-0.5 C
Rīga
sestdien, 14 decembris, 2024

Gatavojoties ginekologa apmeklējumam. 1. daļa.

 

Ginekologa ikgadējais apmeklējums ir notikums, kurš bieži vien saistās ar nepatīkamām gaidām, un tomēr… tas ir vienkārši jāizdara. Ja pieķer sevi pie domas, ka būtu tā kā laiks, tad, izlasot šo rakstu, ginekologa vizīte kļūs vieglāk pārciešama un efektīvāka. Tu būsi kārtīgi parūpējusies par veselību, un līdz ar to – nākotni.

Ginekologa vizīti reizi gadā vajadzētu plānot vairāku iemeslu dēļ. Šis ārsta apmeklējums ir ļoti nozīmīgs tavai seksuālajai veselībai. Pirmkārt, ar ārstu varēsi izrunāt visus ar intīmo veselību neskaidros jautājumus. Otrkārt, reizi gadā noteikti būtu jāveic profilaktiskas analīzes uz dzemdes kakla vēzi. Treškārt, ginekologs ir pats svarīgākais cilvēks tavā dzīvē, kurš var kompetenti atbildēt uz jautājumiem par izsargāšanos no grūtniecības. Hormonālo preparātu gadījumā recepte ir domāta uz gadu, un tā ir jāatjauno.

  1. Nebaidies uzdot jautājumus

Gadās, ka ginekologa apmeklējums vēl aiz kalniem, bet pēkšņi rodas jautājums. Piemēram, “Vai runas par “neauglīgajām dienām”, kad nevar palikt stāvoklī, ir patiesība?”, vai “Kādi ir normāli izdalījumi no maksts, un par kādiem jāsāk uztraukties?”, vai “Kāpēc man seksa laikā sāp?” Stāsta Kristīne (22), “Ievēroju, ka manā ciklā pamazām kas izmainās, tāpēc par to uztraucos un vēlējos apjautāties ārstam. Taču pirms ginekologa apmeklējuma iepriekšējā naktī nevarēju ilgi aizmigt un vizītes laikā biju tik uztraukusies, ka sarunas laikā aizmirsu to pajautāt, bet pēc vizītes beigām atgriezties kabinetā un satikt dakteri man šķita neērti.” Zelta likums Nr. 1: pieraksti savus jautājumus! Ja ieradīsies ārsta kabinetā ar šādu sarakstu, ārsts būs tikai priecīgs un ieinteresēts atbildēt uz taviem jautājumiem. Savukārt tev būs zuduši uztraukumi.

  1. Ir iespējams paildzināt vizīti

Parasti vizītes laiks, cik ārsts atvēl katram pacientam, ir aptuveni 20 minūtes. Tomēr, tas ir atkarīgs no katra gadījuma atsevišķi. Ginekoloģe Dace Matule stāsta: “Ginekologa vizīte parasti nav ilgāka par pusstundu. Ja sievietei nav veselības sarežģījumu, pietiek ar 15 minūtēm, lai aprunātos un veiktu nepieciešamās analīzes. Tomēr, ja pastāv kādas komplikācijas, vajadzēs daudz vairāk laika, lai mēģinātu tās atrisināt un nonāktu pie secinājumiem.” Ja tu domā, ka tavi jautājumi ir nozīmīgi veselībai, lūdz ginekologam veltīt vairāk laika. Parasti ārsti neatsaka un priecājas, ja pacients izrāda ieinteresētību. Ja vēlies izrunāties ar ārstu mierīgi, bet baidies, ka viņam nepietiks laika, vēl kāds variants, kā to izdarīt, ir pabrīdināt reģistrācijā, ka jums būs nepieciešams ilgāks laiks. Tad tev, iespējams, nebūs jāuztraucas, ka tavs ārsts steidzīgi atbild uz tevis uzdotajiem jautājumiem, jo gaitenī vēl gaida gara pacientu rinda. Tomēr ļoti garas konsultācijas gadījumā jārēķinās, ka vizīte, iespējams, maksās dārgāk.

  1. Paturi prātā, ka ginekologs ir ārsts

Bieži vien ginekologs var atbildēt arī uz vispārējiem jautājumiem, kas nav tieši saistīti ar ginekoloģisko sfēru, bet gan ar tavu vispārējo stāvokli. Tā kā tavs ginekologs ir ārsts, viņš var palīdzēt rast atbildes uz to, kas tevi satrauc – kāpēc tev bieži reibst galva, kāpēc naktīs slikti guli, vai, piemēram, kāpēc pastiprināti svīsti vai tev pieaug svars. Tāpēc izprasi par visu, kas tevi interesē! Ja ārsts nevarēs atbildēs, tad vismaz pateiks, pie kāda speciālista griezties.

  1. Regulāras vizītes mazina uztraukumu

“Der atcerēties, ka lieliskākais līdzeklis pret nervozitāti ginekologa apmeklējuma laikā ir apziņa, ka tu savu ārstu apmeklē regulāri, ņem vērā viņa ieteikumus un katru nākamo vizīti plāno laicīgi,” uzsver daktere Matule. Viņa atgādina, cik nozīmīgi pie ārsta ir doties laicīgi, nevis tikai tad, kad sirdsapziņas vai veselības balss jau kliedz skaļi jo skaļi. “Tas ir līdzīgi, kā mēs ar lielām bailēm ejam pie zobārsta, kad vaigs jau ir pietūcis un zobs sāp tā, ka vairs nevar izturēt. Tas nozīmē tikai to, ka šo vizīti esam atlikuši pārāk ilgi.” Atceries – ja laicīgi aizej pie ģimenes ārsta un saņem nosūtījumu uz ikgadējo ginekologa apskati, vizīte pie ginekologa tev izmaksās lētāk.

