1.7 C
Rīga
svētdien, 15 decembris, 2024

Viss, kas tev jāzina par savu vagīnu. 1.daļa.

 

Vai seksa laikā tā var izstaipīties? Vai tai ir īpaša smarža? Un kādēļ ir tik patīkami, kad tai pieskaras un to glauda? Mūsu mazā rokasgrāmata atbildēs uz visiem šiem jautājumiem un sniegs noderīgus padomus, kā saglabāt labu formu tur lejā.

1. Tā ir tikai daļa no reģiona zem jostas vietas

Daudzi ar vārdu vagīna nereti apzīmē visu intīmo zonu, kas atrodas zem jostas vietas. Bet patiesībā šis vārds nozīmē tikai šauro kanālu, kas ved no vulvas (tie ir ārējie sievietes dzimumorgāni, ieskaitot mazās un lielās kaunuma lūpas un klitora apvidu) līdz dzemdes kaklam.

2. Visas vagīnas parasti izskatās vienādi

Iekšpusē, jā. Bet vulva jeb ārejie dzimumorgāni izskata ziņā var būt atšķirīgi. Klitora lielums var variēties no 2,5 līdz 3 centimetriem (ietverot priekšādiņu), lielās kaunuma lūpas var būt neizteiktas vai arī vairākus centimetrus garas. Mazās kaunuma lūpas, kas atgādina tauriņa spārnus, var būt paslēptas vai arī daudz garākas par lielajām kaunuma lūpām. Lielākajai daļai sieviešu ārējie dzimumorgāni nav simetriski – parasti viena puse ir lielāka par otru.

3. Zona ap vagīnu var būt dažādās krāsās

Tas, kādā krāsā ir āda ap dzimumorgāniem, ne vienmēr saskan ar pārējā ķermeņa ādas krāsu. Piemēram, gaišādainām meitenēm āda ap dzimumorgāniem var būt brūna vai violeta, bet sievietēm ar tumšāku ādas krāsu tur lejā āda var būt gaišāka. Tāpat var arī atšķirties krāsas dažādās vulvas vietās, piemēram, kaunuma lūpas var būt tumšākas, bet starpenes vīle jeb zona starp ānusu un vagīnu var būt maigi rozā.

4. Vagīna ir elastīga

Parasti vagīnas sieniņas ir sakļāvušās. Bet, kad tai ir jāatveras, lai ievadītu tamponu vai dzimumlocekli, sieniņas paplašinās, līdzīgi kā atveras lietussargs vai faltēti svārki. Tās platums var variēties no 1,2 līdz 5 cm. Un tā var atvērties vēl plašāk – galu galā, pa vagīnu dzemdību laikā ir jāizkļūst ārā bērnam.

5. Neuztraucies, pat iespaidīga izmēra loceklis to nevar izstaipīt…

Kā jau iepriekš minējām, vagīna ir superelastīga – pat pēc seksa ar vīrieti, kuram ir ļoti liels dzimumloceklis, tava vagīna atgūs savu iepriekšējo izmēru. Taču, ja runa ir par dzemdībām, tad ir sievietes, kuras atzīst, ka pēc bērna piedzemdēšanas viņu vagīna ir kļuvusi vaļīgāka. Bet to var labot, regulāri pildot speciālus vingrinājumus.

6. …un tu nekļūsi atkal par jaunavu, ja būs ieildzis “sausais periods”

Mēdz runāt, ka, ja sievietei ilgstoši nav seksa, viņas vagīna var kļūt tik cieša, ka, atsākot seksuālo dzīvi ar vīrieti, var būt ļoti sāpīgas un nepatīkamas izjūtas. Tā nav taisnība. Lai gan vagīnas muskuļi sākotnēji var būt mazliet stingrāki, tas nebūt nenozīmē, ka dzimumlocekļa ievadīšana noteikti būs sāpīga.

7. Regulāri vingrinājumi dara brīnumus

Trenējot bicepsa muskuļus, tu padari savas rokas skaistākas, tāpat arī trenējot starpenes muskuļus – galveno muskuli tavā intīmajā zonā – tu veido un nostiprini savu vagīnu. Tas ne tikai var radīt daudz patīkamākas sajūtas seksa laikā, bet var arī atvieglot orgasma sasniegšanu. Pamēģini pavisam vienkāršu vingrinājumu: savelc starpenes muskuļus tā, it kā tu gribētu aizturētu urīna strūklu, noturi 10 sekundes un tad atlaid. Veic šo vingrinājumu 2 reizes dienā pa 10 līdz 20 reizēm, un jau pēc mēneša tu sajutīsi pirmos rezultātus.

8. Vagīna ir pilna ar baktērijām

Nesatraucies, šīs baktērijas rūpējas par to, lai nevēlamu mikroorganismu ietekmē tu nesaķertu kādu infekciju. Viena no šādām labajām baktērijām ir laktobaktērija, starp citu, tādas pašās baktērijas sastopamas arī dabiskajā jogurtā. Daži ginekologi pat iesaka ārstēt piena sēni, ievietojot vagīnā ēdamkaroti dabiskā jogurta (uzliec jogurtu uz tampona un ievadi vagīnā). Protams, pirms izmēģini ko tādu, noteikti konsultējies ar savu ārstu.

