15.8 C
Rīga
otrdien, jūnijs 6, 2023

Vai Lielais Ķīnas mūris ir redzams no Mēness? – atšifrējam 10 izplatītus mītus

 

sieviete-kalni

Ķīnas mūris ir saskatāms no Mēness, Nīlas krokodili dzīvo Nīlā un Anglijā līst īpaši bieži. – šos un citus mītus, kas saistīti ar ceļošanu, apgāž pierādījumi un zinātne.

1. Lielākā pasaules piramīda atrodas Ēģiptē

Gīzas kompleksa trīs piramīdas Ēģiptē nebūt nav lielākās pasaulē, kā varētu iedomāties. Pasaules lielākā piramīda ir Holula piramīda Meksikā, netālu no galvaspilsētas Mehiko. Tās sānu skaldnes ir 425 metrus garas un līdz ar to Holula piramīda aizņem lielāku platību nekā Heopsa piramīda Ēģiptē, kuras sānu skaldnes ir tikai 230 metrus garas. Tomēr Heopsa piramīda ir augstāka – tā sasniedz 137 metru augstumu, kamēr Holulu piramīda – 65 metrus.

2. Lielais Ķīnas mūris ir redzams no Mēness

6000 kilometrus garais Ķīnas mūris gan ir lielākā būve uz mūsu planētas, taču ne tik liela, lai būtu saredzama no Mēness, kas atrodas 380`000 kilometru attālumā no Zemes. NASA ar teleobjektīvu fotografējusi mūri no kosmosa stacijas ISS, kas atrodas 350 km augstumā, un šajos attēlos Ķīnas mūris patiesi redzams līnijas veidā. Ar neapbruņotu aci šādā attālumā mūri ieraudzīt nav iespējams.

3. Pizas tornis ir šķībākā ēka pasaulē

Itālijas pilsētas Pizas tornis, iespējams, ir slavenākā šķībā ēka pasaulē, bet noteikti ne šķībākā! Šo titulu Pizas tornim pirms dažiem gadiem atņēma baznīcas tornis Vācijā – Austrumfrīzijas pilsētiņas Sūrhūzenas (Suurhuusen) baznīcas tornis ir sasvēries par 5,19 grādiem, bet Pizas tornis – ”tikai” par četriem.

4. Eskimosi dzīvo iglās

Iglas nav eskimosu dzīvojamās mājas, kā tas nereti tiek apgalvots. Apaļās sniega un ledus būves ir īslaicīgas uzturēšanās vietas, ko inuīti būvēja, piemēram, medību vai pārceļojumu laikā. Jau senie Arktikas iedzīvotāji dzīvoja teltīs, ko cēla no zariem un ādām.

5. Nāves jūra ir sāļākā ūdenstilpe pasaulē

Gulēt ūdenī un negrimt – ar šo fenomenu ir slavena Nāves jūra un tās ūdens, kas satur 33 procentus sāls. Tomēr pasaulē ir ūdenstilpes, kur ūdens ir vēl sāļāks, piemēram, Asala ezers Džibuti (Āfrikā) – 34,8 procenti sāls. Taču vissāļākais ūdens pasaulē – sāls saturs pāri par 40 procentiem – ir Dona Huana ezerā Antarktīdā.

6. Nīlas krokodili dzīvo Nīlā

Bērnu dziesmiņās nereti „krokodili dzīvo Nīlā” – bet tikai tāpēc, ka veidojas skaista atskaņa. Laiki, kad Nīlā dzīvoja krokodili, diemžēl ir pagājis, un tagad šie reptiļi sastopami gandrīz visur Āfrikā, bet tikai ne Nīlā.

7. Visvairāk tiltu ir Venēcijā

Šāds iespaids patiešām var rasties, ja kājām dodaties pastaigā pa lagūnas pilsētu gar tās neskaitāmajiem kanāliem ielu vietā. Tomēr saskaņā ar Ginesa rekordu grāmatu visvairāk tiltu ir Vācijas ostas pilsētā Hamburgā – 2123 tilti, kas ir vairāk nekā Venēcijā (398) un Amsterdamā (1281) kopā.

8. Satiksme par kreiso ceļa pusi ir tikai Lielbritānijas fenomens

Satiksmes organizācija pa kreiso ceļa pusi nav nemaz tik reta, kā varētu iedomāties: 59 pasaules valstīs braukšana notiek pa kreiso joslu, tai skaitā, Indijā, Pakistānā, Taizemē, Singapūrā un Indonēzijā. Arī Japānā, Austrālijā un daudzās Dienvidāfrikas valstīs satiksmi organizē pa kreiso pusi.

9. Panamas cepure radusies Panamā

Salmu platmale panama pazīstama visā pasaulē, bet izrādās, ka tā nav saistīta ar šo Centrālamerikas valsti. Cepures tiek ražotas Ekvadorā, Meksikā un citās Latīņamerikas zemēs, taču agrāk tās uz citām valstīm tika eksportētas tikai caur vienotu muitas posteni Panamā. Tāpēc visas cepures, lai no kuras valsts tās būtu nākušas, tika apzīmogotas ar Panamas muitas zīmogu.

 10. Anglijā lietus līst vairāk nekā citur

”Anglijas laika apstākļi” – starptautiski zināms neoficiāls jēdziens, lai apzīmētu lietainu laiku, taču nepelnīti! Lielbritānijā lietus nelīst tik bieži, kā cilvēki paraduši domāt. Saskaņā ar meteoroloģiskajiem novērojumiem Vācijas pilsētā Ķelnē un Itālijas galvaspilsētā Romā nokrišņi lietus veidā ir sastopami ievērojami biežāk.

 

tn

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here