17.5 C
Rīga
ceturtdien, 13 jūnijs, 2024

Kā uzsākt pikniku sezonu droši un veselīgi?

BENU Aptieka
 

Pikniki pie dabas ir viena no iecienītākajām laika pavadīšanas aktivitātēm siltajās un saulainajās dienās, taču, lai pie dabas pavadītais laiks neradītu apgrūtinājumus vai veselības problēmas, ir jāatceras gan par aizsardzību no saules stariem un insektiem, gan pārtikas drošību, gatavojot dabā. Kas jāatceras un jāņem vērā, uzsākot pikniku sezonu, stāsta BENU Aptiekas farmaceiti Konstantīns Čerjomuhins un Liene Graudiņa.

Pārtikas drošība

Plānojot doties piknikā, ieteicams veidot sarakstu ar lietām, kuras nepieciešams paņemt līdzi, iesaka farmaceits K. Čerjomuhins. Veidojot sarakstu, iekļaujiet ēdienus, kurus plānojat gatavot. Ieteicams gatavot ēdienus, kuri ir gan vienkārši, gan garšīgi, gan veselīgi. Savukārt nav ieteicams lietot produktus, kas ātri sabojājas, piemēram, tos, kas satur majonēzi. Gan bērniem, gan pieaugušajiem kā lieliskas uzkodas kalpos dažādi dārzeņi un augļi. Taču, lai izvairītos no infekcijas un baktēriju slimībām, labāk ir tos nomazgāt jau mājās. Lai novērstu gaļas sabojāšanos, pirms došanās piknikā labāk to uzglabāt ledusskapī un, esot piknikā, neturēt to saulē. Savukārt, lai izvairītos no dehidrācijas, jāņem līdzi arī dažādi dzērieni – ūdens, augļu dzērieni vai sulas, ieteicams bez cukura piedevām.

Piknika aptieciņa

Atpūšoties pie dabas, var gadīties dažādas situācijas, kurās var būt nepieciešama aptieciņa un profilakses līdzekļi, lai pēc iespējas drošāk pavadītu laiku ar saviem mīļajiem pie dabas. K. Čerjomuhins un L. Graudiņa dalās padomos par to, ko vajadzētu iekļaut aptieciņā un ko darīt, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, dodoties piknikā.

  • Ņemiet līdzi pirmās palīdzības komplektu, kurā jāiekļauj vate, pārsējs, šķēres, līdzekļi brūču apstrādei, pretsāpju tabletes, tabletes vēderam un kuņģim, kā arī antibakteriālas salvetes un ziepes. Pirmās palīdzības komplekts noderēs ikvienā situācijā, atrodoties pie dabas, piemēram, savainojoties, nokrītot vai parādoties sāpēm. 
  • Izmantojiet aizsarglīdzekļus pret kukaiņiem un ērcēm. Aptiekās ir pieejami dažādi repelenti jeb līdzekļi aizsardzībai pret ērcēm un kukaiņiem. Repelentu veidi ir dažādi, un katrs var atrast sev piemērotāko, piemēram, ir pieejami šķidrumi, aerosoli, krēmi un emulsijas. Tāpat ir pieejami repelenti gan ar dabīgām sastāvdaļām, gan ar sintētiskām. Ir repelenti, kas jāuzklāj uz atklātām ādas vietām, bet ir tādi, kas lietojami tikai uz apģērba. Vienmēr pievērsiet uzmanību repelentu lietošanas instrukcijai! Dažus repelentus var lietot ilgstoši, taču citiem ir stingri ierobežojumi attiecībā uz lietošanas ilgumu un personas vecumu. Izvēloties līdzekļus bērniem, pārliecināties, ka tie ir paredzēti lietošanai arī bērniem atbilstošā vecumā. Arī mājdzīvniekiem ir pieejamas speciālas kakla siksnas, kas pasargās no ērcēm. Jums piemērotāko līdzekli izvēlēties palīdzēs farmaceits.
  • Valkājiet apģērbu, kas pēc iespējas vairāk aptver ķermeni. Tas ir īpaši svarīgi, apmeklējot parkus un meža teritorijas, kur ir visvairāk ērču. Apģērbam jābūt vieglam, gaišam un vienkāršam, lai vieglāk pamanītu ērces. Ķermeņa augšdaļai ieteicams valkāt drēbes ar garām piedurknēm un apkakli, kas piekļaujas tuvu kaklam. Apakšējai daļai priekšroka jādod biksēm, nevis šortiem. Cilvēki, kuri bieži atrodas pie dabas, mežos, var iegādāties tā saucamos pretencefalīta tērpus, kas palīdzēs aizsargāties no ērcēm.
  • Neaizmirstiet par saules aizsarglīdzekļu lietošanu, lai neapdegtu saulē. Ultravioletie (UV) stari iekļūst dažādos ādas slāņos un veicina oksidatīvo stresu, pigmentu veidošanos, paātrina ādas novecošanu un traucē daudzus citus ādas pašatjaunošanās mehānismus. Turklāt tie var arī izraisīt nelabvēlīgu ādas veidojumu rašanos, ieskaitot ādas vēzi. Pēc ilgstošākas atrašanās saulē āda var kļūt ļoti dehidrēta, sakairināta, apsārtusi un pat sāpīga. 

