27 C
Rīga
sestdien, augusts 13, 2022

Šogad valsts svētku centrālie notikumi būs veltīti Brīvības cīņām un “Baltijas ceļam”

 

Godinot Latvijas valstiskumam nozīmīgus notikumus, šī gada valsts simtgades programmas kodolu veidos norises, kas veltītas Brīvības cīņām un Latvijas armijas dibināšanai, nacionālo un vietējo institūciju aizsākumiem, kā arī akcijai “Baltijas ceļš”, aģentūru LETA informēja Latvijas valsts simtgades biroja pārstāve Linda Pastare.

Šogad 4.maijs un Baltā galdauta svētki par godu Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai tiks aizvadīti varonības un drosmes zīmē. Muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” ekspozīciju papildinās simtgades karogs un vēstījumu grāmata, kas vairāku gadu garumā apceļoja latviešu kopienas visā pasaulē. Turaidas muzejrezervātā tiks atklāta ekspozīcija “Ceļā uz Latvijas valsti – Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kā arī gaidāmi svētku koncerti, filmu maratons un citas norises.

Cēsīs 22.jūnijā svētku pasākumi risināsies visā pilsētā un piepildīs dienu no rīta līdz vakaram. Rīgas iela tiks iekārtota kā laika ass, uz kuras notiks dokumentālas performances. Pēcpusdienā Pirtsupītes gravā notiks vēsturisko kauju rekonstrukcija.

Kā unikālu notikumu Cēsu kauju simtgades programmā Pastare uzsvēra rekonstruētā Igaunijas bruņu vilciena “Brīvība” eksponēšanu pie Cēsu dzelzceļa stacijas no 15.jūnija līdz 22.jūnijam. Rekonstruētais bruņu vilciens gada garumā apceļo Igauniju un ir kļuvis par vienu no populārākajiem Igaunijas simtgades notikumiem un apskates objektiem, viņa stāstīja.

Savukārt Liepājā no 27.jūnija līdz 29.jūnijam norisināsies vēsturisku notikumu pasākumu kopums – “Kuģa “Saratov” sagaidīšanai Liepājā – 100″. Trīs dienu programma sāksies 27.jūnijā, kad centrālie notikumi būs kuģa “Saratov” sagaidīšanai veltīts rekonstrukcijas iestudējums un svētku gājiens.

28.jūnijā laukumā pie Muitas mājas izskanēs svētku koncerts “Ar prieku un gandarījumu”. Koncerta koncepcija veidota, balstoties uz Kārļa Ulmaņa runu pēc nokāpšanas no kuģa “Saratov”. Koncertā skanēs neatkarības izcīnīšanas laika mūziku savienojumā ar rokmūziku, un tajā piedalīsies Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, jauktais koris “Intis”, pavadošā grupa, kā arī grupa “Skyforger”, dziedātāja Ieva Akurātere, mūziķis Ivo Fomins un citi.

Savukārt 29.jūnijā Liepājas vēsturiskos kvartālus piepildīs pasākumi ģimenēm un bērniem “Pirms 100 gadiem Liepājā”. Diena noslēgsies ar “Kurzemes dziesmu svētkiem”.

Tāpat plānota pasākumu programma par godu akcijas “Baltijas ceļš” 30.gadadienai. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 22.augustā gaidāma augsta līmeņa starptautiska konference, 23.augustā plkst.19 pie Brīvības pieminekļa norisināsies īpašs pasākums, savukārt vakarā Lucavsalā būs skatāma metālopera “Kurbads. Ķēves dēls”, teica Pastare.

Gatavojoties “Baltijas ceļa” gadadienai, iedzīvotāji aicināti pārskatīt fotogrāfijas par piedalīšanos šajā tautas manifestācijā, un kopā ar stāstu pievienot tās Latvijas muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” iniciatīvai “Gadsimta albums”.

Atzīmējot Bermontiādes simtgadi, 11.novembrī plānoti vairāki atceres pasākumi visā valsts teritorijā. Nozīmīgi notikumi gaidāmi Jelgavā, 23.novembrī gaidāma kaujas rekonstrukcija, kā arī komponista Jāņa Lūsēna un dzejnieces Māras Zālītes vērienīgās literāri scēniskās oratorijas “Kā ābeļdārzs tu, brīvība!” pirmatskaņojums.

Plašāka informācija par Latvijas valsts simtgades programmas norisēm pieejama Latvijas valsts simtgades biroja interneta vietnē “lv100.lv”.

Autors: nozare.lv

 
 

1 KOMENTĀRS

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here