8.2 C
Rīga
piektdien, jūnijs 2, 2023

Muzeju nakts Bauskas pilī “Spiritus, Aminus, Corpus”

Bauskas pils muzejs 13/05/2023 12:55
 

13. maijā norisināsies akcija “Eiropas muzeju nakts”. Šogad Muzeju naktij dota tēma “Radīšana”. Bauskas pils sagatavojis muzeju nakts programmu “Spiritus, Aminus, Corpus” (gars, dvēsele, ķermenis) – kas ir dzīves trīsvienība. Tā sevī ietver ne vien radīšanu un atklāsmes, bet arī atjaunošanu, dzīves uzlabošanu un dažādu lietu atjautīgu pārveidošanu. 

No plkst. 19:00 apskatei būs atvērtas Bauskas pils interjeru ekspozīcijas un izstāde “Bauskas pils – militārs nocietinājums”. Interesenti līdz plkst. 22:00, varēs aplūkot Livonijas ordeņa pilsdrupas un uzkāpt centrālajā tornī. Ieeja pilī tiks slēgta plkst.22:00, lai skatītāji varētu pulcēties Livonijas ordeņpils pagalmā, kur izrādīs performanci “Filozofu akmens radīšana”. Mūsdienās vēl joprojām nav atklāts Filozofu akmens, tādēļ performances ietvaros būs iespēja vērot mēģinājumus radīt filozofu akmeni. Vai mēģinājumi būs veiksmīgi?

Filozofu akmens ir noslēpumaina viela, kas pēc alķīmiķu domām ir spējīga parastos metālus pārvērst zeltā vai sudrabā. Filozofu akmens tiek sauksts arī par dzīvības eliksīru, kas spētu dot cilvēkam nemirstību vai mūžīgo jaunību. Pastāv dažādas teorijas kāds tas varētu izskatīties, kā arī kas tas īsti ir. Tomēr visus vieno viens – tas ir kāds īpašs neatklāts elements, no kura visi pārējie elementi – zeme, uguns, ūdens, gaiss – ir vienkārši atvasinātas formas. Piemēram, viduslaikos musulmaņu alķīmiķis Gebers (latīniski) izvīrzīja teoriju, ka šī “īpašā viela” varētu būt kā sauss sarkans pulveris (sarkanais sērs), kas izgatavots no maģiskā filozofu akmens.

Pastāv uzskats, ka Hermes Trismegists atklājis filozofu akmeni, taču recepti atstājis šifrētā veidā, ko pēcāk alķīmiķi mēģinājuši atšifrēt eksperimentējot, veicot daudz nozīmīgu atklājumu zinātnes jomās, piemēram, 17.gs. pirmajā pusē atklājot fosforu.

Programma:

19:00 – 22:00 Apmeklētāju apskatei atvērtas Bauskas pils interjeru ekspozīcijas un izstāde “Bauskas pils – militārs nocietinājums”

19:00 – 22:00 Dažādās pils vietās: 16.gs. skaistuma kopšanas paņēmienu izzināšana;
dzīves kvalitātei un ilgmūžībai – maģiski eliksīri un dziedinošas ziedes;
satikšanās ar hercogu un viņa izklaidētājiem – kurš būs prasmīgākais no visiem?

19:00 – 22:00 Centrālā torņa ar skatu laukumu un Livonijas ordeņa pilsdrupu apskate 

22:10 Performance “Filozofu akmens radīšana” Livonijas ordeņa pils pagalmā

Eiropas „Muzeju nakts” ir starptautisks muzeju pasākums, kas kopš 2005. gada ik pavasari notiek daudzās Eiropas valstīs. Akcijas iniciators un koordinators ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija. Informācija par akciju Eiropas valstīs ir atrodama vietnē www.nuitdesmusees.culture.fr.

Akciju „Muzeju nakts” Latvijā koordinē Kultūras ministrija sadarbībā ar biedrību „Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālā komiteja”. Par „Muzeju nakts” aktivitātēm Latvijā vēsta www.muzeju-nakts.lv. Latvijas muzeji šajā pasākumā iesaistās jau 19. reizi.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here