preview-650x341-98-1461588548

Nav grūti izrādīt laipnību – tā vienkārši ir cieņa pašam pret sevi un pret apkārtējiem. Bet ir dažas nianses, par kurām ne visi zina. Tāpēc mēs esam savākuši noteikumus, kas pilnībā var padarīt mūsu dzīvi patīkamāku.

 1. Nekad neejiet ciemos bez zvanīšanas.
  Ja jūs apciemo bez brīdināšanas, jūs varat mierīgi atļauties būt halātā un ar ruļļiem matos. Kāda britu lēdija stāstīja, ka nelūgtu viesu parādīšanās gadījumā viņa vienmēr uzvelk kurpes, cepuri un paņem lietussargu. Ja cilvēks viņai ir patīkams, tad viņa izsaucas: “Vai, cik veiksmīgi, es tiko tieši pārnācu mājās!” Ja cilvēks ir nepatīkams: “Vai, cik žēl, man tieši ir jādodas prom”.
 2. Lietussargu nekad nežāvēt atvērtu – ne birojā, ne ciemos.
  Lietussargs ir jāsaliek un jānoliek uz speciālu paliktni vai arī jāpakarina.
 3. Somiņu nedrīkst likt sev uz ceļiem vai uz sava galda.
  Mazu, kārtīgu klač-somiņu var uzlikt uz galda, apjomīgu somiņu var pakarināt uz krēsla atzveltnes, ja nav speciāla krēsliņa (tādus restorānos bieži vien piedāvā). Portfeļus liek uz grīdas.
 4. Celofāna maisiņi ir pieļaujami tikai tad, ja atgriežaties no lielveikala, tāpat kā papīra firmas maisiņi no skaistumkopšanas veikaliem.
  Izmantot tos pēc tam kā somiņu – tā jau ir nekaunība.
 5. Vīrietis nekad nenēsā sieviešu somiņu.
  Un sieviešu mēteli viņš ņem tikai tāpēc, lai aiznestu to līdz ģērbtuvei.
 6. Mājas apģērbs – tās ir ērtas, bet pieklājīga izskata bikses un džemperis.
  Halāts un pidžama ir paredzēti tam, lai no rīta aizietu līdz vannasistabai, bet vakarā – no vannasistabas uz guļamistabu.
 7. Kopš brīža, kad bērns pārceļas uz atsevišķu istabu, iemācieties klauvēt, kad ejat viņa istabā.
  Tad arī viņš rīkosies tāpat, pirms ienāks jūsu guļamistabā.
 8. Sieviete telpās var nenoņemt cepuri un cimdus, bet ne jau cepurīti un dūraiņus.
 9. Kopējais rotu skaits saskaņā ar starptautisko protokolu nedrīkst pārsniegt 13 priekšmetus, turklāt šeit iekļautas arī juvelieru pogas.
  Uz cimdiem nevelk gredzenu, bet ir atļauta rokassprādze. Jo tumšāks laiks ir uz ielas, jo dārgākas rotas. Briljanti agrāk tika uzskatīti par uzticamiem precētu dāmu rotājumiem, tomēr pēdējā laikā ir kļuvis pieļaujams briljantus nēsāt arī dienas gaišajā laikā. Jauna dāma pavisam mierīgi var nēsāt auskarus-nagliņas ar briljantiem aptuveni 0.25 karātu lielumā.
 10. Pasūtījuma apmaksas noteikums restorānā: ja jūs izteiksiet frāzi “Es jūs uzaicinu”, tas nozīmē, ka jūs maksājat.
  Ja sieviete uzaicina darījuma partneri uz restorānu, tad maksā viņa. Cits formulējums – “Varbūt aiziesim uz restorānu” – nozīmē, ka katrs maksā pats par sevi, un tikai, ja vīrietis pats piedāvājas samaksāt par sievieti, viņa var tam piekrist.
 11. Vīrietis vienmēr liftā ieiet pirmais, bet pirmais no lifta iziet tas, kurš ir tuvāk durvīm.
 12. Automašīnā par visprestižāko vietu tiek uzskatīta vieta aiz vadītāja, to ieņem sieviete, vīrietis sēžas blakus viņai un, kad viņš izkāpj no mašīnas, tad pietur durvis un pasniedz dāmai roku. Ja vīrietis sēž pie stūres, sievietei arī ieteicamā vieta ir sēdēt viņam aiz muguras. Tomēr, lai arī kur sieviete nesēdētu, vīrietim ir jāatver viņai durvis, un jāpalīdz izkāpt. Lietišķajā etiķetē pēdējā laikā vīrieši arvien biežāk pārkāpj šo normu, izmantojot feministu devīzi “Biznesā nav sieviešu un vīriešu”.
 13. Visiem dzirdamā balsī runāt par to, ka jūs ievērojat diētu, ir slikta maniere.
  Turklāt nedrīkst ar šo aizbildinājumu atteikties no ēdieniem, kurus piedāvā viesmīlīgā saimniece. Obligāti paslavējiet viņas kulināros talantus, turklāt jūs vara neko neēst. Tāpat vajag darīt ar alkoholu. Nevajag visiem paziņot, kāpēc jūs nedrīkstat dzert. Palūdziet balto, sauso vīnu un pavisam viegli pielieciet pie lūpām.
 14. Nelielas diskusijas aizliegtās tēmas: politika, veselība, nauda. Jautājums nevietā: “Ak Dievs, kāda kleita! Cik jūs par to samaksājāt?” Kā reaģēt? Mīļi pasmaidiet: “Tā ir dāvana!” Mainiet sarunas tēmu. Ja sarunu biedrs uzstāj, maigi sakiet: “Es negribētu par to runāt”.
 15. Katrs cilvēks, kurš ir sasniedzis 12 gadu vecumu, ir jāuzrunā ar “jūs”. Pretīgi klausīties, kad cilvēki saka “tu” oficiantiem vai šoferiem. Pat tos cilvēkus, ar kuriem jūs esat labi pazīstams, birojā labāk uzrunāt uz “jūs”, uz “tu” – tikai divatā. Izņēmums ir, ja esat vienaudži vai tuvi draugi. Kā reaģēt, ja sarunu biedrs spītīgi saka jums “tu”? No sākuma pārjautājiet: “Es atvainojos, vai jūs runājāt ar mani?” Savādāk – neitrāli paraustiet plecus: “Es atvainojos, bet mēs neesam pārgājuši uz “tu”.
 16. Apspriest klāt neesošos, tas ir, prasti baumot, ir nepieļaujami. Ir nepieļaujami runāt sliktu par tuviniekiem, daļēji apspriest vīrus, kā tas pie mums ir pieņemts. Ja vīrs ir slikts – kāpēc tad tu nešķiries no viņa? Un tieši tikpat nepieļajami ir ar nicinājumu, nievājoši savelkot grimasi, runāt par dzimto valsti. “Šajā valstī visi ir žmogi…” – tādā gadījumā jūs arī piederat šai cilvēku kategorijai.
 17. Kino, teātrī, koncertzālē iet uz savām vietām var tikai ar seju pret sēdošajiem.
  Pirmais iet vīrietis.
 18. Noslēpumā jāpatur deviņas lietas: vecums, bagātība, nesaskaņas mājās, lūgšana, zāļu sastāvs, mīlas sakars, dāvana, gods un kauns.

