Jau piekto gadu Latvijā notiek Neauglības ārstēšanas labdarības kampaņa, ko biedrība „Taureņa efekts” īsteno sadarbībā ar Klīniku EGV, nacionālo mazumtirgotāju „Elvi” un vairākiem citiem atbalstītājiem. Kampaņas mērķis ir palīdzēt tiem, kas nespēj pašu spēkiem tikt pie bērna, kā arī izglītot sabiedrību par neauglības ārstēšanas jautājumiem. Šoreiz kampaņas ietvaros vēlamies pastāstīt par tehnoloģijām, kas palīdz tikt pie ilgi gaidītā bērniņa tiem, kam vairs nav cerību.

„Auglības traucējumu ārstēšanai nav vienota risinājuma, jo iemesli, kuru dēļ tie radušies, ir ļoti dažādi, par ko mēs ikdienā pārliecināmies, gan strādājot ar saviem pacientiem, gan piedaloties Neauglības ārstēšanas kampaņā. Visi, kas jebkad interesējušies par šo tematu, iespējams, ir pamanījuši, ka tajā figurē vairākas abreviatūras — IVF, ICSI un citas,”stāsta Klīnikas EGV vadītāja, ginekoloģe Zane Vītiņa.

IVF, šķiet, ir visbiežāk dzirdētā metode, par ko zina arī tie, kam nav bijusi vajadzīga šāda procedūra,” stāsta ginekoloģe. Ar šo abreviatūru apzīmē ekstrakorporālo jeb ārpusķermeņa apaugļošanu. Tās laikā olšūnām labvēlīgos apstākļos un vidē tiek pievienoti spermatozoīdi, kuri pēc tam paši apaugļo olšūnu. IVF izmanto, kad sievietei ir konstatētas dažādas anatomiskas pārmaiņas olvados vai ginekoloģiskas slimības, piemēram, smaga endometrioze. IVF tiek ieteiktaarī tad, ja citas metodes gada laikā nav rezultējušās ar grūtniecības iestāšanos, kā arī vieglas spermas patoloģijas gadījumos.Zinātniski pierādīts, ka visefektīvāk IVF procedūru sievietei var veikt līdz 40 gadu vecumam. Grūtniecība pēc šādas procedūras iestājas 33,8 % gadījumu. „Lai arī sākumā var likties, ka tas ir ļoti maz, patiesībā tas ir ļoti augsts rādītājs, jo arī ne katrs dabiskais dzimumakts beidzas ar grūtniecību,” stāsta Dr. Vītiņa.

ICSI ir spermatozoīda injicēšana olšūnas citoplazmā, ko pirmo reizi realizēja 1992. gadā Beļģijā,” skaidro Dr. Vītiņa. IVF gaitā spermatozoīdiem pašiem ļauj satikt olšūnu tiem patīkamā vidē, savukārt ICSI gadījumā spermatozoīdus ievada, jo to kvalitāte nav tik laba.Metodi izmanto, ja vīrietim tiek konstatēta smaga neauglības forma:viņam irmaz spermatozoīdu, tie ir nekustīgi vai ar defektiem. Procedūrai tiek atlasīti tikai tie spermatozoīdi, kuru kvalitāte ir apmierinoša.Izmantojot mikroinstrumentus, ārsti veiksmīgi veic medicīnisko apaugļošanu, ievadot labas kvalitātes spermatozoīdu olšūnā. Tāpat ICSI veic, ja iepriekš bijuši neveiksmīgi IVF cikli. Grūtniecība pēc šādas procedūras iestājas 32,2 % gadījumu.

„Runājot specifiski par vīriešu problēmām, ar prieku piedāvāju novitāti Latvijā —mikro TESE procedūru,” stāsta Klīnikas EGV urologs Dr. Kirils Ivanovs. Dažreiz var gadīties, ka vīrieša spermā nav neviena spermatozoīda un pāris nespēj tikt pie bērna. Tad spermatozoīdus ir nepieciešams dabūt ārā no sēklinieka ar biopsijas palīdzību un izmantot medicīniskajai apaugļošanai. Tā ir TESA jeb TesticularSpermAspiration procedūra, kas ir efektīva 30 – 50% gadījumu.Šo procentu nedaudz var palielināt TESE procedūra (TesticularSpermExtraction). Diemžēl šāda procedūra var būt traumējoša un izraisīt sēklinieka plašu rētošanos ar testosterona līmeņa pazemināšanos un spermatozoīdu ražošanas vēl dziļāko pasliktināšanos. „Par laimi, Latvijā nu ir pieejamas pasaules līmeņa tehnoloģijas — mikro TESE procedūra, kurai ir izteikti mazāks komplikāciju risks, jo to veic, izmantojot mikroskopu ar patiešām lielu palielinājumu, kas ļauj labi saskatīt visus audus. Arī efektivitāte tai ir divreiz lielāka. Tādā veidā mēs iegūstam spermatozoīdus, pēc iespējas mazāk traumējot pacienta vīrišķo veselību,” stāsta Dr. Ivanovs.

Eiropas cilvēka reprodukcijas un embrioloģijas asociācijas 2016. gada dati liecina, ka ar neauglības problēmām saskaras katrs sestais pāris pasaulē. Pasaulē ik gadu tiek veikti aptuveni 1,5 miljoni medicīniskās apaugļošanas procedūru un ik gadu piedzimst aptuveni 400 tūkstoši bērnu, kas ieņemti medicīniskās apaugļošanas ceļā.Neauglības ārstēšanas kampaņas dalībniekiem ārstēšana tiek piemeklēta individuāli.

 

Neauglības ārstēšanas kampaņa ilgst jau piekto gadu. Četru gadu laikā neauglības ārstēšanai savākti gandrīz 90 000 eiro. Neauglības ārstēšanas kampaņu īsteno sabiedriskā labuma organizācija “Taureņa efekts” sadarbībā ar nacionālo mazumtirdzniecības tīklu ELVI un “Klīniku EGV”. To atbalsta A/S “Veselības centru apvienība”, veikali “ALKOUTLET DZĒRIENI&VĪNI”, degvielas uzpildes staciju tīkls A/S “VIRŠI-A”, lietotu preču mazumtirgotājs “KRISTĪNE-RR”, aptieku tīklu “Mēness aptiekas un SIA “Centrālā laboratorija”. Ziedot līdzekļus kampaņai iespējams visu kampaņas partneru tirdzniecības vietās, kā arī pa ziedojumu telefonu – 90006282. Papildu informācija par kampaņu atrodama mājaslapā: www.taurenaefekts.lv

 
Nav komentāru

Atstāt komentāru

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, info@dieviete.lv 2020

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?