14.3 C
Rīga
svētdien, septembris 24, 2023

9 kaitīgi produkti, kurus nezinot dodam saviem bērniem!

 

Daudzi bērni jau no agra vecuma uzturā lieto pārtiku, kurā ir liels cukura un tauku daudzums. Tas ir iemesls, kādēļ garšu receptoru jūtīgums samazinās. Līdz ar to viņiem ir maza interese par uzturvielām bagātu ēdienu.

Zemāk ir uzskaitīti daži pārtikas produkti, ko ikdienā mēdzam dot saviem bērniem, neaizdomājoties, ka tur nekā vērtīga nav vai, ja ir, tad ļoti maz.

 

1. Sula paciņās. Tā bērnus uzrunā. Ērtās, košās paciņās, ar iemīlotāko multiplikācijas tēlu varoņiem uz tās. Ar to šādas sulas vērtība arī beidzas. Vienas sulas paciņā ir 5-6 tējkarotes cukura, ko bērns uzņem salīdzinoši īsā laikā. Amerikas pediatru akadēmijas eksperi iesaka nevis dzert šādu sulu, bet tā vietā apēst augli. Tādā veidā tur esošais cukurs bērna organismā uzskūsies pamazām, nenodarot ļaunumu endokrīnajai sistēmai. Labāk dodiet bērnam svaigi spiestu sulu vai smūtiju.

2. Mannas biezputra. Šajā maltītē nav nekā enerģētiski vērtīga, kā vien ogļhidrāti. Pēc apstrādes mannā nepaliek ne vitamīni, ne mikroelementi, kas nepieciešami augošam organismam un pareizai bērna attīstībai. Tas ir kalorijām bagāts ēdiens, kuru nevajadzētu dot bērniem. Tā vietā piedāvājiet atvasēm griķu, auzu ārslu, piecgraudu vai prosas putru.

3. Jogurts. Lai nopirktu bērnam veselīgu jogurtu, ir jālasa tā sastāvs. Pirmkārt, izvairieties no tiem jogurtiem, kas veikalos stāv plauktos, nevis aukstuma vitrīnā. Otrkārt, saldināto jogurtu vietā piedāvājiet bērnam dabīgu beztauku jogurtu. Jogurti, kuros ir dažādas piedevas, ir bagāti ar cukuru, taukiem un kalorijām, kas palielina svaru. Tāpat pastāv risks saslimt ar cukura diabētu.

4. Brokastu pārslas. Lai gan reklāmās šī maltīte tiek reklamēta kā bagāta ar bērna organismam nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, tomēr patiesībā tā nav. Toties cukura gan tur netrūkst. Izrādās, ka drīz vien pēc brokastu pārslu porcijas notiesāšanas bērns atkal jutīsies izsalcis. Lieliska alternatīva brokastu pārslām ir putra. Pievienojot tai nedaudz ogas, augļus un riekstus, tā kļūs bērna garšu kārpiņām pievilcīgāka.

5. Biezpiena sieriņi ar glazūru. Šajā produktā ir ļoti daudz cukura, taču aromatizētāju un garšas pastiprinātāju dēļ biezpiena kvalitāte praktiski nav nosakāma. Tāpat sieriņos ir dažādi konservanti un citas lietas, kas ir kaitīgas gan bērna, gan pieaugušā organismam.

6.Medus. Šo produktu nedrīkst dot bērniem, kas ir  jaunāki par 2 gadiem. Tas ir saistīts gan ar alerģijas risku, gan medū esošajām baktērijām, kas var izraisīt zīdaiņu botulismu. Tas rodas uzņemot inficētu pārtiku, kā rezultātā gremošanas traktā attīstās C. botulinum sporu izdalītais toksīns. 

7. Vīnogas. Tajās ir bērnam nepieciešamie vitamīni un minerālvielas. Tomēr ir kāds iemesls, kādēļ tās nevajadzētu dot bērniem. Vīnoga ir liela, apaļa un mēdz būt slidena – bērns var ar to aizrīties. Diemžēl tas var beigties letāli. Tāpat vīnogas ir smags produkts gemošanas sistēmai, it īpaši bērnu. Mazulim līdz 2 gadu vecumam labāk mieloties ar banānu.

8. Bērnu multivitamīni. Šī tēma ir visai delikāta. Vecākie bieži vien paļaujas uz savām zināšanām un sajūtām par to, kas būtu nepieciešams bērnam. Bet patiesībā būtu jākonsultējas ar ārstu. Lai arī multivitamīni izskatās tik mīlīgi zvēriņu formā, tomēr bērnam būtu jāsaņem tie vitamīni, kas nepieciešami tieši viņam. Un to var nozīmēt tikai ārsts. Ja bērns lieto pareizu uzturu, tad visus nepieciešamos vitamīnus ir iespējams uzņemt tikai ar ēdienu.

9. Piena kokteilis. Ja vecākiem būtu jāizvēlas starp piena kokteili un gāzēta, saldināta dzēriena glāzi, lielākā daļa noteikti dotu priekšroku pirmajam. Tomēr izrādās, ka piena kokteilis nemaz tik nekaitīgs nav. Tajā ir daudz cukura un tauku. Šāds saldais kokteilis var novest pie sirds un asinsvadu slimībām. Šis dzēriens ir kaitīgs ne tikai bērniem,bet arī pieaugušajiem.

 

Pilnībā aizliegt cukura lietošanu nav nepieciešams. Taču ierobežot to vajag. Bērniem vajag iemācīt, ka saldumi nav pamatēdiens, bet gan saldēdiens. Turklāt, jo agrāk mazos pieradinās pie veselīgas pārtikas, jo lielāka iespēja, ka arī nākotnē viņi ievēros pareizas ēšanas principus.

 

Raksts sagatavots, izmantojot ārzemju avotus. Autors: Dieviete.lv

 

3 KOMENTĀRI

  1. Nez kāpēc daži vecāki paši šos draņķus ēd daudz retāk nekā bērni vai neēd nemaz, bet bērniem pērk! Lai paši pamēģina katru dienu tos lietot.
    Diemžēl bieži vien neveselīgais ‘našķis’ ir lētāks. Arī tāpēc daži vecāki tos pērk.

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here