Un nobeigumā Džeks Nikolsons par labā toņa noteikumiem:

“Es ļoti bijīgi attiecos pret labā toņa noteikumiem. Kā padot šķīvi. Nekliegt no vienas istabas cilvēkam, kas atrodas otrā istabā. Plaši neatgrūzt aizvērtas durvis bez klauvēšanas. Dāmu palaist pa priekšu. Visu šo neskaitāmo noteikumu mērķis ir padarīt dzīvi labāku. Mēs nevaram mierīgi dzīvot pastāvīgā karā ar vecākiem – tas ir muļķīgi. Es rūpīgi sekoju līdzi savām manierēm. Tā nav nekāda abstrakcija. Tā ir visiem zināma abpusējas cieņas izrādīšanas valoda”.

avots: AdMe.ru
 
2 Comments
 1. Anonīms 3 gadi ago

  15.punkts modernā ofisā ir tabu. Visus uzrunā “tu”, neatkarīgi no vecuma un ieņemamā amata

 2. Name 3 gadi ago

  Dažiem piekrītu, bet liela daļa liek izturēties liekulīgi tikai, lai cilvēks iejustos sabiedrībā un tiktu pieņemts. Piemēram, ja es vispār nelietoju alkoholu, tad es arī laipni tā pateikšu, nevis tēlošu sazin ko un melošu par to, cik garšīgs vīns. Padomājiet par to, ka šie “likumi” dažbrīd ieliek cilvēku rāmī un neļauj vispār būt tādam, kāds viņš. Nerunāju par elementāru pieklājību, nav labi, ja cilvēks izturas bezkaunīgi, bet daži punkti tiešām ir samāksloti pārspīlēti. Mēs galu galā visi esam cilvēki, nevis perfektie roboti, kas dara vienādi..

Komentēt

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, [email protected] 2019

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?