0.8 C
Rīga
ceturtdien, februāris 2, 2023

Ārkārtējo situāciju applūdušajā Jēkabpilī sola izsludināt pēc vajadzības, kuras patlaban vēl nav (+VIDEO)

Nozare.lv/Dieviete.lv 15/01/2023 20:13
 

Patlaban nav nevienas nepieciešamības Jēkabpilī plūdu dēļ izsludināt ārkārtējo situāciju, svētdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Sēdes laikā secināts, ka Latvijas likumi un procedūras rīcībām šādos gadījumos ir ļoti labi izstrādātas, visi dienesti labi un koordinēti strādā. Tāpēc nav nevienas nepieciešamības izsludināt ārkārtējo situāciju, lai valdībai tiešā veidā tālāk iesaistītos, teica Kariņš, piebilstot, ka saskaņā ar normatīvo regulējumu Jēkabpilī tiek piedzīvota reģionālā mēroga katastrofa. Likums nosaka, ka pašvaldībās ir civilās aizsardzības komisijas, ko vada attiecīgās pašvaldības vadītājs.

“Valdība ir gatava izsludināt ārkārtējo situāciju, ja pašvaldības civilā komisija uzskata, ka tas būtu nepieciešams. Patlaban vienīgais iemesls, kāpēc to varētu darīt, būtu piespiedu evakuācija, bet nav tādas nepieciešamības. Valdība būtu gatava ātri pieņemt šādu lēmumu, ja tas būtu nepieciešams,” sacīja Kariņš.

Video

Kariņa ieskatā situācija Jēkabpilī patlaban ir nopietna, bet to nevar risināt, piemēram, ar HES palīdzību. Tāpat prognozes neliecina par laikapstākļu īpašu uzlabošanos, tāpēc nav gaidāms ka ledus sablīvējums varētu tuvākajā laikā izkust. Līdz ar to esošā situācija var ievilkties.

“Jēkabpils novada mērs Raivis Ragainis (LZP) kontrolē situāciju. Tiek stiprināts aizsargdambis, darbi pastāvīgi notiek, palīdzību sniedz arī citas pašvaldības,” teica Kariņš.

Viņš uzsvēra, ka iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi sekot līdzi atbildīgo iestāžu norādēm, īpaši saistībā ar evakuāciju. Lēmumu par to pieņem pašvaldība, un ļoti svarīgi šīm norādēm sekot, jo tās balstītas uz ļoti skaidriem risku aprēķiniem par plūdu izvēršanos.

“Situācija ir kritiska, nopietna, bet labā ziņa ir, ka mūsu likumi, procedūras un dienesti ir sakārtoti tā, ka viss notiek. Visi dienesti pastāvīgi seko līdzi situācijai. Ja būs kaut kas jāmaina, tas tiks momentā darīts,” sacīja premjers.

Viņš slavēja Ragaiņa līdzšinējo veikumu plūdu seku novēršanā, uzsverot, ka Ragainis kā pašvaldības vadītājs izcili pilda savu lomu. “Visiem jēkabpiliešiem jābūt lepniem, ka domei ir šāds vadītājs, kurš spēj ļoti adekvāti reaģēt,” pauda valdības vadītājs.

Vienlaikus Kariņš apliecināja, ka valdība sniegs finansiālu atbalstu plūdos cietušajai Jēkabpils novada pašvaldībai un iedzīvotājiem.

Viņš norādīja, ka patlaban vēl ir pāragri spriest par plūdu nodarīto postu apjomu, taču, tiklīdz ūdens līmenis stabilizēsies, tiks veikti aprēķini un lemts valdībā par nepieciešamās finanšu palīdzības apjomu.

“Skatīsimies, kādas būs atbalsta iespējas gan katrai ministrijai, gan valdībai, un pieņemsim lēmumu par finansiālas palīdzības sniegšanu gan pašvaldībai, gan iedzīvotājiem,” uzsvēra Kariņš.

LETA jau vēstīja, ka Daugavā pie Jēkabpils no upes augšteces turpina nākt klāt jauni vižņi, applūst plašas teritorijas. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests kopš 8.janvāra izglābis 34 cilvēkus no applūdušajām teritorijām.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs ziņo, ka sestdien plkst.21.50 ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedzis 8,81 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Nakts laikā ūdens līmenis nedaudz nokrities, taču aizvien pārsniedz sarkanā brīdinājuma kritēriju – 8,4 metru atzīmi.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here