2 C
Rīga
ceturtdien, janvāris 27, 2022

Tradicionālie latviešu ēdieni veselīgā izpildījumā!

 

Latvieša tradicionālāēdienkarte jau no senatnes ir bijusi gana veselīga un atbilstoša fiziski aktīva cilvēka ikdienas slodzei. Ja pašķirsta vecās pavārgrāmatas, tad var pamanīt, ka receptēs ir ļoti daudz sakņu un dārzeņu, svaigu salātu un pākšaugu.Kustības Rimi Labākai dzīveišefpavārs Normunds Baranovskis piedāvāsavas bērnības iecienītākos ēdienus veselīgākās variācijās. Tie iederēsies gan ikdienas, gan svētku galdāun ir viegli pagatavojami.

Zupas–veselīga izvēle

Zupu latviešu virtuvēir tiešām daudz. Tās lielākoties ir veģetāras –ar saknēm, dārzeņiem, graudaugiem un pākšaugiem. Latviešiem cieņāir arīmeža sēņu zupas, bet tie, kuri atrodas tuvāk ūdeņiem –jau izsenis visbiežāk gatavojuši zivju zupas daudzās dažādās versijās. To vidūarīvisai neparastas receptes, piemēram, zivju zupu ar pienu, klimpām vai siļķi.

No gaļas zupām vispopulārākās ir vistas buljona un kūpinātas cūkgaļas zupas, piemēram, skābeņu vai šķelto zirņu zupa. Taču ir viena zupa, veģetāra vai ar gaļu, kas garšo ikvienam latvietim –biešu zupa. Vasarāto gatavojam ar kefīru, bet rudenīun ziemā–ar saknēm, gaļu. Normunds Baranovskis piedāvāizmēģināt savu iecienītākās biežu zupas recepti ar skābajiem kāpostiem, kas īpaši iederēsies ziemas sezonā.

Biešu zupas ar skābajiem kāpostiem recepte

Nepieciešams:

Bietes – 300 g

Kartupeļi – 100 g

Burkāns – 100 g

Sīpols – 50 g

Ķiploks – 10 g

Skābēti kāposti  – 200 g

Grūbas – 20 g

Dārzeņu vai vistas buljons – 2 L

Vīnogu kauliņu eļļa vai olīveļļa – 50 g

Zaļumi pasniegšanai

Sinepes – pēc izvēles.

Nomizo un sagriežvisus dārzeņus un saknes vienādos gabalos. Nav svarīgi, vai tās ir strēmelītes vai kubiņi, jo garšu šīnianse nemainīs. Sagrieztos dārzeņus pirms vārīšanas nepieciešams apcept katlā, pievienojot eļļu. Kad dārzeņi apcepti, tiem klāt pievieno buljonu un grūbas. Līdz ko zupa sāk vārīties, samazina temperatūru uz pusi un liek katlam vāku. Turpina vārīt vismaz 40 minūtes.  Kad zupa gatava, tai ļauj ievilkties vismaz 20 minūtes, bet visgardākāzupa būs nākamajādienā–otrreiz sildīta. Zupu pasniedz ar zaļumiem, un, ja vēlas zupai piešķirt papildu asumu, pievieno arīsinepes.

Svētku galda tradīcija –aukstāgaļa

Latviešu virtuvēiecienīta arīaukstāgaļa. Ja tās pagatavošanāizmanto labas kvalitātes izejvielas, tad tas ir ļoti labs un veselīgs ēdiens. Latvieši auksto gaļu parasti gatavo no cūkgaļas kājas daļām, jo tur ir pietiekami daudz gaļas un kaula – tātad arīželatīna. Ja kādreiz ir bijusi pieredze ar galerta gatavošanu, tad aukstās gaļas pagatavošanas process ir tāds pats. Atšķirība ir vien tajā, ka galertu tradicionāli gatavo no cūkgaļas ausīm, galvas un citām daļām. Neatkarīgi no sastāvdaļām, abi šie ēdieni ir vienlīdz labi un veselīgi.

