13.4 C
Rīga
piektdien, 14 jūnijs, 2024

Kā rīkoties ja stipras sāpes menstruāciju laikā

 

Sāpes ir viens no izplatītākajiem simptomiem, kas sievietes piemeklē mēnešreižu laikā. Tās rodas tik bieži, ka daudzas dāmas uzskata – sāpes ir neizbēgamas un drosmīgi pārvar diskomfortu, nevēršoties pie ārsta pēc palīdzības, pat ja tas traucē normāli strādāt, pavadīt laiku kopā ar draugiem vai nodarboties ar savu hobiju.

Kāpēc mēnešreizes var būt sāpīgas?

Sāpes menstruāciju laikā var būt ļoti spēcīgas: lai novērtētu sāpju intensitāti, ārsti ir izgudrojuši īpašu skalu, saskaņā ar kuru –  0 nozīmē, ka vispār nav sāpju, bet 4 – sāpes ir ļoti stipras.

Ir grūti aprakstīt sāpes, kuras mēnešreižu laikā piedzīvo sievietes. Kādā  no plaši apspriestām publikācijām ārsts vīrietis minēja, ka “šīs sāpes ir gandrīz tādas pašas kā tās, kuras piedzīvo pacienti ar sirdslēkmi”.

Šāds salīdzinājums izraisīja daudz komentāru un diskusiju sociālajos tīklos un dažādu plašsaziņas līdzekļu lapās: piemēram, amerikāņu  ginekoloģe un sāpju ārste Džena Gintere pauda, ka vairumā gadījumu menstruācijas ir daudz sāpīgākas nekā sirdslēkmju radītās sāpes, turklāt viņa norādīja, ka līdz 40% sieviešu vispār pārcieš sirdslēkmi bez sāpēm.

Sāpes menstruāciju laikā jeb dismenoreja var būt saistītas ar iegurņa orgānu fizioloģiskajām īpašībām, specifisko struktūru un atrašanās vietu. Tomēr sāpju sindromu bieži var izraisīt iekaisuma slimības, kas ietekmē reproduktīvo vai urīnceļu sistēmu, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.

Kad ir jāvēršas pie ārsta?

Sāpes ir visizplatītākais menstruāciju simptoms. Aptuveni 85% sieviešu ar to ir saskārušās, un katra trešā daļa dāmu diskomforta dēļ menstruāciju laikā bijušas spiestas ņemt slimības lapu vai atteikties no savām ierastajām aktivitātēm.

Tajā pašā laikā tikai katra otrā sieviete atzina, ka menstruāciju radīto sāpju dēļ ir ņēmušas brīvdienu, savukārt citas daiļā dzimuma pārstāves nāca klajā ar kādu citu, vērā ņemamu iemeslu darba kavēšanai.

Speciālisti norāda – šāda sieviešu rīcība ir saistīta ar menstruāciju stigmatizāciju – runāt par šo dabisko procesu un ar to saistīto diskomfortu ir nepieklājīgi un neērti, bet dažām daiļā dzimuma pārstāvēm – pat apkaunojoši. Ja ir spēcīgas mēnešreižu sāpes nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Izvēlieties ķermeņa stāvokli, kurā izdodas atslābināties, lai sāpes mazinātos. Ieteicams vēdera lejasdaļai pielikt siltu termoforu vai pudeli ar sasildītu ūdeni.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.