SPF veidi un pareiza lietošana

Lai pareizi izvēlētos saules aizsargkosmētiku un jums piemērotāko SPF aizsardzības līmeni, ir jāizvērtē vieta, kur atrodaties, gada laiks un arī ādas stāvoklis, skaidro farmaceite L. Graudiņa. Vasaras laikā viens no galvenajiem faktoriem saules aizsargkrēma izvēlē ir ādas fototips (cik gaiša vai tumša ir āda). Gaišu ādas tipu īpašniekiem ir ieteicams izvēlēties saules aizsargkrēmu ar SPF 50+, jo dabiski viņu āda nav gatava sevi aizsargāt no saules stariem un ātri apdeg. Savukārt tiem, kam no dabas ir tumšāka āda, arī vasaras laikā SPF 30 var būt pietiekams aizsargfaktors. Jāņem vērā, ka papildus ādas fototipam SPF stipruma pakāpes izvēli var ietekmēt kādi specifiski ādas stāvokļi. Bērnu ādas aizsardzībai būtu jāizvēlas aizsarglīdzekļi ar SPF 50+. Skaitlis pie SPF norāda tikai līdzekļa spēju pasargāt ādu no UVB stariem, kas veicina ādas apdegšanu, tādēļ pilnvērtīgākai ādas aizsardzībai ir jāpievērš uzmanība tam, vai līdzeklis pasargā ādu arī no UVA stariem, kas rada bojājumus ādas dziļākos slāņos.

Lai atrastu sev piemērotāko saules aizsarglīdzekli, ir jāsaprot, kāds ir jūsu ādas tips un stāvoklis, uzsver L. Graudiņa. Taukainas sejas ādas gadījumā jāizvēlas pēc iespējas vieglākas konsistences līdzekļi – želejkrēmi vai arī fluīdi. Savukārt sausai ādai tieši pretēji piemērotāki būs biezākas konsistences krēmi. Izvēloties SPF līdzekli ķermenim, papildus konsistencei jāņem vērā arī tāds faktors kā uzklāšanas veids, piemēram, vai līdzeklis ir sprejs vai krēms tūbiņā, tādējādi izvēloties sev ērtāko. Arī ķermeņa saules aizsargkrēmi ir pieejami dažādās konsistencēs, līdz ar to ir jāizvērtē ādas stāvoklis un vēlamais efekts, lai izvēlētos piemērotāko. Izvēloties SPF saturošo līdzekli sejai un ķermenim, dažkārt sanāk eksperimentēt un izmēģināt dažādus veidus, lai saprastu, kāda konsistence un uzklāšanas veids patīk un der tieši jums. Atcerieties – tiem, kam ir ļoti jutīga, alerģiska āda, kā arī grūtniecēm un zīdaiņiem, jāizvēlas līdzekļi, kas satur minerālos jeb fizikālos saules aizsargfiltrus.

Lai saules aizsarglīdzekļu iedarbība būtu efektīva, tie ir jālieto pareizi: 

  • saules aizsargkosmētika ir jāuzklāj aptuveni 20 minūtes pirms došanās ārā; 
  • ilgstoši atrodoties saulē, aizsargkrēms jāatjauno ik pēc 2–3 stundām un saules aizsarglīdzeklis ir jāatjauno arī pēc peldes vai intensīvas svīšanas, jo, lai arī līdzeklis var būt ūdensnoturīgs, tomēr tas ar laiku noskalojas;
  • uzklājot saules aizsarglīdzekli, nevajag aizmirst arī par tā uzklāšanu uz ausīm;
  • UV stari tiek cauri arī mākoņiem, tāpēc arī dienās, kad debesis ir apmākušās, ir jālieto saules aizsarglīdzekļi;
  • ja tomēr ir sanācis saulē apdegt, vēlams izvēlēties dekspantenolu saturošas putas vai alvejas gelu, kas palīdzēs ādu ātrāk nomierināt un intensīvi to reģenerēs.

Lai drošs piknika sezonas sākums!

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.