12.2 C
Rīga
trešdien, oktobris 4, 2023

10 interesanti veidi, kā organisms sevi aizsargā

 

Cilvēka organisms strādā nemitīgi, bez apstājas, nodrošinot visas dzīvības pamatvajadzības. Organisms aug, elpo, notiek vielmaiņa ar vidi. Cilvēka ķermenim ir vairākas interesantas aizsargreakcijas, par kurām, iespējams, nenojautāt. Krampis kājā? Jā, nepatīkami, tomēr izrādās, ka šādā veidā smadzenes ir centušās atdzīvināt cilvēka organismu.

 

1. Žāvas. Cilvēka organisms ir gandrīz kā dators –  tas nevar strādāt, ja ir pārkarsis. Ja cilvēks ir noguris, izjūt emocionālu spriedzi, atrodas slikti vēdinātā, piesmēķētā telpā, viņš žāvāsies. Žāvas liecina, ka organismam pietrūkst skābekļa.

2. Šķavas. Degunā nonāk liels skaits baktēriju, alergēnu un putekļu. Organisms no tā vēlas atbrīvoties, tāpēc cilvēks šķaudīs. Arī straujas apkārtējās temperatūras maiņas, spēcīgi piesārņots gaiss, dažādas spēcīgas smaržas var izraisīt šķaudīšanu.

3. Staipīšanās. Ilgstoši sēžot vienā vietā  vai, piemēram, pēc gulēšanas, tā vien prasās izstaipīties. Tādā veidā asinis sāk straujāk riņķot. Tāpat tiek dots signāls muskuļiem uzsākt darbu.

4. Žagas. Tā ir diafragmas saraušanās, ko rada centrālās nervu sistēmas īpatnības. Par šīs organisma aizsargreakcijas sākšanās iemeslu var būt aukstums, pārāk ātra barības uzņemšana, gāzēto dzērienu lietošana.

5. Krampji. Parasti tas notiek dodoties pie miera. Cilvēka elpošana kļūst retāka, palēlinās pulss, muskuļi atslābinās. Smadzenes to uzskata par pirmsnāves stāvokli, tāpēc tās cenšas reanimēt organismu. Kā gan labāk to izdarīt, kā liekot strauji izlekt no gultas!?

6. Roku pirkstu sakrokošanās pēc ilgstošas atrašanās ūdenī. Smadzenes ūdeni uztver kā vietu, kur var būt slidens. Tātad pastāv iespēja nokrist un savainoties. Tāpēc uz roku pirkstiem parādās sakrokota āda, kas samazina paslīdēšanas iespējamību.

7. Ausu sēra izdalīšanās. Tā ir organisma reakcija pret putekļiem, svešķermeņiem, mikrobiem un sēnīšu infekcijām, kas var nokļūt ausīs.

8. Īslaicīgs atmiņas zudums. Ja smadzenēs ir pārāk daudz negatīvas informācijas vai sliktu atmiņu, kas grauj cilvēka psihi, ir iespējams īslaicīgs atmiņas zudums. Smadzenes izdzēš nevajadzīgo informāciju un restartē organismu.

9. Zosāda. Šādā veidā ķermenis nodrošina sevis sasildīšanu. Tāpat zosāda uzmetas eiforijas, baiļu vai uzbudinājuma gadījumā.

10. Asaras. Tās aizsargā acis pēc svešķermeņa ieklūšanas, kā arī atbild par emocionālo aizsardzību. Tās atvieglo cilvēka fiziskās un emocionālās sāpes.

 

Autors: Dieviete.lv

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here