Ilustratīvs attēls
Etiķetes eksperte Mika Meijere (Myka Meier), kas ir strādājusi ar dažādām slavenībām un karaliskās ģimenes pārstāvjiem, dalās savā pieredzēt, nosaucot pašas būtiskākās manieres, kas būtu jāzina mazam bērnam. Sieviete atzīmē, ka, jo ātrāk bērnam iemācīs galda kultūru un citas labas uzvedības normas, jo ātrāk viņš tās sāks uzskatīt kā pašsaprotamas. Tas nešaubīgi liks tās ievērot ikdienā!
Šādas mācībstundas būs milzīga investīcija bērna nākotnē. Tā iemācīs laipnību un cieņu, sociālas prasmes, kā arī pašpārliecinātību.
Labas uzvedības manieres, kas būtu jāzina desmitgadīgam bērnam:
1. Pareiza ēšanas piederumu lietošana.
2. Mutes noslaucīšanai tiek izmantotas salvetes. Piedurknes tam patiesi nav domātas.
3. Nekošļāt ar atvērtu muti.
4. Kā pareizi uzklāt galdu! Parādiet, kur jābūt dakšiņai, kur nazim, kur stāv salvetes! Ļaujiet viņiem to praktizēt pašiem, uzklājot ģimenes pusdienu galdu!
5. Nelikt elkoņus uz galda! Tā tiek uzskatīta par rupju rīcību – jūs ne tikai sēžat saliektu muguru, bet arī varat nejauši iedunkāt blakussēdētājus.
6. Lietot vārdus „Paldies!”, „Lūdzu!” un „Piedodiet!
7. Pozitīva ķermeņa valoda. Piemēram, rokas uz krūtīm krustot nevajadzētu.
8. Nekad nesakiet sliktu par cilvēku, ko redzat! Bērni mēdz būt apkaunojoši godīgi. Viņi pateiks visu, ko domā. Tomēr, ja viņam nav nekā laba ko teikt, piemēram, par cilvēku, kas tikko ienācis telpā, tad labāk neteikt neko. Toties ar komplimentiem gan nevajag skopoties!
9. Nerādīt ar pirkstu un nepētīt cilvēkus no galvas līdz kājām!
10. Nepārtraukt pieaugušos, kad viņi sarunājas.
11. Kā pareizi iepazīstināt ar sevi! Vispirms tiek nosaukts vārds, tad seko rokasspiediens. Tāpat ir svarīgi iemācīt iepazīstināt savu draugu ar citiem, kas viņu redz pirmo reizi.
12. Neuzrunāt svešu pieaugušo vārdā, ja vien tā nav lūgts darīt.
13. Uzrakstīt pateicības vēstulīti un iemācīt, kāpēc tas ir jādara.
14. Vienmēr pieklauvēt pirms ienākt telpā. Jo agrāk to iemācīsiet, jo ātrāk izvairīsieties no neērtiem brīžiem.
15. Aicināt pievienoties grupai tos, kas uzturas atstatu. Citu vajadzību atpazīšana parāda cilvēka labās manieres. Sākumā gan pieaugušajiem vajadzēs palīdzēt atpazīt, kuram cilvēkam ir nepieciešama palīdzība iejusties.
16. Kā pareizi saģērbties, dodoties uz publisku pasākumu.
17. Kā pieklājīgi atbildēt uz telefona zvanu. „Labdien!” vai „Sveicināti!”, „Kā es varu palīdzēt?”. Šīs ir frāzes, kuras būtu jālieto.
18. Skatīties acīs, kad runā ar otru cilvēku.
19. Aizsegt muti, kad klepo vai šķauda.
20. Saprast, kad ir jārunā klusi un mierīgi un kad drīkst runāt nedaudz skaļāk.
Autors: Dieviete.lv