  1. Tev nav obligāti jāizklāsta savas intīmā vēsture… bet vajadzētu

Slēpjot no ārsta nozīmīgus savas intīmās dzīves notikumus, kas saistās ar iespējamajiem riskiem, tu apdraudi pati savu veselību. Vari būt pārliecināta, ka tavam ginekologam neinteresē tas, ar ko tu guli. Tomēr ārstam ir nozīmīgi zināt tavas intīmās dzīves galvenos punktus. Piemēram, ja esi “brīvo attiecību” piekritēja, un kādreiz seksa laikā neesi izmantojusi prezervatīvu, tas tevi iekļauj seksuāli transmisīvo slimību (STS) riska grupā, un ārsts zinās, ka vizītes laikā jāveic attiecīgās pārbaudes. Arī, ja sieviete negūst apmierinājumu no dzimumdzīves ar tuvu cilvēku, tas var norādīt uz to, ka iespējams, kaut kas nav kārtībā. Atceries, ka ārsts nekad nedrīkstētu uzstāt, lai tu stāsti visus savas intīmās dzīves notikumus. Tomēr ārstam būtu nozīmīgi zināt, vai tev ir dzimumdzīve, un kādu kontracepciju tu esi izvēlējusies, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības un STS.

  1. Apskates laikā nevajadzētu sāpēt

“Ginekoloģiskā apskate jebkurai sievietei normālā gadījumā nedrīkstētu būt sāpīga,” uzsver Dace Matule. “Ir sievietes, kurām ir problēmas atbrīvoties, ja notikums ir saistīts ar intīmo sfēru. Šādām sievietēm parasti rodas problēmas arī dzimumdzīves laikā, kaut arī tā norisinās ar tuvu un mīļu cilvēku. Tādos gadījumos iesakām konsultāciju pie seksopatologa,” teic ginekoloģe. Ja rodas nepatīkamas sajūtas ginekoloģiskās apskates laikā, tad tas noteikti jāizrunā ar ārstu. Nozīmīgi, ka sāpes var norādīt uz kādu iekaisumu vai saaugumu, kuru svarīgi atklāt laicīgi.

  1. Interesējies par pārbaužu rezultātiem

Kad vizīte beigusies, ārsts nereti lūdz tevi piezvanīt pēc kāda laika un painteresēties par savu pārbaužu rezultātiem – dari to! Ārsts parasti zvanīs tad, ja būs noticis kas slikts. “Paša pacienta pienākums ir uzzināt analīžu rezultātus. Ārsta pienākums ir zvanīt pacientam, ja rezultātos uzrādās kas patiešām ļoti slikts. Tomēr, ja pēc noteiktā laika pati paciente zvana uz reģistratūru vaicāt par savām analīzēm, un atbilde skan: “Jums jāatnāk pie sava ārsta”, nevajag lieki satraukties, jo ne vienmēr šī atbilde nozīmē nopietnu saslimšanu. Ir ārsti, kas nozīmē otrreizējo vizīti, ja analīžu rezultāti uzrāda kādu iekaisumu,” skaidro Dace Matule. “Mans ārsts pēc apskates un testu veikšanas vienmēr palūdz, lai es piezvanu pēc divām nedēļām un pārliecinos par rezultātiem. Kad pēc noteiktā laika esmu piezvanījusi un pārliecinājusies, ka ar mani viss kārtībā, sajūta tiešām ir laba,” stāsta Cosmo lasītāja Elvīra (27).

  1. Palūdz, lai tev iemāca pārbaudīt krūtis

Krūtis ginekologa apmeklējuma laikā būtu jāpārbauda katrai sievietei. Turklāt ieteicams, lai ārsts iemācītu tās pārbaudīt, un tu pati regulāri pēc mēnešreizēm to varētu izdarīt. “Krūšu iztaustīšana ir labākā pašpārbaudes metode, lai izvairītos no situācijas, kad laicīgi nav atklāts kāds saaugums, kas varētu liecināt par krūšu vēzi,” skaidro ginekoloģe. Kad ginekologs vizītes laikā sāk tavu krūšu pārbaudi, palūdz, lai paralēli tai tev izskaidro, ko un kāpēc dara. Kad tu to sapratīsi, varēsi pati sevi regulāri pārbaudīt.

  1. Tu drīksti vēlēties, lai tavs ginekologs būtu sieviete

Ir ļoti nozīmīgi, lai, apmeklējot ginekologu, tu justos ērti. Atceries, ka nav iespējams veikt pilnvērtīgu konsultāciju, ja tev no ginekologa ir kauns vai tu no ārsta ko slēp. No loģikas viedokļa tu, protams, apzinies, ka ārsts ir ārsts un ārsta dzimumam nav nozīmes. Tomēr daudzas no sievietēm labprātāk apmeklē ginekoloģi-sievieti, jo tā jūtas ērtāk. “Ja jūs vēlaties doties uz medicīnas centru konsultēties par intīmām tēmām un nejūtaties ērti, par to runājot ar vīrieti, tad labāk izvēlaties ginekoloģi- sievieti. Tomēr jāteic, ka ginekologi-vīrieši bieži vien mēdz būt daudz iejūtīgāki un maigāki nekā sievietes,” atzīst daktere Dace Matule. Galvenais – atceries, ka tevi izmeklē nevis vīrietis vai sieviete, bet gan ārsts, kurš ir profesionālis un atbildīgs par to, lai tu justos labi.

 

Teksts: Anda Bīriņa.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.