9. Tā var pati attīrīties

Nav nepieciešams skalot vai mazgāt vagīnas iekšpusi – tā attīrās pati ar izdalījumu palīdzību (jā, tiem ir īpaša funkcija). Sekrēti izvada šūnas no vagīnas sieniņām, kā arī ūdeni un baktērijas. Regulāri ir jāmazgā tikai ārējie dzimumorgāni, zona starp kaunuma lūpām un vieta starp ānusu un vagīnu (lieto maigas ziepes bez aromāta, kas paredzētas intīmai higiēnai).

10. Apmatojums nav nepieciešams

Senos laikos apmatojums pasargāja vagīnu no baktērijām un uzkrāja aromātu, ar ko sievietes varēja pievilināt potenciālos partnerus. Mūsdienās intīmo zonu pasargā apģērbs. Un, kas attiecas uz vīriešu pievilināšanu, uzaudzējot tur lejā mežu… drīzāk darbojas pretējais: daudzus vīriešus uzbudina kaila sievietes vēdera lejasdaļa.

11. Tavs īpašais aromāts kļūst izteiktāks menstruāciju laikā

Ja runājam par smaržu, katrai vagīnai tā ir atšķirīga. Vagīnas aromāts var būt skābens pirms mēnešreizēm un ass pēc tām. Tava smarža var būt daudz spēcīgāka pēc sporta treniņa, jo intensīvāk darbojas sviedru dziedzeri, un seksa laikā, kad izstrādājas tavs dabīgais lubrikants.

12. Seksuāls kairinājums ir veselīgs…

Sekss mums šķiet tik vilinošs tieši tādēļ, ka dzimumorgānu stimulēšana ar vai bez orgasma sasniegšanas veicina labsajūtas hormonu izdalīšanos. Daži ginekologi norāda, ka orgasms atvieglo arī menstruālos krampjus – tas taču ir lielisks iemesls, lai ļautos kaislei ar savu vīrieti vai lai pati sevi apmīļotu mēnešreižu laikā.

13. …bet, ja seksa ir par daudz, tas vairs nesniedz gaidīto

Kaut gan nav noliedzams, ka regulārs sekss ir veselīgs un palīdz relaksēties, taču pārāk daudz seksa īsā laika periodā var radīt dedzināšanas un sūrstēšanas sajūtu intīmajā zonā un izraisīt urīnceļu infekciju. Lielāka iespēja tikt pie urīnceļu infekcijas ir tad, ja jūs parasti mīlējaties misionāru pozā vai ja tu seksa laikā esi augšpusē, jo šajās pozās vīrieša loceklis atrodas īpaši tuvu tavam urīna izvadkanālam, līdz ar to tavā organismā var iekļūt nevēlamas baktērijas. Taču nevajag arī pavisam atteikties no šīm seksa pozām, ja tu uzreiz pēc seksa pačurāsi, tad varēsi izvairīties no iespējamās infekcijas.

14. Izdalījumu struktūra mainās atkarībā no cikla

Vairāk izdalījumu – līdz pat divām tējkarotēm dienā – rodas ovulācijas laikā, tad tie ir arī šķidrāki un dzidrāki nekā ikdienā. Pirms mēnešreizēm izdalījumi ir biezāki un krēmīgāki. Bet, ja tev kādreiz tur lejā niez vai ir dedzinoša sajūta un ja izdalījumi nepatīkami ož vai izskatās pēc biezpiena, tad nekavējoties dodies pie sava ginekologa.

15. Tur neko nav iespējams pazaudēt

Tava vagīna nav nekāds melnais caurums. Nav iespējams, ka, piemēram, tampons var iekļūt dzemdē, jo ieeju tajā bloķē dzemdes kakls. Bet var gadīties, ka tampons ieslīd tik dziļi vagīnā, ka tu to vairs nevari aizsniegt. Ja tā notiek, tad pamēģini izņemt tamponu, pietupjoties un noliecoties uz leju. Ja tas nepalīdz, dodies pie ginekologa, kurš nepaklausīgo tamponu izņems ātri un nesāpīgi. Svarīgi: nekad savā vagīnā neievieto neko ēdamu, pat putukrējumu ne. Tas var izraisīt infekciju.

 

Avoti: Karola Livoti, Dr.med., grāmatas Vaginas: An Owner’s Manual (Thunder’s Mouth Press, 2004) līdzautore; Džeina Minkina, Dr.med., dzemdniecības un ginekoloģijas profesore Jēlas universitātes medicīnas skolā; Elizabete G. Stjuarte, Dr.med., grāmatas The V Book (Bantam, 2002) līdzautore.

 

Teksts: Zoë Ruderman.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.