2 C
Rīga
sestdien, novembris 27, 2021

Desmit lietas, ko varam mācīties no veiksmīgu bērnu vecākiem

 

Father pushing his daughters on swing in a park. by Jozef Polc on 500px.com

Pētījumi rāda: vecāki, kuri izaudzina veiksmīgus bērnus, dara vairākas lietas savādāk!

Bērniem grūti saprast, kā viņiem izskatās panākumi posmā, kad viņi aug, bet vecāki, kuri audzina bērnus, kas ir laimīgi, veselīgi un neatkarīgi, dara šīs desmit lietas savādāk nekā citi vecāki.

Kā atrast līdzsvaru starp bērnu veidošanu un ļaušanu viņiem izveidoties pašiem? Iespējams, palīdzēs šie ieteikumi!

1. Ļaujiet viņiem izgāzties

Neatlaidība ir tas, ko iemāca vecāki, kad izaudzina veiksmīgus bērnus. Viņi ļauj tiem izgāzties mazās lietās, nesteidzoties glābt viņus. Svarīgi iemācīties piecelties pēc kritiena, jo tas veicina apņēmību turpināt iesākto.

2. Iemāciet pateicības nozīmi

Pavadiet laiku ar tiem, kuriem ir mazāk, kuri ir zaudējuši, vai kuri cīnās ar kaut ko, kas ir vairāk nekā jūsu bērniem jātiek galā viņu jaunajās dzīvēs. Redzot, ka viņi tiek apgādāti ar ko vairāk nekā ir citiem, sniedz vērtīgu dzīves mācību par pateicību un pazemību.

3.Iemāciet viņiem būt viņu pašu labākajiem draugiem

Jūs ne vienmēr būsiet blakus, lai mierinātu bērnus, kad viņi jutīsies vientuļi. Bērni, kuri neiemācās paļauties tikai uz citiem cilvēkiem, ir neatkarīgāki un ir lielāka iespēja, ka viņi būs veiksmīgi.

4.Iemāciet viņiem smaga darba vērtību

Pienākumi un mazi darbiņi mājas dzīvē bērniem ir kaut kas līdzvērtīgs pieaugušo darbam, un kabatas nauda ir līdzvērtīga algai. Princips “nestrādā – nesaņem algu”, nozīmē, ka iemācīsi sekas par uzvedību, kas “lielajā pasaulē” viņiem labi noderēs.

5.Neļaujiet viņiem samierināties ar minimumu, ja zini, ka viņi ir spējīgi uz ko vairāk

Pētnieki no Minesotas Universitātes un Maiami Medicīnas universitātes aplūkoja vecākus, kuri iemāca kompetenci un izturību saviem bērniem, lai palīdzētu viņiem būt veiksmīgiem. Mēs varam teikt, ka bērns, kurš ir izaudzināts par kompetentu cilvēku, spēj veiksmīgi pielāgoties pārmaiņām, piemēram, kad skolas darbi kļūst grūtāki vai arī viņiem ir jāatrod jauni draugi sakarā ar pārvākšanos. Raksta sākumā jau pieminējām nepieciešamību trenēt izturību, lai pārvarētu izgāšanos.

Pētnieki atklāja, ka bērni ātri apgūst zināšanas un mācoties mainās gan smadzeņu struktūra, gan funkcionalitāte. Veiksmīgu audzināšanu saņēmušiem bērniem, kā liecināja pētījums, raksturīgas šādas īpašības.

* Laba intelektuālā funkcionalitāte
* Harizmātiski, sociāli, komunikabli
* Pašpietiekami, pašpārliecināti
* Talantīgi
* Paļāvīgi
* Tuvas attiecības ar vecākiem
* Sociālekonomiskas priekšrocības
* Saikne ar paplašinātu atbalstošu ģimeņu tīklu
* Saiknes ar sabiedriskiem pieaugušajiem ārpus ģimenes loka
* Saiknes ar sabiedriskām organizācijām
* Labu skolu apmeklēšana

6.Slavē viņu pūles, nevis rezultātus

Pētījumā atklāts, kā vecāki izaudzināja veiksmīgus bērnus, balstoties uz viņu akadēmisko sniegumu, un atklāja, ka ir pieci ģimenes un mājas vides faktori, kuri ietekmē studenta sasniegumus skolā un viņu akadēmisko sniegumu. Šie pieci faktori ir:

* Vecāku cerības un piedāvājumi
* Mācīšanās struktūra
* Mājas vides ietekme
* Disciplīna
* Vecāku iesaistīšanās

To vecāku bērni, kuri dara šīs lietas savādāk, atbilst skolas prasībām, bet ne obligāti koncentrējas tikai uz atzīmēm. Pūļu daudzums, kuras katrs students ieliek savā darbā, var būt atšķirīgs, balstoties uz intelektu, tāpēc slavējiet viņu pūles, balstoties uz savām zināšanām par viņu prasmju līmeni.

7.Palīdziet viņiem atrast identitāti, kas atšķiras no jums pašiem un viņu vienaudžiem

Viena no vecāku pamatfunkcijām ir izaudzināt neatkarīgus jaunus cilvēkus. Rezultātā jūs ļausiet viņiem būt pilnīgi savādākiem nekā esat jūs. Vecāki, kuri izaudzina veiksmīgus bērnus, ļauj saviem bērniem veidot atšķirīgu personību no savējās jau agri viņu attīstībā, un viņi ciena šīs atšķirības.

8.Iemāciet laipnību, cieņu un manieres

Šīs trīs īpašības, visticamāk, vairāk nekā citas, kuras viņi iemācīsies, palīdzēs jūsu bērniem būt veiksmīgiem dzīvē.

9.Iemāciet godīgumu un pastāvīgumu

Mēs visi mēdzam samelot, bet bērni iemācās par melošanu, kad viņi ir viegli ievainojamā vecumā. Viņi redz, ka meli var palīdzēt izvairīties no soda, tāpēc meliem ir sava veida “iebūvētā” atlīdzība. Ar laiku ikviens vecāks sastopas ar bērnam meliem. Kad tu viņus pieķer, norādi, kas notiek tad, kad viņi melo, līdz pat tam, kā tas ietekmē citu cilvēku dzīves, nevis koncentrējies uz sodu vai pierādījumiem.

10. Iemāciet viņiem pastāvēt par sevi un citiem

Bērniem jāiemāca, kā reaģēt uz nepareizu attieksmi vai rīcību, kad vecāku nav blakus – tas palīdzēs viņiem būt veiksmīgiem daudzos veidos.

Palīdzēt viņiem nostāties pret cilvēkiem, kad viņu tiesības tiek aizskartas, nozīmē izaudzināt veiksmīgus cilvēkus veselīgajai sabiedrības daļai, kuri strādā kopā kopēja mērķa vārdā. Bērni, kuri ne tikai neļauj sevi apcelt, bet neapceļ arī citus, ir taisnīgi un labi bērni, kurus tālredzīgi vecāki audzina kā veiksmīgus cilvēkus.

Avots:La.lv

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!