1.1 C
Rīga
sestdien, 20 aprīlis, 2024

Latvijā sākusies Covid-19 transmisija sabiedrībā

 

Epidemiologiem negūstot informāciju par piecu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 slimnieku inficēšanās gaitu, speciālisti atzinuši, ka Latvijā ir sākusies Covid-19 transmisija sabiedrībā.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs trešdien preses konferencē uzsvēra, ka šī diena ir nozīmīga ar to, ka pirmo reizi konstatēti pacienti, kuriem nav skaidra epidemioloģiskā saite ar kādu konkrētu saslimšanas gadījumu vai ceļojumiem uz ārzemēm.

Saslimšanas gaita līdz šim nav izsekojama pieciem cilvēkiem, skaidroja SPKC pārstāvis. Šie cilvēki dzīvo Rīgā, tomēr tos nevieno, piemēram, kāda profesionāla darbība. Minēto pacientu vidū ir gan studenti, gan pensionāri, un lielākoties šie cilvēki analīzes veikuši par saviem līdzekļiem.

Perevoščikovs arī pastāstīja, ka daži ar Covid-19 inficēti cilvēki nav norādījuši uz to, ka bijuši ārzemēs vai viņiem bijis kontakts ar kādu jau ar Covid-19 inficējušos vai ārzemēs bijušu cilvēku.

“Ir pierādījumi, ka koronavīrusa transmisija notiek Latvijā. Šī informācija jāuzņem nopietni. Inficēties var arī sabiedrībā,” akcentēja SPKC speciālists.

Viņš uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi padomāt pašiem par to, ka vajadzētu mainīt savus ieradumus, sadzīvot ar epidēmiju, lai maksimāli pasargātu sevi un apkārt esošos cilvēkus – it sevišķi cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un seniorus.

Turpmākā situācijas attīstība atkarīga ne tikai no pieņemtajiem lēmumiem, bet arī katra cilvēka rīcības ikdienā – galvenais ir sociāli distancēties, pauda Perevoščikovs, uzsverot, ka ar Covid-19 cilvēki var inficēties kā mikroautobusos un veikalos, tā arī citās publiskās vietās.

“Mums nevajadzētu iet tur, kur ir cilvēki, jāievēro vismaz divu metru distance. Mums vajadzētu domāt arī par infekcijas izplatīšanos kontakta ceļā ar rokām. Mazgāt rokas ir izšķiroši, nekādā gadījumā nedrīkst skarties sejai ar netīrām rokām,” ieteica speciālists.

Tāpat Perevoščikovs pastāstīja, ka slimnīcās patlaban atrodas 12 ar Covid-19 saslimuši cilvēki. Neviens no viņiem nav smagā stāvoklī.

Perevoščikovs skaidroja, ka ar katru pacientu, kuram ir Covid-19 slimība, epidemiologs ļoti rūpīgi runā, pat vairākkārt, ja tas nepieciešams, lai noskaidrotu visu nepieciešamo informāciju par slimības inkubācijas periodu. Pieci pacienti, kuru inficēšanās ceļš nav skaidrs, pastāstīja speciālistiem, ko viņi darīja pēdējo 14 dienu laikā, kur brauca, kur bija, mēģinot tomēr identificēt iespējamos riska faktorus. Taču tas nedeva rezultātu.

Otrais darbības virziens bija identificēt visas personas, ko saslimušais būtu varējis inficēt, skaidroja Pereviščikovs. Tāpēc epidemiologi apzinājuši informāciju par katras personas ģimenes locekļiem, darba kolēģiem un citiem cilvēkiem, lai noteiktu kontaktpersonas. Visas apzinātās kontaktpersonas ir noteiktas un informētas. Tiks turpināts mēģināums izsekot infekcijas avotus, neizslēdzot iespēju kaut ko vēl atklāt, teica speciālists.

Perevoščikovs pastāstīja, ka Igaunijā un Lietuvā par šādu situāciju, proti, vīrusa lokālo transmisiju – paziņoja pirms nedēļas, iezīmējot epidēmijas otro posmu. Savukārt trešais posms nozīmētu vietējās inficēšanās gadījumu prevalēšanu inficēto cilvēku vidū.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzsver, ka Latvija jau ir ieviesusi pasākumus, kurus jāievieš, ja parādās gadījumi ar neskaidru izcelsmi. “Pacientu skaits pieaug vienmērīgi, kas liecina, ka pagaidām pasākumi iedarbojas. Stratēģijai nav jāmainās. Testēšana un izmeklēšana kombinācijā ar pamatīgu distancēšanos,” sociālajā tīklā “Twitter” skaidro speciālists.

Jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 pēdējā diennaktī apstiprināta vēl 24 cilvēkiem, līdz ar to kopumā ar to valstī saslimis 221 cilvēks, liecina SPKC apkopotā informācija.

Kā ziņots, iepriekšējā diennaktī veikts 1151 izmeklējums personām ar aizdomām par saslimšanu ar Covid-19, bet līdz šim kopumā Latvijā veikti 7957 Covid-19 testi.

No 13.marta līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Autors: nozare.lv

26.03.2020.

 

2 KOMENTĀRI

  1. Pat labàkais neviena dez līdzekļa nevienà Liepàjas aptiekà ,bet pàrpircèjiem(privàtiem tirgoņiem) par ļoti lielàm summàm cik uziet.Vai tàda ir epidèmijas glàbšana …ÃRPRÃC-19….Pat pàšas nepieciešamàkàs preces nav,kà lai ievèro piesardzību???

  2. Kāda tur runa par ierobežošanu, ka LV nepārtraukti no visām pasaules malām ieved jaunus cilvēkus. Turklāt tie nesēž mājās, bet staigā apkārt, apciemo draugus un radus. Pat nedomā pašizolēties. Ja mācēja aizbraukt jau zinot par esošo situāciju, tad varēja palikt kur ir kamēr vīruss likvidēts. Kamēr būs ieceļotāji, kuri brīvprātīgi nesapratīs, ka ir jāizolējas tikmēr slimnieku nemazināsies un cipars tikai augs. Ceru gan, ka situācija pēc 14.aprīli mainīsies un varēs atgriezties normālā dzīvē. Jo tālāk ejam, jo trakāk paliek un ierobežojumi tikai palielinās. Daļa no tiem, ja godīgi, bezjēdzīgi. Kamon…atslēdzot luksaforu regulatoru izmantošanu pie gājēju pārejām! Kā tad varēs šķērsot ielu? Ja vien visu neuzstādīs uz automātiku ? Man viss jau ZB…

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.