Mājas kaķu dzīves ilgums ir manāmi lielāks, nekā to, kas dzīvo brīvā dabā. Ja „mežonīši” dzīvo vidēji 5-7 gadus, tad mājas kaķa vidējais mūža garums ir 12-14 gadi. Pie dažādiem apstākļiem viņu dzīves garums var būt no 8 līdz 25 gadiem. Cik ilgi dzīvos tavs kaķis, lielā mērā ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Arī no tevis.

Kā kaķa mūža garumu ietekmē šķirne un iedzimtība?

Valda uzskats, ka šķirnes kaķi dzīvo ilgāk, nekā bezšķirnes, taču tas nav viennozīmīgi teikts. Ir jāņem vērā šķirnes īpašības, kuras dažkārt var kļūt par iemeslu dažādām saslimšanām. Tāpēc šķirnes kaķi ir jāizvēlas pie sertificētiem audzētājiem, kuri pārzina kaķa dzimtu, raksta portāls „Lifehacker”. Piemēram, pie normāliem dzīves apstākļiem un dzimtas vēstures, persiešu kaķi dzīvo pat līdz 20 gadiem, bet siāmas kaķi – līdz 30. Taču nedrīkst aizmirst, ka ikviens gadījums ir individuāls. 

Ko es varu darīt, lai pagarinātu sava mīluļa mūžu?

Seko līdzi mīluļa pašsajūtai

Pamanīji apetītes zudumu, panīkumu, izdalījumus no acīm vai jebko citu, kas nešķiet normāli? Tad vērsies pie vētārsta. Jebkura slimība atņem kaķim spēkus un dzīvības enerģiju.

Dažkārt vizīti pie ārsta jāieplāno arī bez īpaša iemesla. Tā tu varēsi pārliecināties, ka viss ir kārtībā vai atklāt kādu slimību. Vetārsts arī palīdzēs izvēlēties pareizo barību, atbilstošu kaķa vecumam, fiziskajām spējām un kopējam veselības stāvoklim.

Nodrošini fiziskās aktivitātes

Izdomā spēles, liec kustēties. Mīluļiem, kuri laiku pavada tikai uz dīvāna, dzīves ilgums samazinās.

Neļauj kaķim staigāt apkārt bez uzraudzības

Mājas kaķis ārā var sastapties ar citiem kaķiem vai suņiem, pakļūt zem auto riteņiem, iegūt kādas slimības un pat saindēties. Iepazīšanās ar ārpasauli kaķim var būt liels stress, un tas negatīvi iespaidos viņa veselību.

Sterilizē/ kastrē savu mīluli

Sterilizēti/ kastrēti kaķi dzīvo vidēji 2-3 gadus ilgāk, nekā tie, kam šī procedūra netiek veikta. Īpaši svarīgi tas ir kaķenēm. Grūtniecība un dzemdības ir liela slodze. Pie tam, sterilizācija pasargā no daudzām saslimšanām un stresiem, ļaujot dzīvot mierīgu dzīvi.

Pareizi izvēlies barību

Sabalansēts uzturs paildzinās tava mīluļa mūžu, kā arī pasargās no aptaukošanās, alerģijām, nieru mazspējas un citām problēmām. Barot kaķi vajadzētu trīs reizes dienā, bet ir jālūko, lai viņš nepārēstos. Kvalitatīva sausā barība ir pietiekami sabalansēta, lai nodrošinātu mīluli ar visām viņam nepieciešamajām vielām.

Veltī laiku un dāvā mīlestību

Kaķi, ar kuriem saimnieki pavada laiku un par kuriem rūpējas, ikdienā jūtas daudz labāk. Uzmanības trūkums, vienaldzība vai regulāra sodīšana var raisīt dzīvniekā stresu un saīsināt viņa mūžu.

Atceries, tava kaķa dzīvība ir tavās rokās. Dāvā viņam mīlestību un rūpes, un viņš būs tavs sabiedrotais ilgus gadus!

 

Autors: Dieviete.lv

 
Komentāri: 5
 1. Anonīms 2 gadi ago

  Mans mājas mīlulītis nodzīvoja 19 gadi un 4mēn. Es viņu ļoti mīlēju un loloju.Bieži viņš bija mājās viens,jo man bija maiņu darbs

 2. mārīteM 2 gadi ago

  ..sēdies klēpītī biežāk, minciņ…

 3. ilgdzivotaja 2 gadi ago

  Kakene pie maniem vecakiem ari nodzivoja gandriz 20 gadus, bija ista majas kakene. Man un manam kungam ir runcis, augusta bus 3 gadi

 4. ome 1 gads ago

  man kaķītis nodzīvoja 21 gadu

 5. . 7 mēneši ago

  .

Atstāt komentāru

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, info@dieviete.lv 2020

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?