekte Kristīne Klišāne un mazdēls, arhitekts KristiansĪvansHrgetičsVītols, kurš šobrīd apgūst arhitekta profesiju Zagrebas universitātē, Horvātijā. Viņš par kompozīcijas ideju saka: “Es vēlējos radīt instalāciju, kas būtu dinamiska un mijiedarbotos ar cilvēkiem, pat ja sveces nebūtu aizdegtas. Instalācija, kas sastāvēs no piecām dažādām formām, simbolizēs piecus Latvijas reģionus. Katrai formai būs atšķirīgs diametrs un augstums proporcionāli sveču daudzumam, kuru skolēni savāca. Tādējādi tiks radītas piecas unikālas formas, ko būs iespējams apskatīt ne tikai no tālienes, bet arī izstaigāt klātienē un redzēt, kā mainās perspektīvas, radot jaunas formas.”

Šo svētdien, 18.novembrī, plkst. 15.00 Likteņdārza amfiteātrī pie Daugavas tradicionāli tiks svinēta Latvijas neatkarības proklamēšanas diena, visiem kopīgi dziedot Latvijas himnu, klausoties “Kokneses fonds” padomes priekšsēdētāja Viļa Vītola uzrunu, skatoties Jūrmalas tautas deju kolektīvu “Zālīte” priekšnesumus, apbalvojot sveču konkursa uzvarētājus un dalībniekus, liekot svecītes Latvijas kontūras formā un sagaidot saulrietu ar simbolisko astoņpadsmit ugunskuru iedegšanu.

Pateicamies visām Latvijas skolām, kas iesaistījās sveču konkursā. Īpašs paldies  atbalstītājiem -SIA “Baltic Candles”, hokeja komandai „Dinamo Rīga” un Valsts izglītības satura centram, krodziņam “Rūdolfs” Koknesēun SIA “Aizkraukles saldumi”.

Likteņdārzs ir unikāla, par Latvijas tautas ziedojumiem veidota piemiņas vieta un simbols Latvijas tautas izaugsmei. Līdzīgi kā Brīvības piemineklis, Likteņdārzs jau desmit gadus top Latvijas sirdī – Koknesē, uz salas Daugavā ar tūkstošiem Latvijā un ārvalstīs dzīvojošo tautiešu un uzņēmumu atbalstu. Te apvienojas izcila vides arhitektūra, ar Kokneses pussalas dabas un Daugavas plūduma krāšņumu, veidojot draugu aleju, ozolu sardzes ieskauto amfiteātri, daudzfunkcionālo sabiedrisko ēku, digitālo ekspozīciju “Liktens gāte”, Lielo kalnu un skatu terasi. Likteņdārzā tiek fiksēta tautas dzīvā atmiņa – katrs iestādītais koks, atvestais akmens ir ar konkrēta cilvēka, cilvēku grupas stāstu par Latvijas cilvēkiem un vēsturi. Kopš 2005. gada, kad tika sākts Likteņdārza projekts, ar tūkstošiem Latvijā un ārvalstīs dzīvojošo tautiešu un uzņēmumu atbalstu Likteņdārza izveidē ir ieguldīti vairāk nekā 3 miljoni eiro. Ik gadu Likteņdārzu apmeklē 70 000 – 100 000 apmeklētāju, no kuriem aptuveni 30% viesu ir bērni un jaunieši, un tas rosina un nostiprina latviskās kopības un nacionālās piederības sajūtu.

Autors: Mārtiņš Pučka

15.11.2018.

 

 

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here