5 C
Rīga
ceturtdien, novembris 26, 2020

Dāvja Sīmaņa spēlfilmai “Tēvs Nakts” 12 Lielā Kristapa nominācijas

 

Spēlfilma “Tēvs Nakts”, kas pirmizrādi piedzīvos 25. oktobrī “Kino Citadele”, kļuvusi par nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti 12 kategorijās, tostarp arī Labākā pilnmetrāžas filma, Labākais režisors, Labākais aktieris.  

“Tēvs Nakts” ir viena no 16 filmām, kas tapusi programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, un tā stāsta par latvieti Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba vairāk nekā 50 cilvēku.

Galveno – Žaņa Lipkes – lomu atveido Artūrs Skrastiņš, kurš nominēts balvai “Lielais Kristaps” kā labākais aktieris. Žaņa sievu Johannu atveido Ilze Blauberga, kas nominēta Lielajam Kristapam kā labākā aktrise otrā plāna lomā. Filmas režisors Dāvis Sīmanis nominēts kategorijā “Labākais spēlfilmas režisors”, kopā ar Matīsu Gricmani kategorijā “Labākais scenārists” un kopā ar Andri Grantu – “Labākais montāžas režisors”.
Andrejs Rudzāts par darbu filmā “Tēvs Nakts” nominēts kategorijā “Labākais spēlfilmas operators”, Kristīne Jurjāne – “Labākais mākslinieks” un “Labākais kostīmu mākslinieks”, savukārt Sarmīte Balode nominēta kategorijā “Labākais grima mākslinieks”. Edgars Rubenis nominēts Lielajam Kristapam kā labākais komponists un Vladimirs Golovņickis – kā labākais skaņu režisors.

 

“Man ir patiess prieks, ka manu kolēģu darbs dažādās tā izpausmēs ir atzinīgi novērtēts. Komanda, kas strādājusi pie filmas, ir bijusi vienota un cieši saistīta kā idejās, tā arī darbos, un šīs nominācijas ir pierādījums katra filmā iesaistītā profesionāļa darba augstajai kvalitātei. Jebkuram režisoram ir svarīga gan starptautiska, gan arī nacionāla atzinība. Protams, šis novērtējums man ir ārkārtīgi nozīmīgs, man ir būtiski sastapties ar savu nacionālo skatītāju,” pauž filmas režisors Dāvis Sīmanis.

 

Pirmie skatītāji ar filmu iepazīsies jau 18. oktobrī, kad tā atklās Rīgas Starptautisko kino festivālu (Riga IFF). Savukārt pēc pirmizrādes 25. oktobrī tā tiks demonstrēta uz lielajiem ekrāniem visā Latvijā. Filmas radošā grupa plāno tikties arī ar skatītājiem īpašos reģionālajos seansos. 27. oktobrī plkst. 15.00 filma būs skatāma Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”. Cēsu pilsētas iedzīvotājus un viesus filma un “Tēvs Nakts” radošā grupa gaidīs 28. oktobrī plkst. 17.00. 29. oktobrī plkst. 18.30 īpašais seanss notiks Ventspils kinoteātrī “Rio”, bet 31. oktobrī plkst. 18.30 filmas komanda reģionālo tūri noslēgs Liepājā, koncertzālē “Lielais Dzintars”. Plašāka informācija par filmu un tās seansiem meklējama “Tēvs Nakts” mājaslapā.

 

Filma veidota studijā “Mistrus Media”, kas strādājusi arī pie Viestura Kairiša filmas “Melānijas hronika”, ko Latvijā noskatījās vairāk nekā 80 000 skatītāju. Filmas radošajā komandā ietilpst režisors Dāvis Sīmanis, kurš scenāriju veidojis kopā ar Matīsu Gricmani, producenti Gints Grūbe, Antra Gaile un Inese Boka-Grūbe, māksliniece Kristīne Jurjāne, operators Andrejs Rudzāts, montāžas režisors Andris Grants un grima māksliniece Sarmīte Balode. Galvenās lomas filmā atveido Artūrs Skrastiņš (Žanis Lipke), Ilze Blauberga (Johanna Lipke), Matīss Kipļuks (Lipkes dēls Zigis), Mihails Karasikovs, Milena Gulbe, Toms Treinis un Štefens Šoimans (Steffen Scheumann).

 

Par režisoru Dāvi Sīmani

Dzimis izcilā latviešu kinooperatora Dāvja Sīmaņa ģimenē, no 17 gadu vecuma strādājis filmu uzņemšanas laukumos kā operatora asistents, vēlāk bijis pieprasīts un atzīts montāžas režisors, rakstījis analītiskus un filozofiskus apcerējumus par kino žurnālos “Rīgas Laiks”, “Studija”. Bakalaura (2003) un maģistra (2005) grādu ieguvis Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, mākslas zinātņu doktora grāds (2014) iegūts Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA). Sīmanis lasa lekcijas LKA un Ālto universitātē Helsinkos, piedalās kinolektorijos, strādājis vairāku festivālu žūrijās.

  1. gadā debitējis kinorežijā, par dokumentālo īsfilmu “Versija. LNO” saņemot Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” balvu “Labākā debija”. Līdz šim uzņēmis piecas dokumentālās filmas un dokumentālā materiālā balstītu inscenējumu “Escaping Riga” (2014), visas filmas atzinīgi novērtētas Latvijā un pasaules festivālos. Pilnmetrāžas spēlfilmas režijā debitējis ar filmu “Pelnu sanatorija”, kas pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada janvārī.

 

Par studiju “Mistrus Media”

Studijā uzņemtas vairāk nekā 10 dokumentālās filmas un trīs spēlfilmas, studija strādā ar servisa projektiem un kopražojumiem Latvijā un pasaulē. Vairākas no “Mistrus Media” dokumentālajām filmām izpelnījušās starptautisku rezonansi un balvas atzītos festivālos, demonstrētas vairākās Eiropas televīzijās.

  1. gadā pirmizrādi piedzīvoja un 2017. gadā Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” ieguva studijas “Mistrus Media” pirmā pilnmetrāžas spēlfilma “Melānijas hronika” (režisors Viesturs Kairišs), 2018. gada sākumā skatītāju atzinību izpelnījās studijā veidotā Ivara Selecka dokumentālā filma “Turpinājums”. Novembrī pie skatītājiem nonāks arī Ginta Grūbes dokumentālā filma “Lustrum” par VDK atstātā mantojuma problēmām Latvijā.

 

Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais Kino centrs, ES programma “Radošā Eiropa MEDIA”. Galvenie informatīvie atbalstītāji ir portāls “Delfi”, laikraksts “Latvijas Avīze”, žurnāls “Ievas Stāsti” un Latvijas Televīzija. Filmas atbalstītāju vidū ir arī Konrāda Adenauera fonds, JCDecaux Latvija, Žaņa Lipkes memoriāls, Dailes teātris un komunikācijas vadības aģentūra “Deep White”.

06.10.2018.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!