-3 C
Rīga
sestdien, decembris 4, 2021

Gatavojoties ginekologa apmeklējumam. 2. daļa.

 

Bieži vien bez iemesla, bet tomēr ginekologa apmeklējums uztrauc. Lai palīdzētu šo vizīti padarīt veiksmīgāku un konstruktīvāku, mēs sagatavojām ieteikumus, kas tev palīdzēs justies labāk, kad nākamreiz sēdīsies ginekologa krēslā. Šie daži padomi  un atbildes uz jautājumiem atvieglos tev gājienu pie ginekologa, bet ārstam – darbu.

  • Ginekologa apmeklējumu plāno saistībā ar savu menstruālo ciklu. Veiksmīgākais vizītes laiks ir pēc mēnešreizēm, līdz menstruālā cikla 14. dienai. Menstruālās asiņošanas laikā nav iespējams paņemt analīzes.
  • Neplāno vizīti pie ginekologa dienā, kad tev gaidāms vēl kāds svarīgs notikums! Tas tikai tev liks satraukties par to, vai visu paspēsi un vizītes laikā jutīsies iesprostota laika būrī.
  • Pirmais jautājums no ginekologa puses būs: “Kad sākās pēdējās mēnešreizes?” Tāpēc vajadzētu nodrošināties ar piezīmju grāmatiņu vai kalendāru, kurā tas atzīmēts.
  • Ja tavā organismā radušās kādas izmaiņas kopš pēdējā apmeklējuma laika – izstāsti ginekologam! Tas palīdzēs konstatēt iespējamas problēmas un atrisināt tās.
  • Neskatoties uz populāro uzskatu, ka pirms ginekologa apmeklējuma iepriekšējā vakarā vajadzētu atturēties no seksa, mēs guvām apstiprinājumu, ka tā nav tiesa. Vari mīlēties, cik vēlies!
  • Visbiežāk veicamie testi ginekologa vizītes laikā ir onkocitoloģiskais tests – izmeklēšana uz vēža šūnām. Nereti, lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par pacienta veselības stāvokli, ginekologs veic arī urīnanalīzes.
  • Ja sievietei ir sūdzības par izdalījumiem, ārsts parasti veic arī hlamīdiju testu.

 

Vai pirms ginekologa apmeklējuma, lai justos tīrāka, drīkstu pastiprināti mazgāties? – Ir normāli, ka sieviete vizītes laikā vēlas justies ērti un pārliecināta par savu higiēnu. Tomēr pirms ginekologa apmeklējuma nav ieteicams skalot maksti, jo tas var izjaukt maksts dabīgo mikrofloru un traucēt veikt analīzes. Tomēr pirms vizītes, protams, drīkst mazgāties kā parasti vai nu ar speciālajām ziepēm intīmajām zonām vai tikai ar ūdeni.

 

Vai mans ginekologs man pateiks, ja es TUR nesmaržoju sevišķi labi? – Iespējams. Dažas smaržas, piemēram, spēcīga, zivīm līdzīga smarža var liecināt par varbūtēju infekciju un tavs ginekologs var par to runāt. Tomēr paturi prātā, ka visas makstis ir ar īpašu smaržu, un tas, ko tu, iespējams, raksturo kā nepatīkamu, var izrādīties pavisam dabiska.

 

Ko darīt, ja ārsts sāk mani izjautāt par pavisam privātām, ar veselību nesaistītām lietām? – Atceries, ka ginekologs ir ārsts, un jūs saista ārsta-pacienta attiecības. Ja ginekologs uzdod jautājumus par tavu dzīvi, draugu vai nodarbošanos, uz kuriem tu nevēlies atbildēt, tev ir tiesības teikt, ka vēlies izrunāt tikai jautājumus, kas ir tieši saistīti ar tavu veselību. Lai ārsts pamato savu jautājumu nepieciešamību!

 

Teksts: Anda Bīriņa.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!