“Šī ir vīriešu pasaule,” reiz dziedāja Džeimss Brauns. Taču ne vairs ilgi — sievietes visā pasaulē pieprasa savu kūkas pusi, un šķiet, ka vīriešiem ir pienācis laiks dalīties. Ko īsti mūsdienās nozīmē strīdīgais vārds, kas sākas ar F, un vai Latvijā tas kādreiz kļūs aktuāls?

Labu laiku esmu vadījusies pēc priekšstata, ka feministes ir frigidas pusmūža kaķu tantes, kurām neinteresē mode un skaistumkopšana un kuras izslēdz vīriešus kā sugu. Šim vārdam manā izpratnē vienmēr ir bijusi tikpat vecmodīga un pēc naftalīna smakojoša pieskaņa kā vārdam vecmeita. Tikt nosauktai par feministi kādreiz šķita pat aizvainojoši. Tas bija tā, it kā kāds tev teiktu: “Tu esi īgna, neapmierināta seksa un vīriešu nīdēja, kura vēlas justies kā upuris.” Taču šodien feminisms ir kļuvis seksīgs — jā, seksīgs, un par tā advokātiem ir pieteikušās pilnīgi visas lielākās Holivudas zvaigznes. Kā ir Latvijā?

Feminisms ir kustība, par kuru pie mums nerunā, taču visā pasaulē tā uzliesmojusi ar milzīgu spēku. Nu runāt par dzimumu vienlīdzību ir tikpat stilīgi kā doties uz branču, algot dārgus dekoratorus bērnu ballītēm un ēst bekonu. Lasot Cosmo, tu noteikti esi ievērojusi, ka par sieviešu tiesībām runā praktiski ikviena lielās intervijas zvaigzne.

Kāpēc šajā vilcienā nav iekāpusi Latvija? Kādu vakaru baudu nekā nedarīšanas prieku un slinkoju pie televizora, kamēr ekrānā rāda reklāmas, dzirdot kāda seriāla pieteikumu, esmu šokā — tā galvenā varone tiek raksturota ar vārdiem: “Viņa ir ne tikai seksīga, BET ARĪ gudra.” KO?! Tajā brīdī apvaldu vēlmi iemest televizoram ar vīna glāzi un, kad esmu nomierinājusies, aizdomājos. Vai tiešām 21. gadsimtā vēl kādam ir pārsteigums, ka skaista sieviete var būt arī gudra, veiksmīga un pašas spēkiem sasniegusi visu, ko vēlas? Labs piemērs ir pievilcīga 28 gadus jauna sieviete pie 2010. gada BMW X6 stūres. Ko tu nodomā, viņu ieraugot? a) Dzīves džekpots! Viņai ir bagāti vecāki, kuri savai mīlulītei sarūpējuši fantastisku dāvanu jubilejā; b) Šovakar viņa glāstīs krunkainu pensionāra pēcpusi kādā villā pie Baltezera; c) Viņai ir laba izglītība, satriecoša karjera un spēja sevi pierādīt augstā un atbildīgā amatā. Ja esi viena no pieciem procentiem Latvijas iedzīvotāju, kuri varētu izvēlēties pēdējo variantu, apsveicu (taču varu saderēt, ka daļa no šiem pieciem procentiem tāpat domā, ka arī karjeru viņa izveidojusi caur priekšnieka gultu).

Es neesmu feministe — vismaz ne tādā izpratnē, kā par to raksta skaidrojošās vārdnīcās. Braucot mašīnā uz darbu, es skaļi dziedu līdzi dziesmām, kuru tekstos sievietes tiek sauktas par seksīgām kucēm ar lieliem dibeniem. Man patīk, ja draugs izmaksā kokteili bārā vai nopērk rokassprādzi, kuru ieraugot, sāku spiegt. Un es to uztveru par pašsaprotamu, ja vīrietis sievietei atver durvis. Taču joprojām uzskatu, ka sievietēm un vīriešiem būtu jāatrodas uz viena viļņa. Mums līdzvērtīgā pozīcijā būtu jāpelna tikpat daudz, cik viņiem. Tam jābūt pašsaprotamam, ka sieviete var būt gudra un seksīga un  spēj pašas spēkiem izveidot spožu karjeru. Mums ir tiesības ģērbties, kā gribam, mīlēt, ko gribam, un darīt ar savu ķermeni, ko gribam. Feminisms nenozīmē, ka tu ienīsti vīriešus — tas nozīmē, ka tici visu cilvēku vienlīdzībai un tiesībām, un par to nu gan nav jākaunas.

 
0 Comments

Leave a reply

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, info@dieviete.lv 2020

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?