5 C
Rīga
otrdien, novembris 24, 2020

PUĶES – SLEPKAVAS: Biedējošais skaistums

 

Pasakainās slepkavas. Tieši tā sauc indīgās puķes. Puķes var dziedēt no daudzām slimībām un, kā teikuši senatnē, tās var arī ” izārstēt” no galvenās kaites – dzīvības.

DELFĪNIJAS – DELPHINIUM PURPUREA
1Visas auga daļas, īpaši saknes un sēklas, satur alkoloīdus, kuri arī nosaka auga indīgās īpašības. Alkoloīdu daudzums un sastāvs stipri atšķiras no auga veida, gadalaika un augšanas vietas. Delfīnijas un kurpīšu alkoloīdi ietilpst vienā filoģenētiskajā grupā un ir līdzīgi fizioloģiskajā iedarbībā.
Delfīnija- bīstami indīgs augs, izsauc centrālās nervu sistēmas darbības traucējumus vienlaicīgi ar zarnu trakta un sirds- asinsvadu darbības traucējumiem. Ja saņem delfīnijas indes toksisku devu, nāve iestājas elpošanas paralīzes rezultātā, ko veicina sirds darbības traucējumi.

VELNA RUTKS, KAĶU PĒTERSĪĻI – CUCUTA VIROSA
2No pirmā acu skata šis augs izskatās tik nevainīgs – balti ziediņi, kas atgādina mazītiņus lietussargus. Sārti taisns stumbrs un saldi pēc kaltētiem augļiem smaržojošas saknes. Bet nedod dievs nogaršot šo saldumu! Ziņkārības sekas parādīsies jau pēc stundas ceturkšņa. Nelaimīgajam sāksies stipras sāpes vēderā, pastiprināti izdalīsies siekalas, vemšana, caureja-krampji, kas var beigties ar elpošanas un sirdsdarbības apstāšanos.

PLANKUMAINAIS VELNARUTKS -CONIUM MACULATUM
3
Vairums sliecas domāt, ka filozofa Sokrāta slepkava bija plankumainais velnarutks. Šis augs Grieķijā auga pieejamās vietās, bet pazīmes, kas parādās saindējoties ar plankumaino velnarutku, ļoti sakrīt ar to, ko pirms nāves juta Sokrāts. Nokļūstot cilvēka kuņģī plankumainā velnarutka sula vai novārījums izsauc sliktu dūšu, bieži vemšanu un caureju. Notiek sajūtu izzušana un pakāpeniska paralīze, kas sākas no kājām. Pēc tam apstājas elpošana, kas noved pie letālam iznākuma. Plankumainajam velnarutkam vajag tikai 2 stundas, lai uzvarētu savu upuri. Ne velti Senajā Grieķijā plankumainais velnarutks pildīja oficiāli bendes lomu.

LIELZIEDU UZPIRKSTĪTE -DIGITALIS PURPUREA
4Uzpirkstīte – puķu dobju un parku apstādījumu dekoratīvā karaliene. Laikam jau visbiežāk šī auga vārds tiek pieminēts visvairāk lasītās detektīvromānu autores Agati Kristi grāmatās. Viņas stāstā “Mirusī zāle” uzpirkstīte kļuva par jaunas meitenes nāves cēloni, un daudzu citu varoņu slikto pašsajūtu iemeslu. Plūkta kopā ar salviju, šis augs bija sajaukts ar sīpoliem, un iegūtais maisījums tika iepildīts pīlē.

BELLEDONNA – ATROPA BELLADONNA
5Belladonna medicīnā bija pazīstama jau 1500 gadu p.m.ē.. Venēcieši šo augu sauca “herba bella donna”, tāpēc, ka dāmas šo augu kopā ar destilētu ūdeni izmantoja kā kosmētisko līdzekli. Augs, īpaši lapas, satur visiem pazīstamo atripīnu, kā arī asparagīnu, kaut arī dažādās proporcijās. Belladonna cilvēkam ir ļoti bīstama, bet zālēdāji dzīvnieki to ēd pilnām mutēm un netiek par to sodīti.

KURPĪTES – ACONITUM NAPELLUS
6Šis augs ir liela auguma, rotāts tumši ziliem ziediem, savā skaistumā atgādina ko karalisku. Starp citu, pēc indes stipruma tas arī skaitās karalis starp augiem. Senie ģermāņi salīdzināja tā ziedus ar Tora sejas sargu, izmērcēja kurpīšu sulā ieročus pirms doties medībās vai cīņai ar ienaidnieku. Augs satur nāvējošu indi- akonitīnu. Indīgas ir visas auga daļas,īpaši saknes, ko nereti uzskata par selerijām.

RUDENS VĒLZIEDE – COLCHICUM AUTUMNELLE
7
Šī puķīte ir ideāls kandidāts katra mazdārziņa apstādījumiem. Bet katrā medus mucā ir savs piliens darvas. Par nelaimi rudens vēlziede ir īpaši indīga. Indīgas ir visas auga daļas – gan tās, kas ir virs zemes, gan arī tās, kas aug zemē. Tāpēc pat ziediņu rokās var paņemt tikai uzvelkot cimdus – bez tiem var rasties apdegumi uz ādas.