Normunds Baranovskis piedāvāgardu un veselīgu aukstās gaļas recepti, kas labi iederēsies gan uz svētku galda, gan labi papildinās ikdienas ēdienkarti. Normunds uzver –aukstās gaļas pagatavošana nav sarežģīta, tomēr jārēķinās, ka tas ir visai laikietilpīgs process.

 

Aukstās gaļas recepte

Nepieciešams:

Cūkas kāja – vidēji 2-3 kg

Burkāni – 400 g

Sīpols – 100 g

Ķiploks -50 g

Lauru lapas – 5 g

Smaržīgi pipari – 6 g

Sāls –pēc garšas (10-15 g)

Ūdens.

Katlāliek cūkas kājas gabalus un pārlej ar ūdeni tik daudz, lai tas pārklāj visu gaļu. Kad ūdens sāk vārīties, temperatūru samazina un nosmel putas. Kad putas nosmeltas, pievieno mizotus burkānus, sīpolu un ķiploku, sāli, piparus, lauru lapas un turpina vārīt no 5 līdz 7 h –  līdz gaļa atdalās no kaula. Vārīšanas laiku var saīsināt līdz 3 stundām, ja auksto gaļu vārīt spiediena katlā. Izmantojot šādu pagatavošanas metodi, saglabāsies spēcīgāka garša un vairāk buljona.

Kad gaļa novārīta, to atdzesēun saplūkā, liekot trauciņos un pārlej ar buljonu, un papildus var pievienot arīvārītāburkāna šķēlītes. Auksto gaļu liek ledusskapīuz nakti. Aukstāgaļa labi sader ar sinepēm, mārrutkiem, kāarīar rukolas lapām

Rudzu maizes kārtojums veselīgāizpildījumā

Šis ēdiens parasti tiek gatavots no rudzu maizes pārpalikumiem vai cietas maizes šķēlēm. Tradicionāli kārtojumu gatavo, maizi izžāvējot un samaļot. Lai drumstalas kļūtu saldākas, pievieno medu, kura daudzums atkarīgs no maizes salduma. Kārtās liek ievārījumu un uzputotu saldo krējumu. Šādāsastāvdaļu kombinācijāēdiens ir ļoti salds. Lai līdzsvarotu saldo garšu, klāt parasti pievieno skābo krējumu, tomēr kārtojums tik un tāsatur pārlieku daudz cukura.

Lai recepti padarītu veselīgāku un iekļautu tajātik ļoti trūkstošo skābumu, Normunds Baranovskis iesaka izmantot grieķu jogurtu bez papildu piedevām un ogas, kas nedaudz saspaidītas ar piparmētru un ābolu biezeni.

 

Rudzu maizes kārtojuma recepte

Nepieciešams:

Rudzu maize Turaidas– 100 g

Medus – 20 g

Piparkūku garšvielas (maltas) – ½tējk.

Jogurts Grieķu Valmieras0% – 400 g

Avenes un/vai dzērvenes Rimi saldētas – 100 g

Saldi āboli – 200 g

Svaigas ogas – 50 g (dekoram)

Svaigas piparmētras lapiņas (dekoram).

Rudzu maizi sadrupina gabalos un apgrauzdē, samaļdrumstalās, pievienojot piparkūku garšvielas un medu. Lai pagatavotu dabīgi saldinātu ievārījumu, ir nepieciešams zināt, kuri augļi ir saldāki, bet kuri  –  skābāki. Lai ievārījums nebūtu pārlieku skābs, ieteikums izmantot vienu daļu ogu (avenes un dzērvenes) un divas daļas saldo ābolu. Gardāks ievārījums sanāk, ja ogas un ābolus apcep nevis vāra. Cepeškrāsni uzkarsēlīdz 180 grādiem un cep mizotus ābolus un ogas 20 minūtes. Kad ogas un āboli ir gatavi, tos saspaida ar dakšu, atdzesēun veido desertu kārtās –liek drumstalas, ievārījumu un jogurtu. Dekorēar svaigu piparmētru un ogām.

Autors: Rimi

 

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here