1 C
Rīga
svētdien, maijs 9, 2021

Jauna kārtība: Latvija ieviesīs Eiropas Savienības (ES) Digitālo zaļo sertifikātu!

Nozare.lv 14/04/2021
 

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti šodien lēma atbalstīt Latvijas nacionālo pozīciju Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par digitālo zaļo sertifikātu, kā arī lēma ieviest dažas korekcijas.

Komisijas deputāti šodien izskatīja parlamentārieša Riharda Kola (NA) izteikto priekšlikumu, nosakot, ka Latvijas pirmajā pozīcijā tiks ierakstīts, ka Latvija uzskata, ka zaļā sertifikāta ieviešana ir īstenojama brīdī, kad kopējais vakcinēto personu skaits Eiropas Savienībā būs virs 70%.

Tika pieprasīts balsojums, taču par šo deputātiem neizdevās pieņemt lēmumu, jo septiņi deputāti balsoja “par”, seši “pret” un viens parlamentārietis balsojumā atturējās.

Vienlaikus deputāti Latvijas pozīcijā lēma ierakstīt, ka Latvija uzsver nepieciešamību dalībvalstīm saglabāt iespēju nacionālā līmenī noteikt papildu prasības par ceļotāja ierobežojumiem, par pamatu ņemot citu valstu saslimstības rādītājus, tos nesaskaņojot ar Eiropas Komisiju.

Komisijā deputāte Jūlija Stepaņenko (Likums un kārtība) teica, ka nevar atbalstīt “cilvēku šķirošanu”, tāpēc nevar atbalstīt šo pozīciju.

Savukārt eiroparlamentāriete Inese Vaidere (JV) iebilda pret nosaukumu – digitālais zaļais sertifikāts, sakot, ka tam vajadzētu mainīt nosaukumu, lai tas nerezonē ar “zaļo koridoru” un Eiropā uzņemto “zaļo kursu”. Viens no variantiem, ko piedāvāja politiķe bija saukt to par Covid-19 sertifikātu.

LETA jau ziņoja, ka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) paudis atbalstu pēc iespējas ātrākai Eiropas regulējuma izstrādei saistībā ar digitālo zaļo sertifikātu.

Ministrs atzīmēja, ka esam ieinteresēti, lai pēc iespējas ātrāk atsāktos normāla aktivitāte, piemēram, tūrisma jomā, atjaunotos darījumu braucieni. Rinkēvičs pieļāva, ka tie, kuri patlaban atrodas darba darīšanās ārpus valsts, labi zina, ko tas nozīmē un cik tas ir sarežģīti, tāpēc ministrs pauda absolūtu atbalstu, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pieņemts Eiropas regulējums. Rinkēvičs vērsa uzmanību, ka patlaban Veselības ministrija izstrādā Latvijas nacionālo pozīciju

Arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) pagājušajā nedēļā informēja, ka Latvija gatavo tehnisko risinājumu tā dēvētā zaļā sertifikāta ieviešanai, kas tostarp atļautu ceļot pret Covid-19 vakcinētiem vai šo slimību izslimojušiem.

Pavļuts stāstīja, ka patlaban ES tiek izstrādāta sistēma, kādā veidā cilvēks varētu pierādīt, ka viņš ir vai nu izslimojis Covid-19, vai arī ir vakcinējies pret šo vīrusu, vai arī persona ir ieguvusi negatīvu Covid-19 testu, kas ir svarīgi nosacījumi, lai persona varētu pārvietos gan iekšzemē, gan ārzemēs.

Digitālā zaļā sertifikāta ietvars ļaus izdot šo sertifikātu papīra vai digitālā formā (atbilstoši pieprasījumam), verificēt un akceptēt jebkuru no trīs veidu sertifikātiem: 

  • vakcinācijas sertifikāts, kas apliecina, ka sertifikāta turētājs ir vakcinēts pret Covid-19; 
  • testēšanas sertifikāts, kurā norādīts sertifikāta turētāja saņemtais rezultāts un datums, kurā veikts Covid-19 tests; 
  • pārslimošanas sertifikāts, kas apliecina, ka sertifikāta turētājs saskaņā ar pozitīvu Covid-19 testu ir pārslimojis SARS-CoV-2 infekciju.

Plānots, ka Latvijā Digitālā zaļā sertifikāta ieviešanu nodrošinās Nacionālais veselības dienests sadarbībā ar kompetentām iestādēm. Sertifikāta ieviešana Latvijā paredzēta līdz šā gada  jūnija vidum.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!