4 C
Rīga
ceturtdien, februāris 22, 2024

Jautājumi un atbildes par intīmo veselību

 

Šajā rakstā atradīsi aktuālu informāciju, kas attiecas uz tavu veselību – lietas, kuras iepriekš nezināji!

Vai, nomazgājoties uzreiz pēc seksa, es varu novērst risku saslimt ar STS?

Teorētiski varētu pieņemt, ka pēc seksa kārtīgi nomazgājot savu intīmo zonu ir iespējams atbrīvoties no vīrusiem un baktērijām, kas izraisa saslimšanu ar STS, līdzīgi kā tu mazgā rokas, lai nesaslimtu, piemēram, ar gripu. Tomēr praksē tas diemžēl nedarbojas. Jo ir nepieciešama tikai viena vai divas sekundes, lai mikrobi nokļūtu uz ādas un/vai izdalījumos tavā vagīnā, kā rezultātā tie nonāk tavā organismā un izraisa infekciju. Tāpēc atceries, ka vienīgais veids (kaut arī ne 100% drošs), kā sevi pasargāt no inficēšanās ar STS, ir prezervatīva lietošana.

Vai alerģija var ietekmēt manu dzimumdzīvi?

Ja tev iekaisušas acis un tek deguns, tad, visticamāk, pie vainas ir alerģija pret putekļu ērcītēm vai ziedputekšņiem. Taču izrādās, ka šie simptomi var ietekmēt arī tavu aktivitāti guļamistabā. Jaunākie Klīvlendas slimnīcā veiktie pētījumi liecina, ka 83% gadījumu cilvēki, kuriem ir alerģija, daudz retāk nodarbojas ar seksu. Ja tev ir alerģija pret putekļu ērcītēm un tu vēlies glābt savu seksa dzīvi, tad izvēlies gultasveļu no hipoalerģiska materiāla, turklāt regulāri to nomaini un ik dienu ar putekļusūcēju iztīri visus paklājus. Protams, būtu ieteicams arī apmeklēt ārstu, kas tev nozīmēs piemērotākos medikamentus alerģijas izraisīto simptomu novēršanai.

Kāpēc pirms mēnešreizēm man uz sejas parādās pumpas?

Piņņu veidošanos ietekmē pastiprināta tauku dziedzeru darbība. To, ka pinnes pastiprinātiparādās tieši pirms mēnešreizēm, ietekmē hormonu svārstības. Parasti tās veidojas uz sejas, pleciem, muguras augšdaļā, dekoltē zonā – vietās, kur tauku dziedzeru ir visvairāk.Lai pirms mēnešreizēm izvairītos no pumpām, mazgājot problemātiskās zonas, būtu vēlams lietot aptiekā iegādājamos bezrecepšu līdzekļus, kas satur tējas koka eļļu. Pinnes gan nevajadzētu spaidīt, jo tā var tikai izraisīt vēl lielāku iekaisumu. Ja tev pumpas metas regulāri, tās ir lielas un sāpīgas un to skaits palielinās, noteikti apmeklē dermatologu vai ginekologu, lai noteiktu piņņu rašanās cēloni un izvēlētos piemērotu ārstēšanu.

Ko sievietes ķermenim sniedz hormons – estrogēns?

Sievišķie hormoni – estrogēni – dabiski izdalās sievietes organismā un regulē menstruālo ciklu. Pateicoties estrogēnam, mūsu figūra iegūst tik ļoti pievilcīgās sievišķīgās formas, bet raksturs – maigumu un emocionalitāti. Estrogēns ietekmē arī asinsvadu, smadzeņu un kaulu funkcionēšanu, kavē ādas novecošanos un liek mūsu matiem mirdzēt. Ja estrogēna līmenis organismā ir paaugstināts, tas var veicināt tauku uzkrāšanos uz gurniem un vēdera lejasdaļā. Bet tas dod arī pozitīvu efektu, jo sievietes, kurām ir paaugstināts estrogēna līmenis, jūtas daudz pievilcīgākas. Starp citu, ASV veiktais pētījums liecina, ka sieviešu organismā šī hormona daudzums divkāršojas, ja viņas vismaz vienreiz nedēļā nodarbojas ar seksu.

Vai taisnība, ka vienreiz gadā ir ieteicams uz laiku pārtraukt lietot kontracepcijas tabletes?

Saskaņā ar mūsdienu rekomendācijām, pārtraukums kontracepcijas tablešu lietošanā ir nepieciešams tikai tad, kad ir iestājusies grūtniecība, kā arī dzemdību laikā. Bet, ja kontracepcijas tabletes, kuras tu pašlaik lieto, tev ir piemērotas un neizraisa nekādus blakus efektus, tad pavisam droši dzer tās līdz mirklim, kad būsi nolēmusi kļūt par māti. Un, protams, neaizmirsti vismaz reizi gadā apmeklēt savu ginekologu.

 

Teksts: Ērika Bērziņa, Ieva Leinerte, Esther Crain.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here