6 C
Rīga
otrdien, oktobris 26, 2021

Šarmantais dāmu trio “Art-i-Shock” koncertā ar Orķestri “Rīga”

 

Latvijā populārais šarmanto dāmu trio “Art-i-Shock”, kurā muzicē Agnese Egliņa (klavieres), Guna šnē (čells) un Elīna Endzele (sitaminstrumenti), uzstāsies kopā ar Orķestri “Rīga” sezonas atklāšanas koncertā. Tas sola klausītājiem krāšņu emocionālo baudījumu – vitālu enerģiju Andra Vecumnieka mūzikā ar trio “Art-i-Shock” dalību, vēsturisku vēstījumu par dirižabļa – cepelīna rašanos Tomasa Dosa “Dirižabļa simfonijā” un iespēju Latvijā pirmo reizi noklausīties Riharda Dubras Ceturto Divertismentu. Koncerts notiks 27. septembrī plkst. 19.00 Lielajā ģildē. Diriģents Valdis Butāns.

Guna Šnē (čells). Foto: Linda Lauva

Koncerts tiks atklāts ar īpašu notikumu – Riharda Dubras Ceturtā Divertismenta Latvijas pirmatskaņojumu, kas līdz šim skanējis tikai ASV. Dubra guvis starptautisku atzinību kā kora mūzikas autors un tas atstājis iespaidu arī uz viņa rakstības stilu instrumentālās mūzikas žanros. Savā Ceturtajā Divertismentā, kas ir skaņdarbs pūšaminstrumentu ansamblim, komponists muzikāli aicina pievērsties tādām pamatvērtībām kā mīlestība un miers.

Andris Vecumnieks ir viens no asprātīgākajiem un atraktīvākajiem latviešu mūsdienu komponistiem, ko vēlreiz apliecina 2014. gadā sacerētais “Concertino Art-i-Shock” solistu trio un orķestrim. Orķestra “Rīga” sezonas atklāšanā šis skaņdarbs piedzīvos otrās redakcijas pirmatskaņojumu, kas izskanēs trio “Art-i-Shock” saspēlē ar Orķestri “Rīga”. Orķestra partijas pārlikuma autors ir Valdis Butāns, Orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs. Skaņdarba piecās daļās atklājas efektīga virtuozitāte, neizsīkstoša enerģija un izsmalcināta muzikalitāte, ko Andris Vecumnieks radījis, pārzinot solistu trio izcilās tehnikas spējas un prasmīgo instrumentu pārvaldīšanu. Komponists vēlējies, lai šarmantās solistes – Agnese Egliņa (klavieres), Guna šnē (čells) un Elīna Endzele (sitaminstrumenti) jeb trio “Art-i-Shock” uz skatuves jūtas rotaļīgi, “kā brīvdienās”, tāpēc šo ciklu ieturējis “viegli franciskā gaisotnē”.

Agnese Egliņa (klavieres). Foto: Linda Lauva

Austriešu komponists Tomass Doss 2008. gadā sacerēja simfoniju pūtēju koncertorķestrim, kas veltīta cietā korpusa dirižabļa – cepelīna radīšanas simtgadei. Simfonijas četrās daļās (Uzmācīga doma, Mehānismi, Valis debesīs, Pārdzimšana) komponists attēlojis vēsturisku vēstījumu no cepelīna autora Ferdinanda fon Cepelīna sapņa un idejas līdz pat dirižabļa pirmajam lidojumam. Cepelīns joprojām uzskatāms par vienu no iespaidīgākajiem lidaparātiem aviācijas vēsturē, ar kuru 1929. gadā 14 dienās aplidota zemeslode.

Trio Art-i-Shockir viens no meistarīgākajiem, oriģinālākajiem un ievērojamākajiem Latvijas kameransambļiem ar Eiropas mērogā unikālu, neparastu instrumentu sastāvu. Ansambļa nosaukumā iešifrēta tiekšanās pēc mākslinieciskas pilnības, vēlme klausītājus pārsteigt, iepriecināt un dažreiz draudzīgi provocēt. Smalks humors, spēles elements, radošs šoks kā pirmstāvoklis jaunradei un sevis jaunatklāšanai.

Biļetes uz Orķestra “Rīga” Sezonas atklāšanas koncertu iespējams iegādāties visās “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.

Elīna Endzele (sitaminstrumenti). Foto: Linda Lauva

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!