MELNĀ DRIĢENE -HYASCYAMUS
8Indīgs ir viss augs, bet visbiežāk saindējas ar sēklām, kuras (tāpat kā citas auga daļas) satur stipras iedarbības alkaloīdus -hiosciamīnu, skopolamīnu un atropīnu. Saindēšanās gadījumā vispirms paliek sausa mute, āda kļūst sārta, pēc tam parādās izsitumu, slāpes, slikta dūša, vemšana, sirdsdarbības traucējumi, krampji un visbeidzot psihes traucējumi. Simptomi parādās visnotaļ ātri – pēc 10 minūtēm, līdz 15 stundām. Pie pirmajām saindēšanās pazīmēm nepieciešams saukt ārstu.

SILPURENE – ANEMONE PATENS
9Silpurene – svaigi plūkta – inde, izkaltēta – zāles. Šī īpašība silpurenei ir pateicoties toksīnam. Kaltēšanas procesā toksīns noārdās un indīgās īpašības pazūd. Svaigus, nekaltētus augus aizliegts lietot iekšķīgi. Tas var izraisīt smagu saindēšanos un novest pie letāla iznākuma. Bet sulai nokļūstot uz ādas, var rasties apdegumi.

HORTENZIJA – HYDRANGEA ROBUSTA
12Šo skaisto puķi, ko bieži gadās redzēt parku apstādījumos, arī pašam gribas iestādīt vasarnīcas vai piemājas dobēs. Ātri augošs un skaisti ziedošs – jūs atļausiet tam augt pie savas mājas, bet atcerieties, ka jūs kopsiet skaistu slepkavu, kas ziedēs līdz vēlam rudenim. Augs ir indīgs no saknēm līdz ziediem, bet īpaši indīgi ir ziedi. Sekas, ja kaut gabaliņš šī auga ir nokļuvis organismā, būs līdzvērtīgas ciankālijam. Elpas trūkums, samaņas zaudēšana, krampji, palēnināts pulss, zems arteriālais spiediens un pat nāve – lūk nevērīgas saskarsmes sekas ar šo augu. Centieties pasargāt sevi un savus tuviniekus no potenciālajām briesmām..

NARCISES – NARCISSUS BULBOCODIUM
13Narcises ir pavasara vēstneši. Kā lai nenopērk skaistos ziedus, ko ielikt vāzē ? Taču ienesot tos mājās, atcerieties, ka pat nelietojot pārtikā ziedlapiņas, jūs varat nodarīt pāri savi veselībai. Vienkārši atrodoties blakus, jums var sāpēt galva, iespējami alerģijas simptomi. Bet ja jums ienāks prātā pagaršot ziedlapiņas ,tad sekas būs bēdīgas- slikta dūša, vemšana, konvulsijas, samaņas zaudēšana, paralīze un pat nāve. Tā ka, pat turot šos ziedus rokās, sekojiet, lai sula nenonāktu brūcēs, labāk uzvelciet cimdus.

PAKĀPES KADIĶI – JUNIPERUS SABINE
10Daudzi cilvēki savos dārzos stāda dekoratīvos skujeņus. Tas vienmēr rada teritorijā mājīgumu. Bet esiet uzmanīgi pērkot pakāpes kadiķi, atšķirībā no citiem savas sugas brāļiem, šis augs ir indīgs. Pagaršojot odziņu var nopietni saindēties, bet tās nebūt nav visas nepatikšanas. Stādot vai kopjot augu ir grūti negūt ievainojumus aso adatu dēļ. Pēc šāda kontakta, īpaši, ja jūs neparedzēti esiet bez cimdiem, uz rokām rodas kairinājums , kam par iemeslu ir auga indīgā sula, kas iekļūst brūcēs.

RODODENDRS – RODODENDRON ATLANTICUM
11Mazprasīgs un skaists augs. Ēnainā vietā augot tas priecē acis ar dažādu krāsu ziediem. Un savu skaistumu prot arī nosargāt. Atliek tikai nejauši vai ziņkārības dēļ pagaršot kādu auga daļu, sekas liks sevi manīt, nebūs ilgi jāgaida. Pirmās pazīmes būs pastiprināta siekalu veidošanās un acu asarošana, pēc tam sāksies vemšana, palēnināts pulss un asinsspiediens pazemināsies. Ja indes deva, kas nokļuvusi organismā, būs liela, iespējami krampji, koma un nāve.

OLEANDRS – NERIUM OLEANDER
14Izdaiļojot savu dārzu ar šo puķi, atcerieties, ka tas ir indīgs. Pat viena lapiņa ir pietiekami indīga, lai nogalinātu mazu bērnu. Un pat, ja nāve neiestāsies, uz visu mūžu būs jūtamas sekas – sirdsdarbības un centrālās nervu sistēmas traucējumu veidā.

KALNU LAURS – KALMIA LATIFOLIA
15Šis augs ir rododendra radinieks un tāpēc ne mazāk bīstams. Bīstami ir pat ziedputekšņi, tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst plūkt un ostīt ziedus. Jebkura auga daļas nokļūšana organismā izsauc acu asarošanu, iesnas, siekalu pastiprinātu izdalīšanos, smakšanu, nieru darbības traucējumus, paralīzi vai nāvi.

avots: fishki.net
 

3 KOMENTĀRI

  1. Daudzi no minētajiem augiem ir ārstnieciski. To nezkāpēc neviens nepiemin. Ļoti vienpusīga un sekla informācija.

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!