2.8 C
Rīga
trešdien, 15 janvāris, 2025

Uzvari savu PMS!

 

Nav noslēpums, ka pirmsmenstruālais sindroms (PMS) bojā dzīvi daudzām no mums. Ir pierādīts, ka 80% Latvijas sieviešu cieš no PMS un tā radītajām blaknēm! Šajā rakstā lasi, kā tikt galā un kā izskaidrot dažādas problēmas, kas rodas pirms mēnešreizēm vai to sākumā.

PMS diēta

Lai atvieglotu nepatīkamās sajūtas pirms mēnešreizēm, veic nelielas izmaiņas savā ēdienkartē. No rītiem ēd veselīgas brokastis, tas paaugstinās cukura līmenis asinīs. Un pareiza olbaltumvielu un ogļhidrātu kombinācija, piemēram, kliju maize ar zemesriekstu sviestu vai rupjmaize ar olu, palīdzēs tev izvairīties no garastāvokļa svārstībām. Pirms mēnešreizēm katru dienu apēd vienu vai divas porcijas lasi vai valriekstu, kas satur daudz omega-3 taukskābju – tas palīdzēs stabilizēt hormonus, kas veicina PMS simptomus. Vēl labs omega-3 taukskābju avots ir treknas zivis (piemēram, menca), spināti un rapšu eļļa. Centies samazināt kofeīna daudzumu, jo tas palielina stresa hormonu līmeni organismā, un papildus stress tev šajās dienās nu nepavisam nav vajadzīgs. Lai tu justos mierīgāka un varētu vieglāk koncentrēties, lieto magniju – tas ir atrodams pilngraudu maizē un lēcās, kā arī speciālos uztura bagātinātājos.

 

Kāpēc pirms mēnešreizēm man uz sejas parādās pumpas?

Piņņu veidošanos ietekmē pastiprināta tauku dziedzeru darbība. To, ka pinnes pastiprināti parādās tieši pirms mēnešreizēm, ietekmē hormonu svārstības. Parasti tās veidojas uz sejas, pleciem, muguras augšdaļā, dekoltē zonā – vietās, kur tauku dziedzeru ir visvairāk. Lai pirms mēnešreizēm izvairītos no pumpām, mazgājot problemātiskās zonas, būtu vēlams lietot aptiekā iegādājamos bezrecepšu līdzekļus, kas satur tējas koka eļļu. Pinnes gan nevajadzētu spaidīt, jo tā var tikai izraisīt vēl lielāku iekaisumu. Ja tev pumpas metas regulāri, tās ir lielas un sāpīgas un to skaits palielinās, noteikti apmeklē dermatologu vai ginekologu, lai noteiktu piņņu rašanās cēloni un izvēlētos piemērotu ārstēšanu.

 

Pirms mēnešreizēm man vienmēr piebriest un sāp krūtis, vai tas ir normāli?

Tavas krūtis pirms menstruācijām gatavojas iespējamai grūtniecībai un attiecīgi arī bērna barošanai. Piena dziedzeri piebriest, un krūtis kļūst jutīgas. Tas ir pavisam normāli. Pēc menstruācijām sāpēm krūtīs būtu jāpāriet. Bet, ja katru mēnesi tavas krūtis kļūst arvien sāpīgākas un pēc menstruācijām tās nepaliek mazākas, bet ar katru ciklu kļūst lielākas, tad obligāti konsultējies ar savu ginekologu, jo tas var liecināt par nopietnu saslimšanu.

 

Kāpēc pirmajās menstruāciju dienās man ir diareja?

Hormoni, kas menstruāciju sākumā izraisa dzemdes kontrakcijas, līdzīgā veidā iedarbojas arī uz tavu zarnu traktu. Lai novērstu menstruālo krampju rašanos, vari iedzert kādu pretiekaisuma un pretsāpju tableti. Tas arī palīdzēs mazināt diareju.

 

Izvēlies veselīgu ēdienu PMS novēršanai!

  • Atsakies no ātrajām uzkodām un pusfabrikātiem.

Hamburgeru, frī kartupeļu un dažādu pusfabrikātu, piemēram, ātri pagatavojamo zupu, kā arī sasaldētu ēdienu sastāvā parasti ir daudz sāls, kas var veicināt vēdera uzpūšanos, tādējādi tavu nedēļu pirms mēnešreizēm padarot daudz nepatīkamāku.

  • Lieto uzturā vairāk olīveļļas, saulespuķu sēklas un mandeles.

Šie produkti ir bagāti ar E vitamīnu, kas palīdzēs mazināt krūšu sāpīgumu un jutīgumu.

  • Ēd daudz augļu un dārzeņu.

Tādā veidā tu varēsi samazināt prostaglandīnu veidošanos organismā, kas palīdzēs novērst menstruālo krampju rašanos. Augļi un dārzeņi satur daudz šķiedrvielu, kas normalizē zarnu trakta darbību un palīdz izvairīties no diarejas, no kā mēnešreižu pirmajās dienās cieš daudzas sievietes.

 

Teksts: Esther Crain, Ērika Bērziņa.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.