15.8 C
Rīga
otrdien, jūnijs 6, 2023

Visā Latvijā ar vērienīgiem pasākumiem svinēs “Baltijas ceļa” 30 gadu jubileju

 

Latvijā ar vairāk nekā 60 pasākumiem svinēs “Baltijas ceļa” 30 gadu jubileju, kad aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās un izveidoja cilvēku ķēdi no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pastare.

Jubilejas svinību kulminācija gaidāma no 22.augusta līdz 24.augustam – “Baltijas ceļu” izbrauks īpašā velobraucienā un ar senajiem spēkratiem, daudzviet skanēs Atmodas laika un mūsdienu latviešu, arī igauņu un lietuviešu mūzika, varēs skatīties Baltijas valstīs tapušas filmas, izstādes un iesaistīties akcijās, pastāstīja Pastare.

“Baltijas ceļa” gadadiena tiks atzīmēta arī daudzviet pasaulē, piemēram, ar cilvēku ķēdes veidošanu pie Kapitolija Vašingtonā, konferencēm Parīzē, Dublinā, Londonā un Otavā, filmu seansiem un izstādēm Polijā, Vācijā, Grieķijā, Moldovā un citviet.

Kā informēja Pastare, “Baltijas ceļa” trīsdesmitgades programma veidota, lai atgādinātu un skaidrotu Baltijas ceļa nozīmi vietējā un starptautiskā mērogā, turpinātu fiksēt Baltijas ceļa organizatoru un dalībnieku atmiņas, kā arī daudzveidīgās norisēs iesaistītu plašu sabiedrību.

“Baltijas ceļa” jubilejas priekšvakarā, 22.augustā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference “Baltijas ceļš. Turpinājums”. Tā būs platforma, kur Baltijas valstu eksperti kopā ar pārstāvjiem no Čehijas, Polijas, Zviedrijas un Vācijas analizēs pagājušā gadsimta demokrātiskās revolūcijas Centrālajā un Austrumeiropā un Baltijas ceļa vietu un lomu tajās, kā arī demokrātijas izaicinājumus 21.gadsimtā.

Ikviens aicināts 23.augustā plkst.19 – brīdī, kad notika Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadošanās rokās 1989.gadā – apmeklēt svinīgu un muzikālu notikumu pie Brīvības pieminekļa. Tur kopā ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu un Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju Daini Īvānu atcerēsies notikumus, kas aizsāka valsts neatkarības atgūšanu, kā arī atzīmēs šo vēsturisko notikumu, baudot tā laika mūziku mūsdienu mākslinieku izpildījumā.

Savukārt 23.augusta vakarā plkst. 22 Lucavsalā Rīgas pašvaldība aicina uz metāloperas “Kurbads. Ķēves dēls” bezmaksas izrādi. Metālopera ir pasakas 21.gadsimta interpretācija, kas vienīgo izrādi piedzīvoja Limbažos 2017.gada vasarā un kļuva par vienu no spilgtākajiem notikumiem Latvijas kultūrā. Režisores Ingas Tropas veidotajā uzvedumā piedalīsies folkmetāla grupa “Skyforger” un laikmetīgās dejas dejotāji. Pirms metāloperas uz skatuves kāps Igaunijas grupa “Riffaricca” un Lietuvas grupa “Lietis Band”. Ieeja pasākumā būs no plkst.18.

Ārpus Rīgas plaša “Baltijas ceļa” trīsdesmitgades programma plānota gan pie Latvijas robežas ar Igauniju un Lietuvu, gan arī pilsētās, kuras pirms trīsdesmit gadiem caurvija cilvēku ķēde. Pie Latvijas-Igaunijas robežas, Naukšēnu novada Ķoņos, “Baltijas ceļa” gadadienu atzīmēs 23. un 24.augustā. 23.augustā no plkst. 17 tur gaidāma svētku programma ar, cita starpā, Baltijas akordeonistu orķestra “Baltic Tremolo” koncertu un Jāņa Lūsēna grupas uzstāšanos, solidaritātes ugunskura iedegšanu kopā ar folkloras kopām no Latvijas un Igaunijas un “Baltijas ceļa” vēsturiskā maršruta izgaismošanu. Savukārt 24.augustā ikviens var iesaistīties riteņbraucienā no Karksi-Nuijas Igaunijā līdz Rūjienai Latvijā.

23.augustā no plkst.17 Grenctālē, pie Latvijas-Lietuvas robežas norisināsies amatiermākslas un populārās mūzikas pasākums “Brālība. Brolybë. Brotherhood”, kas pulcēs korus, mūziķus un deju grupas no Latvijas un Lietuvas, un tā noslēgumā izskanēs Igo koncertprogramma. Tāpat dažādi piemiņas notikumi norisināsies Cēsīs, Siguldā, Valmierā, Jelgavā, Strenčos, Pļaviņās, Rūjienā un citviet Latvijā.

24.augustā Latgales vēstniecībā “Gors” izskanēs pirmatskaņojums Latvijas, Dānijas un Zviedrijas komponistu radītajam trīsdaļīgajam jaundarbam, kas veltīts pūšaminstrumentu kvintetam “Carion” un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Latvijas komponists Andris Dzenītis savu skaņdarba daļu “Delta Returning” veltījis tieši Baltijas ceļa trīsdesmit gadu jubilejai.

Savukārt Likteņdārzā notiks saulrieta koncerts “Saule, Pērkons, Daugava”, kurā piedalīsies Baltijas valstu tautas deju kolektīvi, komponists Mārtiņš Brauns, Ivars Cinkuss, Agris Daņiļevičs, Ieva Akuratere un Dace Micāne-Zālīte.

Dažādi ieskaņas pasākumi notiks jau pirms Baltijas ceļa trīsdesmitās gadadienas. 19.augusta priekšpusdienā Rīgā, Brīvības laukumā, piestās seno spēkratu rallija dalībnieki, kas izbrauks vēsturisko maršrutu. No 19.augusta līdz 29.augustam Brīvības laukumā būs izvietota unikāla fotoizstāde “Akcija “Baltijas ceļš 1989″. Veltījums akcijas 30.gadadienā”, kurā vienkopus varēs aplūkot lielformāta fotoliecības par akcijas norisi, kas glabājas Latvijas, Igaunijas un Lietuvas nacionālo arhīvu krājumos, aģentūru LETA informēja Pastare.

Autors: nozare.lv

03.08.2019.

 
 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here